"Som presvedčený, že by bolo veľmi zaujímavým experimentom vypnúť internet na päť rokov a pozorovať, čo by vzniklo. A či by vôbec niečo vzniklo."
Žijeme v predimenzovanej dobe, v ktorej sa informačné technológie stali integrálnou súčasťou života všetkých nás. Predstaviť si svet bez smartphonov, Instagramu či aplikácií je už dnes takmer nemožné. S technologickým boomom globálnej civilizácie však vkročila do nášho sveta aj akási neviditeľná miera zodpovednosti, ktorú si možno niektorí z nás, žiaľ, až tak neuvedomujú.
Internet je všemocným nástrojom, ktorý dokáže veľa dobrého, no nezriedka je aj prostredníkom tých menej užitočných či vhodných vecí. Kedy je teda potrebné viac rozprávať o jeho postavení v našich životoch, ak nie práve teraz? Veľkú časť hodín informatiky sme okrem nadobúdania praktických počítačových zručností venovali aj prevencii a dôraz sme kládli na zodpovednosť, ktorou musíme my všetci - používatelia internetu - disponovať. Bezpečnosť a riziká používania sociálnych sietí či webových stránok boli predmetom žiackych prác z informatiky. Jednotlivé skupiny žiakov spracovávali počas roka rôznorodé témy, ktoré následne prezentovali spolužiakom. Hodiny kooperatívneho vyučovania boli vedené v duchu diskusie, výmeny poznatkov, ale aj názorov týkajúcich sa pestrého spektra tém od počitačových vírusov, cez zneužívanie sociálnej identity, hoaxy a fake news, riziká nových sociálnych platforiem až po cyber-bullying.
Prezentácie sme dopĺňali aj dokumentom Social Dilemma či interaktívnou mini-sériou #martyisdead, ktoré sa aktuálnym a pre mladých ľudí blízkym spôsobom orientujú na témy internetu, sociálnych sietí a ich presahov do nášho každodenného života.
Pre lepšiu orientáciu v bezpečnosti prinášame aj 5 zásad bezpečného pôsobenia na internete a sociálnych sieťach:
1. Myslite na silné heslá.
2. Nezverejňujte osobné údaje na webe ani na sociálnych sieťach.
3. Používajte antivírusový systém.
4. Dávajte si pozor na podvodné správy, emaily, videá či odkazy.
5. Používajte zdravý "sedliacky" rozum.
Žiaci sa počas hodín jednomyseľne zhodli na tom, že tieto témy sú dôležité a je potrebné o nich otvorene hovoriť. Pretože aj v online priestore platí to staré známe: "Nikdy nerob iným to, čo nechceš, aby oni robili tebe." A nezáleží na tom či ide o priame interakcie v triednom kolektíve, alebo o pôsobenie na sociálnych sieťach.
Kybernetický priestor je síce priestorom otvoreným a nápomocným, ale zároveň môže byť aj priestorom nebezpečným, ak pri jeho používaní opomíname dôležité zásady ukotvené v elementárnej ľudskej slušnosti, ohľaduplnosti a zodpovednosti.
Viac informácií na:
www.bezpecnyinternet.sk
www.bezpecnenanete.eset.sk
www.eduworld.sk
www.preventista.sk
Žiaci počas hodín informatiky
Foto: Mgr. Latinák