Dňa 14. júna 2023 sa v Polomke uskutočnila atletická súťaž "Horehronská atletika". Za pekného slnečného počasia si všetci siahli na dno svojich síl a predviedli skvelé výkony. Našu školu reprezentovalo 13 žiakov 6. až 9. ročníka. Súťažilo sa v týchto disciplínach: skok do diaľky, hod kriketovou loptičkou, beh na 60 m, beh na 800 m. Napriek ťažkej konkurencii sa našim športovcom výborne darilo. Matej Mihňák z 9.A triedy v kategórii starší žiaci - beh na 60m obsadil krásne 1.miesto. Rastislav Riapoš z 9.A triedy v tej istej kategórii a disciplíne získal 2.miesto. Rastislav Riapoš v kategórii starší žiaci - beh na 800m získal 3. miesto. Kristián Skladaný z 9.A triedy v kategórii starší žiaci - hod kriketovou loptičkou získal 3.miesto. Nela Maková zo 6.A triedy v kategórii mladšie žiačky - skok do diaľky obsadila 2.miesto.
GRATULUJEME!
Horehronská atletika ´23
Foto: p. uč. Rusnáková, Matej Mihňák 9.A
Naša škola sa zúčastnila 26. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru a satiry o Bomburovu šabľu 2023. Reprezentovala nás Kristínka Polohova z 5.A triedy a za svoju prácu získala čestné uznanie a práca bola uverejnená v katalógu najlepších prác. Témou pre tento bola voda.
Srdečne blahoželáme našej žiačke a želáme ešte veľa úspechov.
Výtvarná súťaž O Bomburovu šabľu 2023
Foto: Mgr. art. Šajgalíková Tirindová
„Ak má človek prežiť, musí sa naučiť mať radosť zo zásadných rozdielov mezdi ľuďmi a medzi kultúrami. Naučí sa, že rozdiely v myšlienkach a správaní sú očarujúce, sú časťou zaujímavej rozmanitosti života, nie niečím, čoho sa treba báť."
-- Gene Roddenberry
NAPRIEČ KULTÚRAMI - To bol názov projektu, na realizácii ktorého sme spoločne pracovali v 5.A triede na hodinách multikultúrnej výchovy v posledných týždňoch. Na začiatku septembra sme sa s piatakmi podujali naskočiť na "kultúrny expres", ktorého zastávky tvorili jednotlivé krajiny, zvyklosti, kultúry a zaujímavosti naprieč celou našou krásnou modrou planétkou. Jednotlivé tímy piatakov si pripravili prezentácie a plagáty o vybraných krajinách, priblížili nám ich architektúru, kultúru, históriu, pohostili spolužiakov tradičným pokrmom. Piataci sa navzájom podelili aj s praktickými zaujímavosťami - tak napríklad taký Simon nás naučil, ako jesť paličkami tradičné japonské jedlo sushi, Vaneska nám zasa ponúkla recept na sladký brazílsky dezert, ktorý bol naozaj chutný.
Veríme, že zážitkové vyučovanie je pre žiakov naozaj tým pravým zážitkom a že si z týchto hodín odniesli čo najviac.
Projekt NAPRIEČ KULTÚRAMI
Foto: Mgr. Latinák
Vo štvrtok 8. júna 2023 si naši žiaci v Telgárte spoločne s pani riaditeľkou a pani zástupkyňou prevzali ocenenia za úspešné umiestnenia v súťaži Hore Hronom, dolu Hronom. 1. miesto získal Filip Gáll z 5.A triedy, 2. miesto získal Martin Pribylina z 8.A triedy a 3. miesto si odniesla Nikola Bošeľová z 8.A triedy.
Všetkým gratulujeme!
“Niet väčšej lásky, ako láska k priateľom. To ona je merítkom našej zrelosti, lebo preveruje náš zmysel pre vernosť.”
-- Daniel D. Long
Vo štvrtok 8. júna sme si v našej škole pripomenuli Svetový deň najlepších priateľov. V rámci tohto dňa sme so žiakmi diskutovali o podstate priateľstva ako dôležitej súčasti života mladých ľudí. Najlepším priateľom z našich školských lavíc sme urobili aj milé fotografie zachytávajúce obdobie priateľstva v časoch základnej školy v Heľpe.
Svetový deň najlepších priateľov
Foto & video: Mgr. Latinák
Čo sú to médiá? Prečo ich vôbec máme? Aká je ich úloha v našej spoločnosti? A môžu nám aj médiá nejako škodiť?
S týmito otázkami sme v septembri, spolu so žiakmi 5.A triedy, začínali naše hodiny mediálnej výchovy. Sme hrdí na to, že naša základná škola je jednou z mála škôl, v ktorých sa mediálna výchova učí ako samostatný predmet. Je nesporne dôležité hovoriť o všetkých aspektoch, ktoré so sebou prináša existencia masmédií v životoch mládeže, najmä v dnešnej dobe, ktorá je plná mediálnych prostriedkov, sociálnych sietí a s nimi súvisiacich technológií. Počas celého školského roka, ktorý bol na hodinách mediálnej výchovy skutočne bohatý, sme sa naučili, ako vznikli noviny, kto v nich pracuje a ako sa také noviny vytvárajú. Pracovali sme s časopismi, učili sa tvoriť vlastný mediálny obsah, založili sme si youtubový kanál, porozprávali sme sa o tvorbe obľúbených influencerov. Vyskúšali sme si, aké je to pracovať v rozhlase, pripravili sme si vlastnú televíznu stanicu, vymysleli vlastné programy a logá. V závere roka sme realizovali aj vlastné triedne televízne vysielanie pod názvom SHOWT!ME, v ktorom sa naplno prejavili moderátorske vlohy našich žiakov.
Veríme, že hodiny mediálnej výchovy plné zážitkov sa žiakom nielen páčili, ale z nich odchádzali bohatší o mnohé poznatky.
Mediálna výchova a televízne vysielanie SHOWT!ME v 5.A triede
Foto&video: Mgr. Latinák
Mediálna výchova a televízne vysielanie SHOWT!ME v 5.A triede
Foto&video: Mgr. Latinák
"Musíme sa stať zmenou, ktorú chceme vidieť."
-- Máhatma Gándhí
Ako aj vyššie napísaný citát hovorí, ak chceme dosiahnuť zmenu, my sami sa musíme stať súčasťou tejto zmeny. Od septembra tohto roku sme sa v našej žiackej školskej rade rozhodli, že sa chceme stretávať aj mimo klasických stretnutí členov tohto reprezentatívneho orgánu žiakov našej školy. Z tohto dôvodu sme si spoločne vytvorili svoj DEBATNÝ KLUB - miesto, v ktorom sa žiaci vzájomne stretávali takmer každý týždeň, miesto, ktoré sústreďovalo všetkých tých, ktorých zaujíma smerovanie a napredovanie našej školy v najbližších rokoch. Touto aktivitou sme nadviazali na minuloročný projekt žiackej školskej rady CHANCE TO CHANGE - ŠANCA NA ZMENU.
Čo by sme chceli zmeniť? Čo nám tu chýba? Čo by sme mohli urobiť inak? Ako vytvoriť z našej školy lepšie miesto pre všetkých z nás? Aj toto boli tie otázky, na ktoré sme hľadali odpovede. Žiaci spoločne komunikovali aj s učiteľmi na rôzne témy, ktoré sú aktuálne pre dnešnú dobu, našu školu či ich samotných.
Veríme, že táto forma kooperácie a medziročníkovej spolupráce pretrvá aj do budúcnosti a spoločne dokážeme budovať z našej školy tú najlepšiu verziu výchovno-vzdelávacej inštitúcie, v ktorej sa všetci budeme cítiť akceptovaní, rešpektovaní a oceňovaní.
Žiaci našej školy na stretnutiach Debatného klubu
Foto: Mgr. Latinák
19. 5. 2023 a 5. 6. 2023 žiakov 2.stupňa navštívila psychologička z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Brezne a pracovníčka z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Obidve sa žiakom snažili vysvetliť, že alkohol je drogou číslo jedna. Žiaci sa dozvedeli, že alkohol pôsobí negatívne prakticky na všetky orgánové systémy tela, najvážnejšie postihuje pečeň, okrem cirhózy spôsobuje aj ďalšie vážne ochorenia vrátane demencie, či širokej škály druhov rakoviny. Počas prednášky si žiaci mohli vyskúšať okuliare simulujúce opitosť 0,8‰ - 1,5‰. Simulátor opitosti simuluje účinky alkoholu už po vypití jedného drinku. Navodzuje stav stredne vysokej hladiny alkoholu.
Okuliare simulovali:
zníženie bdelosti,
spomalenie reakčného času,
zmätok,
zmenu vnímania hĺbky a vzdialenosti,
zakrivenie videnia,
zlý úsudok, nedostatok svalovej koordinácie.
Žiaci po vyskúšaní okuliarov zistili, že viditeľnosť je značne horšia ako pri 0,4 ‰ – 0,6 ‰, okuliare vyvolávali dvojité videnie. Obraz bol rozmazaný, okuliare skresľovali hlavne vzdialenosť. Veci pôsobili ďalej, ako v skutočnosti boli, preto bola orientácia v priestore veľmi zložitá. Okuliare vyvolávali aj mierny pocit závratu porovnateľný s hladinou 0,4 ‰ – 0,6 ‰. Žiaci s týmito okuliarmi po rovnej čiare neprešli ani pri veľkej snahe, mali problém otvoriť okno, alebo otvoriť dvere, písať na tabuľu.
Prednáška sa žiakom veľmi páčila najmä vyskúšanie okuliarov simulujúcich opitosť. Ďakujeme za spoluprácu CPPaP v Brezne a RÚVZ v Banskej Bystrici.
Prednášky o škodlivosti alkoholu
Foto: PaedDr. Lilková, Mgr. Latinák
-- Anton Bernolák
V piatok 2. júna 2023 absolvovali žiaci 5.A, 6.A a 7.A triedy školský výlet na Orave.
Najprv sme navštívili Oravský zámok, ktorý je dominantou regiónu Orava, nachádzajúcou sa v malebnej obci Oravský podzámok. Všetci žiaci mali z jeho návštevy veľmi pozitívne dojmy a pravdupovediac sa tomu ani nečueujeme - tento zámok totiž patrí k tým najkrajším na Slovensku. Pomaly a postupne sme spoznávali zákutia hradu, nádvoria a prekrásne miestnosti, ktoré kedysi obýval aj vznešený rod Thurzovcov. Na Oravskom hrade vládol rušný vojenský i spoločenský život, najmä v stredoveku, keď boli jeho vlastníkmi Peter Komorovský a Ján Korvín, ale aj za čias Thurzovcov (1550 - 1621), po vymretí ktorých sa stal sídlom tzv. oravského komposesorátu.
Z hradu sme sa presunuli do Trstenej, kde sme nastúpili na loď, ktorou sme sa počas výhliadkovej plavby po priehrade dostali dostali až na Slanický ostrov. Ostal tu ako jediná pamiatka na dávne časy, keď ešte nádrž neexistovala a na jej mieste sa rozkladalo 5 oravských dediniek. Tieto oblasti Oravy boli odjakživa sužované záplavami, najmä počas jarného topenia snehu. V roku 1948 sa tu preto začala budovať Oravská priehrada, ktorá mala zabraňovať povodniam a chrániť ľudské životy a úrodu. Monumentálna výstavba bola dokončená v roku 1953. Na Slanickom ostrove sa nachádza aj hrobka Antona Bernoláka, ktorá sa podľa povesti miestnych pozerá presne tým smerom, kde sa kedysi rozprestierala jedna zo zatopených osád - osada Slanica.
Veríme, že tento zaujímavý školský výlet sa všetkým páčil a odniesli si z neho len tie najkrajšie spomienky.
Školský výlet 5.A, 6.A a 7.A triedy na Orave
Foto: Mgr. Latinák, Daniel Martinec 7.A
“Ak si chcete do dospelého veku zachovať aspoň jednu vlastnosť, nech je to schopnosť ostať stále tak trochu dieťaťom.”
-- Mirah Carrenbaum
Dnešný Deň detí so záchrannými zložkami bol naozaj skvelý. V úvode sme mali možnosť prezrieť si pelotón motorkárov, policajných, hasičských áut a sanitky. Nasledovali ukážky práce psovodov, zatýkania a zneškodnenia podozrivej osoby. Ukážky práce hasičov, dobrovoľných hasičov, horskej záchrannej služby, rýchlej zdravotnej služby či policajtov, sa všetkým detičkám veľmi páčili. Veľkej obľube sa tešilo aj maľovanie na tvár, maskot a samozrejme aj penové delo. Na každého čakala aj sladká odmena, zmrzlina či limonáda.
Veľmi pekne by sme sa chceli poďakovať všetkým, s ktorými sme mohli spolupracovať pri príprave tohto unikátneho Dňa detí.
Veríme, že si dnešok naplno užili nielen naši žiaci, ale aj detičky z Heľpy a okolitých obcí.
Deň detí so záchrannými zložkami ´23
Foto: Mgr. Latinák
V tomto školskom roku sa v našej obci Heľpa opäť uskutočnil detský folklórny festival KOLOVRÁTOK. Naša škola k tomuto podujatiu pripravila sprievodnú akciu pod názvom Horehronské putovné divadlo 2023. Okolité horehronské školy dostali za úlohu zhotoviť marionetu postavičky z rozprávky Zlatá priadka, za ktorú získali aj krásne ocenenie. Originálne marionety si môžete prezrieť v našej galérii.
Horehronské putovné divadlo Zlatá priadka
Foto: Mgr. Latinák
„Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“
-- Jeanette Winterson
V týždni od 22. 5. do 26. 5. 2023 sa naša škola zapojila do projektu Čítajme si s Linkou detskej istoty 2023, ktorého cieľom je pritiahnuť k čítaniu viac žiakov a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa.
Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami. Dáva možnosť naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumieť pojmom.
Projekt vznikol už v roku 2008 a záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Žiaci 2. stupňa si v každom ročníku čítali rôzne knihy, spoločne sa nám podarilo prečítať 5 kníh počas troch hodín literatúry. Prečítali sme si rozličné žánre, napríklad vtipne poviedky zo školského prostredia, dojímavý príbeh malého chlapca, detektívku od troch pátračov, vo vyšších ročníkov si žiaci prečítali knihu o láske, priateľstve a zložitých vzťahoch v čase dospievania v škole a v rodine. Široké bolo aj spektrum autorov aj keď sme sa snažili čítať diela najmä slovenských autorov. Každý žiak počas projektu, Čítajme si s Linkou detskej istoty 2023, dostal záložku do knihy. Nakoniec sme si spoločne z prečítaných kníh vytvorili čitateľské denníky.
Veríme, že žiaci siahnu po knihách počas celého roka nielen v tomto týždni.
Čítajme si s Linkou detskej istoty ´23
Foto: PaedDr. Lilková Krešáková
Po roku sa v našej škole opäť uskutočnil ŠKOLSKÝ PLES, ktorý pripravili žiaci 9.A triedy. Tento rok sa táto školská slávnosť niesla v znamení zábavy, tanca a dobrej nálady. Deviataci si pripravili tanec, aktivity pre žiakov a nechýbala ani tombola a v nej skvelé ceny. Kráľom plesu sa stal Filip Lilko zo 6.A triedy, kráľovnou Nela Maková zo 6.A triedy. Najlepším tanečníkom plesu sa stal Vratko Skladaný z 8.A triedy a Miss sympatia plesu sa stala PaedDr. Andrea Lilková Krešáková.
Ďakujeme deviatakom za prípravu tohto podujatia a už teraz sa tešíme na budúci rok.
Školský ples ´23
Foto: Mgr. Latinák
"Bavte sa a učte, pretože vek mladosti sa pominie skôr, ako si myslíte."
-- Daniel Hevier
Po dlhšej odmlke spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19 sa opäť uskutočnila akcia známa ako NOC V ŠKOLE. Tohtoročná Noc v škole bola zameraná nielen na prehlbovanie komunikačných, čitateľských a mediálnych zručností, rozvoj sociálnych interakcií a vzťahov žiakov školy, ale aj na aktivity, ktoré priamo súviseli s projektom ERASMUS. Noc v škole, projekty a aktivity uskutočnené počas nej boli považované za výstupy projektu ERASMUS, ktorý absolvovali žiaci 7.A, 8.A a 8.B triedy už od jesenných mesiacov školského roka. Jeho úlohou bola podpora aktivizácie mladých ľudí v našej obci, zlepšenie komunikačných zručností a neformálne vzdelávanie v oblasti rozvoja regiónu.
Žiaci boli v úvode rozdelení na chlapcov a dievčatá a ubytovaní v dvoch spálňach, ktoré si mali zariadiť čo najkrajšie. V tejto aktivite sa lepšie darilo chlapcom, obé družstvá však boli odmenené.
Čitateľský maratón, ktorý nasledoval v programe tejto noci ako ďalší, preveril nielen schopnosť porozumenia čítaného textu, ale aj prejav samotných žiakov. Najlepšími čitateľmi sa stali Vratko Skladaný z 8.A triedy a Lucia Škvarková z 8.B triedy. Ceny si odniesli aj žiaci, ktorí sa zapojili do literárneho kvízu a preukázali značné vedomosti o obci Heľpa. Ako podklad pre tieto aktivity poslúžila práve publikácia Heľpa, ktorá pojednáva o histórii a živote našej obce.
Nasledujúce aktivity naväzovali priamo na projekt ERASMUS, žiaci sa stretli s predstaviteľmi obce, prezentovali svoju školu, víziu, ktorú by chceli premeniť na skutočnosť vo vzťahu k svojej obci, či škole. Poslancom bolo premietnuté aj propragačné video školy, ktoré vzniklo ako jeden z marketingových nástrojov na vytvorenie pozitívneho imidžu školy na verejnosti. Na videu pracoval žiak 7.A triedy Daniel Martinec. Všetci prítomní nasledovne diskutovali o možnostiach rozvoja obce v budúcich rokoch. Zúčastnení poslanci boli krátko na to zapojení aj do priamej aktivity, v ktorej museli spolu s deťmi rozdelenými do troch skupín vytvárať mapy. V závere prezentácie vytvorených máp sa predstavitelia obce poďakovali za možnosť stráviť so žiakmi tento podnetný čas a veľmi pochvalne sa vyjadrili nielen o priebehu predmetnej akcie, ale aj o pôsobení školy ako takej a o jej silnom postavení v rámci regiónu Horehronie. Tento spoločný čas obe zapojené strany hodnotili ako veľmi osožné.
Následne Noc škole pokračovala v duchu zábavných aktivít pre celý kolektív. S úlohou EKO šatník, počas ktorej bolo úlohou vytvoriť si kreatívny kostým pre jedného člena skupiny, si poradili všetci skvelo. Úlohou tímov bolo prehliadku aj okomentovať a musíme povedať, že sa tejto úlohy žiaci chopili veľmi originálne a prekvapili svojou schopnosťou zabaviť.
Veľkej obľube sa tešila nočná hra, počas ktorej mali žiaci za úlohu v okolí školy nájsť obálky farby svojho tímu a poskladať obrázok.Rovnako tak sa s veľmi pozitívnym ohlasom stretla aj činnosť maľovania vlastného trička - žiaci si spontánne začali na tričká pýtať podpisy svojich kamarátov a učiteľov.
Zábava pokračovala aj počas zvyšku noci pri hrách, či filme. Počas celej noci a nasledujúceho rána bolo zabezpečené aj občerstvenie a sladké prekvapenie.
V skorých ranných hodinách sobotného dňa sa všetci, značne unavení, no plní skvelých spomienok a zážitkov rozišli domov. Musíme povedať, že táto akcia vyšla mimoriadne úspešne a žiaci, ako aj prítomní učitelia, si ju skutočne užili.
Veríme, že nás v budúcnosti na pôde našej základnej školy čaká množstvo podobne skvelých podujatí.
Noc v škole vol. 1
Foto: Mgr. Latinák
18. mája pokračoval cyklus prednášok o drogách aj pre 5. a 6. ročník. Prostredníctvom prednášky PRAVDA O DROGÁCH boli žiakom predkladané fakty o drogách, aby sa mohli sami rozhodnúť pre život bez nich. Prednáška prebiehala formou živej diskusie medzi prednášateľom a triedou. So žiakmi sa rozoberali rôzne témy o drogách. Napríklad, čo môžu spôsobiť drogy v tele, aký účinok a vplyv majú na myslenie, na osobnosť a tvorivosť človeka. Žiaci diskutovali aj o tom, čo všetko môžu drogy spôsobiť im samotným, ich priateľom, rodine. Rozprávali sa o používaní drog v zdravotníctve, prečo je v poriadku používať morfium (heroín) pri obrovských bolestiach pacienta po zranení, a prečo nie je v poriadku dať si dávku heroínu, keď sa niekto nudí alebo je smutný. Toto mnohým žiakom vôbec nie je jasné. 12, 13 a 14 roční žiaci jednoducho nechápu, ako je možné, že niekedy je použitie nejakej drogy v poriadku a inokedy zase nie. Rovnako ako nerozumejú tomu, prečo „je v poriadku“, keď ich rodičia fajčia a pijú, pričom oni to robiť nemôžu. Žiaci potrebujú poznať odpovede na tieto otázky. To, že ich nemajú, potom vedie k tomu, že práve niektorí v tomto veku drogy prvýkrát skúsia. Hlavným cieľom prednášky boli teda pravdivé informácie a eliminácia užívania legálnych aj nelegálnych drog.
"Pravda o drogách"
Foto: PaedDr. Lilková
Aký hustý je môj miešaný nápoj? Ktorá kvapalina má najväčšiu hustotu? Prečo niektoré kvapaliny klesajú ku dnu rýchlejšie?
Ak niekto pozná odpovede na tieto tajomné otázky z fyziky, tak potom sú to žiaci 6.A triedy a pani učiteľka Takácsová. Pátrať po odpovediach sa rozhodli počas predmetu TAJOMSTVÁ FYZIKY, ktorý úspešne vyučujeme už niekoľko rokov. Šiestaci sa na hodinách fyziky a tajomstiev fyziky učia o kvapalinách, ich vlastnostiach a hustote. Túto tému si zážitkovou formou osvojili cez experimentálne overenie hustoty kvapalín a vytvorili spolu čarovnú "lávovú lampu". Olej má najmenšiu hustotu, preto stúpa na povrch. Zafarbená voda má väčšiu hustotu ako čistá voda, preto klesá ku dnu. Aby to bolo zaujímavejšie, do pohára nasypali zmes kypriaceho prášku a kyseliny citrónovej, ktorá sa vo vode začala rozpúšťať, pričom uvoľňovala CO2. Jednotlivé vrstvy sa pekne oddelili. Prišli samozrejme na to, že rôzne kvapaliny majú rôznu hustotu. Okrem vytvorenia "lávovej lampy" si túto látku priblížili a hypotézu experimentu overili aj v školskej kuchynke, kde si namiešali miešané drinky.
Povedali by ste, že aj takto zaujímavo sa dá učiť fyzika? V našej škole sa to samozrejme dá!
Zaujímavé experimenty na hodinách TAJOMSTIEV FYZIKY
Foto & video: Ing. Takácsová, Mgr. Vojtková
Naši štvrtáci sa dnes v ZŠ s MŠ Pohorelá zúčastnili regionálnej súťaže Moja obec. Štvrtáčky sa tento rok odprezentovali s témou Naša škola. Žiačky 4.A triedy Andrejka Felejová, Natálka Jankurová, Kristínka Bošeľová a Terezka Hudáčeková veľmi pekne reprezentovali našu školu a v ťažkej konkurencii sa umiestnili na krásnom 2. mieste.
Gratulujeme a tešíme sa na ďalšie úspechy.
Súťaž Moja obec
Foto: Mgr. Blažečková
Ako funguje naša obec? Kto sa môže stať obyvateľom Heľpy? Aké má každý obyvateľ obce práva a povinnosti?
Na tieto aj iné otázky sme hľadali odpoveď počas dnešnej exkurzie na Obecnom úrade v Heľpe, ktorú absolvovali žiaci 5.A triedy. Keďže sme sa v piatom ročníku na hodinách multikultúrnej výchovy dostali k téme Moja obec, rozhodli sme sa Heľpu spoznať aj z inej, netradičnej stránky. Hneď na úvod stretnutia nás na obecnom úrade privítal pán starosta Miroslav Lilko a vedúca odboru kultúry, vzdelávania a športu Mária Kemková. Priblížili nám, ako funguje naša obec, či samotný obecný úrad. Prezradili nám, čo sa v našej obci chystá a v závere stretnutia ochotne odpovedali na všetky zvedavé otázky našich piatakov. Tí si vyskúšali aj to, ako viesť zasadnutie obecného zastupiteľstva, prezreli si galériu osobností obce aj vystavené kroje.
Veríme, že raz možno našu obec povedie jeden z našich šikovných žiakov.
Exkurzia žiakov 5.A triedy na Obecnom úrade v Heľpe
Foto: Mgr. Latinák
Riaditeľstvo Základnej školy Heľpa vypisuje výberové konanie na jedno voľné pracovné miesto asistenta učiteľa s nástupom od 1. 9. 2023 do 31. 8. 2024.
Miesto výkonu práce: Základná škola Heľpa, Školská 604/17
Požadované kvalifikačné predpoklady:
Kvalifikačné predpoklady podľa vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. a podľa platnej školskej legislatívy, ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé kategórie PZ OZ.
Svoje žiadosti s priloženým životopisom, motivačným listom (písomná žiadosť o zaradenie do výberového konania), dokladmi o požadovanom vzdelaní, čestné vyhlásenie o ovládaní štátneho jazyka, čestné vyhlásenie o zdravotnej spôsobilosti, čestné vyhlásenie o spôsobilosti na právne úkony, písomný súhlas dotknutej osoby so spracovaním osobných údajov a čestné vyhlásenie o pravdivosti všetkých predložených údajov posielajte do 15. 6. 2023 na adresu: Základná škola Heľpa, Školská 604/17, 976 68 Heľpa.
Predpokladaný termín výberového konania : 16. 6. 2023 o 13.00 hod. v budove Základnej školy Heľpa. O výsledku výberového konania budú jeho účastníci písomne informovaní.
„Stromy, ktoré pomaly rastú, prinášajú najlepšie ovocie.“
-- Moliére
Niet väčšej radosti, ako keď človek vlastnými rukami zasadí do úrodnej Zeme strom, ktorý raz, jedného dňa, prinesie svoje ovocie. Takúto možnosť dostali v rámci projektu ŠKOLSKÁ ZÁHRADA aj žiaci 5. až 8. ročníka v našej ZŠ Heľpa. Každá trieda si v školskej EKO triede zasadila svoj vlastný ovocný strom, o ktorý sa bude v nasledujúcich rokoch starať. 5.A zasadila jabloň, 6.A čerešňu, 7.A hrušku, 8.A ríbezľu a 8.B slivku.
Už teraz sa tešíme na krásne a šťavnaté plody, ktoré tieto ovocné stromy prinesú.
Školská záhrada
Foto: Mgr. Fiľová, PaedDr. Lilková, Ing. Takácsová, Mgr. Vojtková, Mgr. Latinák