Ako zvýšiť záujem o učenie? Počas druhého polroka sme na hodinách občianskej náuky používali najmä aktivizujúce metódy, ktoré vedú vyučovanie tak, aby boli výchovno-vzdelávacie ciele dosahované najmä na základe vlastnej učebnej práce žiakov, pričom sa dôraz kladie na myslenie a riešenie problémov.
Prostredníctvom aktivizujúcich metód sme prebrali tematické celky: Moja vlasť a Moja obec.
Najprv sme používali metódu brainstormingu, ktorej cieľom je vyprodukovať čo najväčšie množstvo nápadov na určenú tému. V tejto fáze nesmie nikto nikoho kritizovať, smiať sa mu alebo iným spôsob rušiť. Všetko sa len zapisuje. Po určitej dobe sa začne uvoľňovať napätie a zvyšuje sa fantázia detí. V tejto fáze aktivitu môže sprevádzať aj smiech, uvoľnenie a pozitívne emócie. Všetky nápady sa sústavne zapisujú.
Po oboznámení sa s témou boli žiaci rozdelení do dvoch skupín, kde pracovali samostatne a vytvárali na zadané témy projekty. V prvom tematickom celku: Moja vlasť žiaci pracovali v diferencovanej skupine, každá skupina pracovala na inej téme (Slovensko a Bratislava). V tematickom celku: Moja obec žiaci pracovali v skupine frontálne, každá skupina pracovala na rovnakej téme ( Obec Heľpa).
Projektové vyučovanie je efektívny spôsob výučby, pri ktorom môžeme využívať niektoré progresívne didaktické metódy. Zdrojom nadobúdania a rozvíjania vedomostí žiakov pri projektovej metóde vyučovania je riešenie projektov, praktických pracovných úloh. Primárnym cieľom projektového vyučovania je aktívne zapojiť žiakov do poznávacieho procesu. Proces poznávania je charakteristický svojou otvorenosťou. Realizácia projektu závisí od žiakov, od ich tvorivosti, fantázie, kritického myslenia, vnútornej motivácie, záujmov a potrieb.
Žiaci sa prostredníctvom projektového vyučovania učia:
• samostatne a tvorivo pracovať,
• plánovať vlastnú prácu a dokončiť ju,
• niesť zodpovednosť za svoju prácu a prekonávať prekážky,
• pracovať s informáciami (knihy, encyklopédie, internet, a pod.),
• prezentovať svoju vlastnú prácu , vystupovať, správne sa vyjadrovať,
• argumentovať,
• spolupracovať, komunikovať, tolerovať a prijímať iné názory,
• hodnotiť svoju prácu a prácu svojich spolužiakov.
Veríme, že žiakov tento spôsob výučby zaujal a prostredníctvom predmetu občianskej náuky sa naučili: poznať históriu svojej vlasti, poznať štátne symboly, vysvetliť pojem občianstvo, začleniť svoju obec do regiónu, poznať históriu svojej obce, poznať osobnosti obce.
Projektové vyučovanie občianskej náuky v 6.A
Foto: Mgr. Lilková - Krešáková