,,Poskytnime všetkým našim deťom radosť, bezpečie, veď len šťastné dieťa,
ktoré žije v pohode a rado chodí do školy, sa môže dobre učiť“.
V rámci prevencie proti šikanovaniu a kyberšikanovaniu nás 19. januára 2022 navštívili príslušníci OO PZ z Pohorelskej Maše. Žiaci siedmeho ročníka sa tak mohli oboznámiť čo všetko sa už považuje za šikanovanie. Príslušníci PZ im vysvetlili, že už teraz musia myslieť aj na negatívne dôsledky svojho správania, ktoré môžu mať dopad na ich budúcnosť. Následne sa s nimi porozprávali aj o pojme kyberšikanovanie. Keďže internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou života detí a dospievajúcich a neustále rastú možnosti, ktoré internet ponúka, zvyšujú sa aj riziká spojené s pôsobnosťou na ňom. Vplyvy digitálnych technológií na život sú nepopierateľné, v pozitívnom aj negatívnom zmysle slova. Žiaci sa počas prednášky dozvedeli, že aj osoby, ktoré sa dlhodobo na sociálnych sieťach vysmievajú niekomu poprípade zdieľajú zosmiešňujúce fotografie môžu byť trestnoprávne zodpovedné. Policajti ich informovali, že z trestnoprávneho hľadiska bola podpísaná novela Trestného zákona, s účinnosťou od 1.júla 2021, kde pribudol nový trestný čin elektronického obťažovania. Upozornili ich, že materiál z internetu nikdy nie je možné natrvalo odstrániť z online priestoru a jeho ďalšie šírenie už ani neskontrolujú. Vysvetlili im, že je vhodné dbať na zásady bezpečného správania na internete a dodržiavať niekoľko základných pravidiel.
Desať pravidiel bezpečného internetu:
1.Nedávaj nikomu adresu ani telefón. Nevieš kto sa skrýva za monitorom. Keď sa s niekým nechceš baviť, nebav sa. Vyhýbaj sa internetovej komunikácii s neznámou osobou. Informácie o svojom súkromí si nechávaj pre seba.
2. Neposielaj nikomu, koho nepoznáš, svoju fotografiu a už vôbec nie intímnu.
Webkameru na internetovú komunikáciu využívaj v prípadoch, keď osobu, s ktorou komunikuješ veľmi dobre poznáš a dôveruješ jej.
3.Udržuj heslá k e-mailu inde v tajnosti, nehovor ich ani blízkemu kamarátovi. Dôkladne zváž poskytnutie svojich osobných údajov pri registrácii na internetových stránkach, ktoré to vyžadujú.
5. Nedohaduj si schôdzku na internete, skôr akoby si o tom povedal niekomu inému.
6. Pokiaľ narazíš na obrázok, video alebo e-mail, ktorý ťa šokuje, opusť webovú stránku. Nikdy neodpovedaj na neslušné, hrubé alebo vulgárne maily a odkazy.
7.Ak ťa internetová komunikácia privádza do rozpakov alebo sa pri nej cítiš trápne, zastav ju, nereaguj na ňu, zver sa dospelému alebo niekomu staršiemu, komu dôveruješ.
8. Nedaj šancu vírusom. Neotváraj prílohu správy, ktorá prišla z neznámej adresy.
9.Never každej informácii, ktorú na internete získaš. Vedz, že informácie na internete nie sú vždy pravdivé.
10.Nemalo by sa stať, že internetová komunikácia ti nahrádza osobnú komunikáciu a stretnutia s kamarátmi. Nemal by si kvôli internetu zanedbávať školu a svoje povinnosti. Čas strávený na internete maj pod kontrolou, nestrácaj pojem o realite.
Žiaci sa následne dozvedeli, na koho sa môžu obrátiť pokiaľ sa stanú alebo sú obeťou trestného činu spáchaného prostredníctvom internetu.
Môžu kontaktovať nasledovné telefónne čísla:
Ani na našej škole nie sme ľahostajní k tomuto novodobému problému. Keďže kyberšikanovanie sa v našej spoločnosti objavuje ako nový fenomén 21. storočia venujeme tejto téme pozornosť a nezabúdame na včasnú prevenciu.
Základným preventívnym opatrením našej školy je základný princíp:
„Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách!“
Veríme, že prednáška bola pre našich žiakov zaujímavá a dozvedali sa z nej aj nové informácie. OO PZ z Pohorelskej Maše veľmi pekne ďakujeme za odbornú prednášku a vynikajúcu spoluprácu.