"Žiaden dobrý skutok, nech je hociako malý, nikdy nevýjde nazmar."
-- Ezop
Žiaci 6.A triedy sa v tomto predvianočnom čase premenili na magických poslov Vianoc a zapojili do výzvy známej ako GIVING TUESDAY. Ich úloha spočívala v tom, že spoločne pripravili chutné medovníčky, ktoré ozdobili a rozhodli sa ich rozdať v uliciach našej obce. Aj takýto milý malý dobrý skutok prispeje ku sviatočnej nálade a veríme, že každý, kto ju týmto spôsobom dostal, ju posunie ďalej.
Výzva #givingtuesday v duchu Vianoc
"Zábava je len iným výrazom pre vzdelanie."
-- Ralph Koster
V predposledný školský deň pred Vianocami pripravili žiaci 9.B triedy spolu so svojou triednou pani učiteľkou dopoludnie plné zábavných hier pre žiakov I. stupňa pod názvom Vianočná hra. Chalani a baby z 9.B pripravili hádanky, súťaže, športové zápolenia, činnosti zamerané na overenie šikovnosti aj vedomostné mini-kvízy, ktoré preverili všetkých prvostupniarov. Najlepšie si videli žiaci 4.A triedy a 2.B triedy. Nezáleží na tom, kto zvíťazil, hlavné je, že si tento čas plný zábavy a spolupráce najstarších a mladších žiakov školy vskutku všetci užili.
Vianočná hra ´23
Zážitkové vyučovanie na hodinách matematiky a slovenčiny prinášajú zaujímavé interaktívne úlohy a opakovacie cvičenia, ktorých cieľom je precvičiť a utvrdiť učivo z preberaných tematických celkov. Je to zároveň cesta ako "naučiť sa učiť".
Prednášky : "Dospievam..."
V rámci Výchovy k manželstvu a rodičovstvu sme 19.12.2023 zrealizovali cyklus prednášok o správnom fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji s pani lektorkou: Mgr. Holecovou so spoločnosti MP Education, s.r.o.. Témy prednášok „Na štarte k mužnosti“ pre chlapcov 6. a 7. ročníka a „Dospievam alebo život plný zmien“ pre dievčatá 6. a 7. ročníka. Žiaci sa dozvedeli anatómiu pohlavných orgánov, správne hygienické návyky, vhodnú životosprávu, hormonálne zmeny – fyzické aj psychické (emoncionálne), sociálne dozrievanie – dospievanie, pocity, vzťahy, sebavedomie, bezpečnosť a iné čo súvisí s obdobím, ktorým si práve prechádzajú. Pani lektorke ďakujeme za spoluprácu.
Dnes si žiaci 2.B triedy vyskúšali vyučovanie slovenského jazyka v školskej kuchynke. Témou dnešnej hodiny boli dvojhlásky a s nimi spojená hlavná činnosť, ktorou bolo pečenie chleba. Od samého začiatku prípravy chleba až po jeho ochutnávanie, zneli z úst detí slová, akými boli piecť, chlieb, droždie, vôňa, miesiť, kôrka, hviezdička a veľa ďalších, ktoré súviseli s obsahom vyučovacej hodiny.
Do celého procesu výroby chleba sa žiaci usilovne zapájali a boli výbornými pomocníkmi. Počas kysnutia cesta a pečenia chleba, aktívne pracovali s pracovnými listami, oboznamovali sa s dvojhláskami, vymýšľali nové slová, v ktorých sa dvojhlásky nachádzajú a tvorili príbeh o dnešnom prežitom dni. Na záver si žiaci na chrumkavom chlebíku vynikajúco pochutnali a tešili sa z dobre odvedenej práce.
Celý deň bol pre deti zážitkom!
Dvojhlásky trochu inak
Aj tieto Vianoce sme si pre Vás v našej škole toho pripravili naozaj dosť. Členovia Žiackej školskej rady z radov našich žiakov pripravili milé podujatia, zaujímavé výzvy, ale aj drobné hry, ktoré v predvianočnom čase utužia nejeden školský kolektív a do našej školy vnesú tú pravú sviatočnú náladu.
"Každý šampión bol raz len uchádzačom, ktorý bojoval za úspech a odmietol sa vzdať."
-- Rocky Balboa
Presne na deň sv. Mikuláša sa v našej škole odohral florbalový turnaj, ktorý zorganizovali žiaci 9. ročníka. O prvenstvo bojovalo 6 mužstiev a do poslednej chvíle boli jednotlivé súboje naplnené napätím. Výsledky turnaja sú nasledovné:
1.MIESTO: 9.A TRIEDA
2. MIESTO: 8.A TRIEDA
3. MIESTO: 6.A TRIEDA
NAJLEPŠÍ HRÁČ TURNAJA: SAMO ĎURICA, 6.A
NAJLEPŠÍ BRANKÁR TURNAJA: MATEJ KRÁĽ, 8.A
NAJLEPŠÍ STRELEC TURNAJA: SAMO JÁNOŠÍK, 7.A
Všetkým gratulujeme!
Mikulášsky florbalový turnaj 2023
Súťaž v prednese slovenských povestí, Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského, má v našej škole dlhoročnú tradíciu. Oslovuje mladších i starších žiakov, ktorí prostredníctvom povestí spoznávajú nielen históriu a bohatstvo našej krajiny, ale vyzdvihujú aj krásu našej rodnej reči – rodnej slovenčiny.
V tomto duchu sa niesol aj 29. ročník súťaže Šalianskeho Maťka J. C. Hronského. V školskom kole umenie prednesu predviedli tí najlepší žiaci.
V 1. kategórii boli 1. miestom ocenení 2 žiaci – Viktorka Takácsová a Dávidko Ďurica 2.B
V 2.kategórii porota udelila 1.miesto Viktorke Bošeľovej zo 4. A triedy.
V 3. Kategórii bude v okresnom kole školu reprezentovať Filip Lilko zo 7.A triedy.
Žiakom prajeme veľa úspechov !
Úspešný projekt „Etické správanie a hodnotové vzdelávanie v školách“ pokračuje zážitkovým vyučovaním v 2. A triede. Žiaci pracujú s cvičebnicou, zakúpenou vďaka projektu. Čítajú o prírode, riešia prírodovedné úlohy, vyhľadávajú informácie o obyvateľoch lesov i lúk.. Jednotlivé aktivity sú zamerané na rozvoj kritického myslenia a etického správania sa k prírode, ako súčasti života každého človeka.
„Človek, ktorý nečíta knihy, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, ktorý nevie čítať.“
- MARK TWAIN
Čitáreň ZŠ Heľpa pre žiakov ukrýva knižné poklady, cez ktoré majú možnosť vstúpiť do iného sveta. Na jedno také putovanie sa vybrali žiaci II.B triedy, kde si v príjemnom prostredí a vlastnom pohodlí prečítali príbehy Danky a Janky.
Žiaci prostredníctvom netradičných vyučovacích hodín objavili radosť a pôžitok zo spoločného čítania.
Zahrali sa tiež na malých ilustrátorov, ktorí kreslili rôzne príbehy Danky a Janky. Výsledkom ich tvorby je LEPORELO, v ktorom pri práci s ním, s nadšením hľadali svoje kresbičky.
Celú aktivitu umocnili pracovným listom, v ktorom si overili poznatky z prečítanej knihy.
Veríme, že i týmto spôsobom prispejeme k ich pozitívnemu vzťahu ku knihám a zo začínajúcich čitateľov pomôžeme vychovať knihomoľov.
Zábavné čítanie
"Keď pomáhate iným ľuďom, vždy dostanete viac pomoci, ako ste dostali."
-- Gándhí
Po roku je to tu opäť - Veľká vianočná výzva: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? sa opäť uskutočnila aj v ZŠ HEĽPA. V našej 6.A triede, vrámci triednických hodín, každý mesiac plníme jednu výzvu. Tá decembrová znela jasne: Vykonajte dobrý skutok, prostredníctvom ktorého rozdáte aspoň kúsok lásky medzi ľudí...a tak sme sa spoločne rozhodli opätovne podporiť pekný projekt Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
Šikovní šiestaci usilovne pracovali na zhotovení darčekových krabíc pre seniorov, ktoré sme doplnili originálnymi vianočnými pozdravmi s tradičným heľpianskym vinšom a fotografiou tých, ktorí krabicu balili a plnili. Teší nás, že sa k nám z roka na rok pridáva čoraz viac dobrých ľudí, ktorí spolu s nami posielajú kúsok predvianočného šťastia naprieč našou krajinou.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom zapojili do tejto výzvy a veríme, že o rok nás bude ešte viac!
Veľká Vianočná výzva: Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?
"Vnímanie a poďakovanie za všetko dobré, čo už v živote máte, je základom hojnosti."
-- Eckhart Tolle
Žiaci 6.A triedy si počas zážitkovej hodiny angličtiny pripomenuli sviatok známy ako Deň vďakyvzdania. Tento sviatok sa oslavuje vždy v posledný novembrový týždeň. Korene tohto sviatku siahajú do 17. storočia, kedy si v roku 1621 po prvý raz sadla za stôl skupinka pútnikov a ďakovala za to, že prežila prvý ťažký rok v Novom svete (USA). Pútnici, ktorí sa do Nového sveta dostali na lodi Mayflower, boli kresťanskými vysťahovalcami z Anglicka, ktorí hľadali nové miesto pre svoj život v náboženskej slobode. V roku 1789 vyhlásil prezident George Washington predposledný novembrový štvrtok každého roku za Národný deň vďakyvzdania.
Kultúra a zvyklosti národov, ktorých jazyk sa učíme, je dôležitou súčasťou komplexného vzdelania a preto sme si Thanksgiving Day pripomenuli práve tak, ako to robia v Amerike. V úvode sa prítomní oboznámili s históriou sviatku. Následne žiaci 6.A po anglicky predniesli svoje prayers (poďakovania), ktorými vzdali vďaku za uplynulé obdobie školského roka, nasledovala ďakovná modlitba v angličtine. V tematicky vyzdobenej školskej kuchyni následne zasadli aj k prestretému stolu.
Veríme, že zážitková forma vyučovania bude aj naďalej súčasťou hodín v našej škole.
Deň vďakyvzdania v 6.A triede
Vo štvrtok 23.11. sa naši žiaci zúčastnili okresného kola technickej olympiády v Brezne. Zo školského kola, ktoré sa uskutočnilo celoslovenským online testovaním, sa na okres prebojovali žiaci: V kategórii A - Michal Turčin a Andrej Franko (9.A) a v B kategórii - Filip Lilko (7. A). Ďakujeme našim žiakom za reprezentáciu školy v okresných kolách.
V dnešnej dobe už žiaci nepotrebujú pamäťovú školu. Potrebujú porozumieť samým sebe a svetu, ktorý sa otvára okolo nich. Na to, aby mohli svoje myslenie trénovať a zlepšovať, musia mu rozumieť. Je správne, ak si začnú všímať, že občas akoby nemali vlastný názor, iba nekriticky preberali z mediálnych obsahov názory iných. Pani Mgr. Ivana Šándorová, riaditeľka CPaP v Brezne aktivitami v rámci podporeného projektu „Posilnenie etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách“ učila žiakov, ako pracovať s nástrahami internetu a masmédií. Žiaci sa veľmi aktívne zapájali do pripravených aktivít, a preto veríme, že v budúcnosti sa nedajú oklamať a zlákať internetovým „priateľom“.
Mladší i starší žiaci rôznymi metódami a formami práce sa priblížili problematike medveďov žijúcich po celom svete, na základe vedomostí z prednášok, besied, tvorivých úloh a aktivít zameraných na vzťah človeka k prírode ako k hodnote, ktorá patrí všetkým živým tvorom na planéte Zem. V priebehu zážitkového vyučovania sa striedali témy ako: potravový reťazec medveďa, význam a úloha medveďa v prírode, etické správanie sa detí i dospelých k zvieracím obyvateľom lesa. Žiaci nadobudli nové poznatky o živote a správaní sa medveďa hnedého, ktorý obýva okolité lesy, ako aj o terénnej práci ochranárov z NAPANT-u. Mladší žiaci si pozreli zaujímavý prírodopisný film a následne riešili zábavné úlohy o prírode. Tí najstarší rozvíjali riešením dômyselných úloh svoje kritické myslenie. Formulovali vlastné názory, rozmýšľali o rôznych tvrdeniach, hľadali východiská.
Vďaka pani Ing. Janke Kološtovej a pani Bc. Aničke Šuchaňovej z NAPANT-u, bol „Medvedí deň“ v Základnej škole Heľpa obohacujúci, zážitkový – jednoducho vynikajúci.
Ďakujeme
24.11. 2023
24. novembra sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka vybrali na dejepisnú exkurziu do Múzea holokaustu v Seredi. Touto exkurziou sme prepojili tematické celky dvoch vyučovacích predmetov - dejepis a občianska náuka. Exkurzia bola realizovaná v mesiaci november zámerne, aby sme si zároveň so žiakmi pripomenuli Medzinárodný deň tolerancie a Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu. Múzeum holokaustu bolo slávnostne otvorené 26. januára 2016 pri príležitosti pamiatky obetí holokaustu, za účasti vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Počas druhej svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Expozície múzea sú umiestnené v piatich obnovených barakoch, ktoré boli 12. mája 2009 vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku. Sponzorom expozície v múzeu je náš rodák Milan Fiľo. Súčasťou múzea je stála expozícia, v ktorej sú uverejnené dobové dokumenty, fotografie a predmety viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku. Zároveň sa nám počas prehliadky podarilo v zozname registrovaných osôb, ktoré boli dopravené do Seredi, nájsť aj meno Löwy Max, ktorý mal obchod s miešaným tovarom v našej obci Heľpa. Múzeum slúži aj ako vzdelávacie stredisko, ktoré ponúka výchovno vzdelávacie aktivity zamerané na oboznamovanie verejnosti so židovskou kultúrou a našou históriou. Takého vzdelávania sa zúčastnili aj naši žiaci, ktorí si vo vybranom programe: ,, Deti a holokaust.“ priblížili život židovských detí na Slovensku a získali tak vedomosti o židovskej komunite s prihliadnutím na obdobie holokaustu. Cieľom našej návštevy a účasti na vzdelávacom programe bolo, aby sme predchádzali všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a iným prejavom intolerancie v spoločnosti. Pretože tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky, ktorý bol zriadený 30. septembra 1941. Pozostával z niekoľkých manufaktúr, ktoré vyrábali stolárske výrobky, hračky, betónové výrobky, odevy a iný tovar, ktorý žiaci mohli vidieť. Na jar a v lete roku 1942 bolo z neho vypravených 5 transportov s celkovo 4 463 Židmi na nacistami okupované územie Poľska. Žiaci mali možnosť vidieť aj dobytčí vagón, v ktorom transportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Veríme, že aj napriek tejto citlivej téme sa žiaci obohatili o nové informácie a aj naďalej si budeme v rámci medzipredmetových vzťahov pripomínať životné príbehy obetí a preživších holokaustu, aby sa v histórii ľudstva už nič také neopakovalo. Exkurzia sa odlišuje od bežného vyučovania v škole, pre žiakov je vhodnou zmenou a spestrením vyučovania. Hlavným cieľom exkurzie bola poznávacia činnosť v reálnom prostredí, zhromažďovanie poznatkov a ich konfrontácia so získanými vedomosťami v predmete dejepis a občianska náuka. Každý učiteľ, ktorý chce, aby žiaci poznali svoju históriu by sa mal vydať po jej stopách. Človek by nemal zabúdať! Téma holokaustu je stále živá. Je evidentne nevyhnutné neustále informovať súčasné i budúce generácie mladých ľudí o zločinoch proti ľudskosti. Veríme, že výber miesta exkurzie priniesol žiakom nielen nové poznatky, ale možno aj nový pohľad na svet. Veď nie nadarmo sa v prísloví hovorí: ,, Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.“
Podpora etického správania sa a hodnotového vzdelávania na školách
Prednášky spojené s besedami s prírodovedkyňou a ekologičkou Mgr. Andreou Rúfusovou, PhD, naplnili slová z knihy Willa McCalluma: „ Každé víťazstvo nad plastami sa začína u jednotlivca alebo malej skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli, že nadišiel čas konať.“
Zmeny v našom konzumnom živote nie sú v súlade s udržateľnosťou zdravého životného prostredia. Múdri, malí či veľkí, sa pýtajú, čo môžeme spraviť pre jeho ozdravenie. Odpovede na mnohé otázky do našej školy doniesla odborníčka Andrea Rúfusová, ktorej životný štýl je spojený s ochranou života na Zemi. Žiakom pomocou názorných ukážok a konkrétnych udalostí zo života vysvetlila význam separovania odpadov. Zamerala sa na predovšetkým na plasty, ich prítomnosť a škodlivosť v potravovom reťazci, ako aj dlhodobú rozložiteľnosť, pokiaľ sa ocitnú nerozumným správaním ľudí v prírode. Doviedla žiakov ku kritickému zamysleniu sa nad vlastným správaním vo vzťahu k separovaniu odpadov, pochopeniu miery ohrozenia prírody a všetkého živého v nej. Praktickými ukážkami produktov dennej potreby: šampónom, mydlom, lakom na vlasy, obalmi z potravín dala odpoveď na otázky: Ako ďalej ? Ako rozhýbať veci správnym smerom ? Tak napríklad - baliť desiatu do textilného voskom upraveného obrúska, používať „tuhý“ šampón a mydlo, nakupovať produkty vyrobené na prírodnej báze a samozrejme správne a dôsledne separovať.
Ďakujeme za cenné informácie a tešíme sa na ďalšie stretnutia.
Tento deň sme si pripomenuli v našej škole v predstihu. Prostredníctvom Svetového dňa časopisov sa žiaci 2.B triedy oboznámili s dôležitosťou čitateľskej gramotnosti. Zistili, že čítanie môže byť zábavné, hravé a zároveň náučné. Žiaci mali možnosť vidieť rôzne detské časopisy. Listovanie, prezeranie a čítanie v nich ich veľmi nadchlo. Veľkú iniciatívu prejavili pri zábavných hrách s písmenami, číslami, krížovkami, básňami a doplňovaním rýmov. Čítanie rozprávky s porozumením bola ďalšia aktivita, ktorú žiaci zvládli vynikajúco.
Na záver druháci privítali žiačky 6.A triedy, ktoré im prišli porozprávať o školskom časopise BODKA. Diskutovali o tom, ako vzniká časopis, kto všetko sa podieľa na jeho vzniku, ako sa píšu príspevky, vkladajú obrázky a fotografie. Pobavili sa tiež vtipmi, ktoré si sami s veľkou radosťou prečítali.
Za užitočné a zaujímavé informácie sa žiaci poďakovali veľkým potleskom.
"Ak s niekým hovoríš jazykom, ktorému rozumie, prihováraš sa jeho hlave. Ak s ním hovoríš jeho vlastným jazykom, prihováraš sa jeho srdcu."
-- Nelson Mandela
Dnes, 20. novembra 2023, v našej škole prebehlo školské kolo olympiády z anglického jazyka. Žiaci 2. stupňa si najprv v troch kategóriách zmerali svoje jazykové schopnosti v slovnej zásobe, gramatických javoch, čítaní, chápaní prečítaného textu a posluchu. Tí najlepší z nich postúpili do ústnej časti, v ktorej sa v troch kolách popasovali s role-play na zadané témy, face to face rozhovorom a quick round, ktorý preveril ich reakcie na nečakané otázky. Všetci zúčastnení žiaci dokázali, že ich vedomosti z oblasti cudzieho jazyka sú na vynikajúcej úrovni.
Výsledky v jednotlivých kategóriách sú nasledovné:
1A kategória (žiaci 6. a 7. ročníka):
1. miesto: Nikolas Rusnák, 6.A; Simon Šuľko, 6.A; Richard Fiľo, 7.A
2. miesto: Samuel Ďurica, 6.A; Kristína Polohová, 6.A; Matias Oravkin, 7.A
3. miesto: Lukáš Murín, 6.A; Jakub Skladaný, 6.A; Damián Skladaný, 6.A
1B kategória (žiaci 8. a 9. ročníka):
1. miesto: Alena Šišková, 9.B; Viktória Tomčíková, 9.B; Saskia Hyriaková, 9.A; Jakub Kán, 9.B
2. miesto: Lucia Škvarková, 9.B; Vratko Skladaný, 9.A; Daniel Martinec, 8.A; Martina Roľková, 8.A
3. miesto: Miroslav Duraj, 9.B; Michal Turčin, 9.A; Andrej Franko, 9.A
Všetkým víťazom gratulujeme !
Olympiáda z anglického jazyka
Naša škola už deviaty rok zorganizovala okresnú súťaž v anglickom jazyku pre žiakov prvého stupňa základných škôl nášho regiónu s názvom LET´S PLAY! V tomto školskom roku sa súťaže zúčastnilo 7 súťažných družstiev zo základných škôl z Brezna, Brezna - Mazorníkova, Heľpy, Pohorelej, Telgártu a Valaskej.
Trojčlennú porotu tvorili anglicky hovoriaci učitelia Mgr. Lucia Strelcová, Mgr. Janka Kutliaková – zakladateľka súťaže a Ing. Janka Oravkinová za Radu školy pri ZŠ HEĽPA. Členky hodnotiacej komisie súťaže zhodnotili úroveň vedomostí aj mieru prípravy žiakov ako výbornú.
Vďaka finančným prostriedkom z projektu v rámci rozpočtu obce Heľpa sme mohli súťažiacim odovzdať hodnotné ceny a víťazov dekorovať medailami s logom našej školy.
Na 1. mieste sa umiestnilo družstvo ZŠ Pionierska 2, Brezno,
z 2. miesta sa tešili žiaci zo ZŠ MPČĽ, Brezno - Mazorníkovo,
a 3. miesto si vybojovali žiaci zo ZŠ Heľpa v zastúpení žiačok 4. ročníka Kristínky Kukuľovej a Kristínky Pribylinovej.
Cenu poroty si za svoj skvelý výkon odniesli žiaci zo ZŠ Telgárt.
Naši šikovní žiaci z 8.A triedy nás zastupovali v reprezentatívnom oblečení – v tričkách a mikinách s logom školy, ktoré budeme využívať aj v budúcnosti. Z vyčlenenej čiastky sme zakúpili aj detskú anglickú literatúru.
Organizátori ďakujú všetkým zúčastneným a už teraz sa tešia na desiaty ročník súťaže LET´S PLAY! v budúcom školskom roku.
Let´s Play!