Základná škola, Školská 604/17, 976 68 Heľpa
Školský vzdelávací program
pre 1.stupeň ZŠ - ISCED 1 a 2.stupeň ZŠ - ISCED 2
školský rok 2024/2025
HEĽPA 26. 8. 2024
Inovovaný školský vzdelávací program Základnej školy Heľpa
Obsah:
I. Všeobecná charakteristika školy
1. Veľkosť školy
2. Charakteristika žiakov
3. Charakteristika pedagogického zboru
4. Organizácia prijímacieho konania
5. Spôsob a podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladov o získanom vzdelaní
6. Dlhodobé projekty
7. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
8. Materiálno–technické a priestorové podmienky školy
9. Personálne zabezpečenie
10. Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
11. Škola ako životný priestor
12. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
II. Charakteristika inovovaného školského vzdelávacieho programu
1. Pedagogický princíp školy
2. Zameranie školy
3. Stupeň vzdelania
4. Profil absolventa
5. Vzdelávacie stratégie
6. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
7. Začlenenie prierezových tém
8. Organizácia vyučovania
III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
3. Hodnotenie školy- autoevalvácia
IV. Učebné plány
V. Učebné osnovy
„ Každé ráno sa prebudiť s úsmevom na tvári, pozdraviť deň a vážiť si možnosti, ktoré ponúka, pustiť sa do práce s jasnou mysľou, vždy, aj pri maličkostiach mať na pamäti hlavný cieľ, ktorý sa usilujem svojou prácou dosiahnuť, stretávať ľudí s úsmevom na perách a s láskou v srdci, neprestajne byť slušný, milý a láskavý, ukladať sa na spánok s radosťou z poctivo vykonanej práce – takto rozumne chcem prežívať svoj život ...“ (Thomas Dekker)
T: Školský vzdelávací program
Pre 1. stupeň ZŠ |
Pre 2.stupeň ZŠ |
Vzdelávací program |
Vzdelávací program |
Stupeň vzdelania ISCED 1 |
Stupeň vzdelania ISCED 2 |
Primárne vzdelanie |
Nižšie stredné vzdelanie |
Dĺžka štúdia : štyri roky |
Dĺžka štúdia : päť rokov |
Vyučovací jazyk: slovenský |
Vyučovací jazyk: slovenský |
Študijná forma – denná |
Študijná forma – denná |
Druh školy: štátna |
Druh školy: štátna |
Predkladateľ:
Názov školy: Základná škola, Školská 604/17, Heľpa
Adresa : Školská 604/17, 976 68 Heľpa
IČO 37828355
Riaditeľ školy: Mgr. Alena Milanová
Koordinátor pre tvorbu ŠVP : Mgr. Daniela Čupková
Kontakty telefón/fax: 048/6186205, skola@zshelpa.sk
Zriaďovateľ:
Názov : Obec Heľpa
Adresa : Farská 588/2, Heľpa, 976 68
Kontakty telefón: 048/6186150
Školský vzdelávací program bol prerokovaný:
v Pedagogickej rade dňa: 26. 8. 2024 v Rade školy dňa: 02.09.2024
Platnosť dokumentu od 03.09.2024
„Učiť sa s radosťou, radosť z učenia !!!“
1.Veľkosť školy
Základná škola Heľpa, Školská 604/17 v Heľpe je úplná a plnoorganizovaná základná
škola, ktorá v školskom roku 2024/2025 otvorí 10 tried. Na I. stupni v ročníkoch 1.- 4. má 5 tried, na II. stupni v ročníkoch 5.- 9. má 5 tried. Kapacita školy je 250 žiakov, čo v súčasnosti dosahuje len na 80 %. Má to svoje výhody v podobe budovania odborných učební a primeranej naplnenosti tried. Sme naďalej otvorení prijímaniu žiakov z okolitých obcí.
Škola je umiestnená v tichom podhorskom prostredí ďaleko od frekventovanej časti obce, obklopená zeleňou a areálom, ktorý sa využíva na voľnočasové aktivity a športovú prípravu. Školu tvorí jedna budova, ktorú navštevujú žiaci 1.- 9. ročníka. Nachádza sa tu riaditeľňa, zborovňa, počítačová učebňa, multimediálna učebňa, fyzikálno-chemické laboratórium, dve oddychové zóny pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, fitnes centrum, školská kuchynka, dve oddelenia školského klubu, školská čitáreň a školská cvičná firma FIN-BANK-HELP.
V priestrannom areáli školy sa nachádza aj budova telocvične. V širšom areáli školy sa nachádza školská dielňa a ekotrieda, v ktorej sa nachádza prírodná telocvičňa.
2. Charakteristika žiakov
Školu navštevujú prevažne žiaci z obce Heľpa, ale aj žiaci z okolitých obcí: zo Závadky nad Hronom, z Telgártu, Šumiaca a Pohorelej. Štyria žiaci plnia povinnú školskú dochádzku v zahraničí: vo Švajčiarsku, Česku a v Anglicku.
Žiakov oslovuje predovšetkým ponuka rôznorodej záujmovej činnosti, moderné vybavenie školy, možnosť účinkovať v DFS Heľpančok, popredné umiestnenia žiakov na predmetových olympiádach a v neposlednom rade úspešnosť pri prijímaní žiakov na stredné školy. Časový rozvrh hodín je prispôsobený prímestskej autobusovej doprave, ktorú využívajú dochádzajúci žiaci. Dôraz školy na rozvoj multikultúrneho prostredia a preferované hodnoty školy sú zárukou príjemnej klímy a vysokej tolerancie.
Okrem povinných vzdelávacích predmetov a disponibilných hodín vyplývajúcich zo štátneho vzdelávacieho programu je dôležitou súčasťou výchovnovzdelávacieho procesu vytvorenie priestoru pre nadaných žiakov, ich zapájanie do súťaží, predmetových olympiád a iných aktivít, rešpektujúc nadanie žiakov. V školskom roku 2024/2025 škola bude naďalej klásť dôraz na rozvoj čitateľskej, finančnej, prírodovednej, mediálne gramotnosti a poznatkov z oblasti poskytovania prvej predlekárskej pomoci, ako aj na aplikovanie teoretických vedomostí v praxi aj priamo v školskej cvičnej firme FIN-BANK HELP. Základná Heľpa sa bude naďalej rozvíjať a prezentovať ako škola s regionálnou výchovou.
Škola je v rámci svojich možností otvorená aj pre žiakov so ŠVVP, pre ktorých bude naďalej vytvárať vhodné podmienky na inkluzívne vzdelávanie. Všetci žiaci so ŠVVP sa budú vzdelávať inkluzívne, spolu so spolužiakmi, pričom im bude venovaná maximálne možná pozornosť zo strany vyučujúcich, ktorí v zmysle výchovno-vzdelávacieho procesu, stanovených cieľov a IVP (pokiaľ bude potrebný) budú úzko spolupracovať predovšetkým triednymi učiteľmi, výchovnou poradkyňou, pedagogickými asistentmi, ako aj s ďalšími odborníkmi. Predovšetkým so školským špeciálnym pedagógom priamo v škole a v úzkej spolupráci s poradenskými zariadeniami.
3. Charakteristika pedagogického zboru
Počet pedagogických zamestnancov súvisí s počtom otvorených tried v jednotlivých ročníkoch a s platnou legislatívou. V školskom roku 2024/2025 sa bude v Základnej škole Heľpa vzdelávať cca 180 žiakov v 10 triedach, do ktorých budú žiaci rozdelení v zmysle Zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Na základe uvedeného, bude v škole pracovať na plný úväzok 12 učiteľov, na čiastočný úväzok jeden učiteľ náboženskej výchovy. Školský klub detí bude realizovať svoju činnosť v dvoch oddeleniach. Tu budú pracovať dve vychovávateľky, ktoré si budú dopĺňať úväzok vyučovaním výchovných predmetov na 1. stupni. V škole budú pracovať tri pedagogické asistentky. Všetci trinásti pedagogickí zamestnanci, ktorí pracujú ako učitelia, majú vysokoškolské vzdelanie. Dvanásť z nich je kvalifikovaných, jeden pedagóg v tomto školskom roku dokončí DPŠ. Obidve vychovávateľky spĺňajú kvalifikačné kritériá. Všetky tri asistentky sú kvalifikované. Z uvedeného vyplýva, že kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov sa pohybuje okolo 95 %.
Predmety sa kvalifikovane vyučujú na 85,76 %. Neodborne sa vyučuje matematika, fyzika, informatika, výtvarná a hudobná výchova. Kvalifikovanosť sa neustále zvyšuje vďaka neustálemu sa vzdelávaniu pedagógov, ktorí postupne získali kvalifikáciu na vyučovanie predmetov: občianska náuka, dejepis a anglický jazyk. Všetci pedagogickí pracovníci sa budú priebežne vzdelávať podľa Plánu profesijného rozvoja pedagogických zamestnancov – Ročný plán profesijného rozvoja na školský rok 2024/2025.
4. Organizácia prijímacieho konania
Do prvého ročníka škola prijíma žiakov v súlade s ustanoveniami zákona NR SR č.245/2008 Z. z. Zápis do prvého ročníka sa koná každoročne v období od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka. Miesto a čas zápisu je zverejnené na webovom sídle školy a na oznamoch v materskej škole, na obecnej tabuli, ako aj na verejnej nástenke školy.
Zákonný zástupca je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši šiesty rok na plnenie povinnej školskej dochádzky. Základná škola pri zápise dieťaťa vyžaduje osobné údaje dieťaťa a jeho zákonných zástupcov. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ MŠ rozhodne o odklade začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok, a to vždy na žiadosť zákonného zástupcu. Súčasťou žiadosti zákonného zástupcu je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia CPaP. Ak zákonný zástupca požiada o to, aby bolo na plnenie školskej dochádzky výnimočne prijaté dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, je povinný predložiť súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného centra poradenstva a prevencie. Škola nemá špecifické požiadavky na prijatie žiaka do vyšších ročníkov pri prestupe z inej školy. Týchto žiakov prihlásia na základe žiadosti jeho zákonní zástupcovia osobne na riaditeľstve školy. Nemôže sa však narušiť povolený maximálny počet žiakov v triede príslušného ročníka. Žiadosti sú zverejnené na webovej stránke školy.
Škola vytvára a zdokonaľuje podmienky pre prijímanie žiakov so ŠVVP. O prijatí žiaka so ŠVVP, rozhoduje podľa § 5 zákona č. 596/2003 Z. z. riaditeľ školy. Žiaci so ŠVVP sa vzdelávajú s ostatnými žiakmi podľa vlastného individuálneho vzdelávacieho programu (aj je potrebný). Vedenie školy a vyučujúce z 1. stupňa úzko spolupracujú s miestnou materskou školou.
5. Spôsob a podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladov o získanom vzdelaní
Úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení vo štvrtom ročníku sa do doložky uvedie: „Žiak získal primárne vzdelanie“ v zmysle § 18 ods.2 pís. b zákona 245/2008 (školský zákon).
Úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre druhý stupeň základnej školy získa žiak nižšie stredné vzdelanie poskytované základnou školou. Na vysvedčení sa do doložky uvedie: „Žiak získal nižšie stredné vzdelanie“ v zmysle § 18 ods.2 pís. b., zákona 245/2008 (školský zákon).
Ak žiak ukončí plnenie povinnej školskej dochádzky v nižšom ročníku ako deviatom ročníku, na vysvedčení z príslušného ročníka sa mu do doložky uvedie: „Žiak získal primárne vzdelanie“.
Žiakovi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vzdelávanému podľa IVP sa v doložke na vysvedčení uvedie: „Žiak sa vzdelával podľa individuálneho vzdelávacieho programu“.
Mimoriadne nadaný žiak môže skončiť základnú školu skôr ako za deväť rokov. Na vysvedčení sa do doložky uvedie: „Žiak získal nižšie stredné vzdelanie“.
Deťom občanom Slovenskej republiky môže povoliť riaditeľ plniť povinnú školskú dochádzku vzdelávaním v školách mimo územia Slovenskej republiky, vzdelávaním v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky, individuálnym vzdelávaním v zahraničí. Na vysvedčení vydanom kmeňovou školou sa v doložke uvedie: ,, Žiak je na tomto vysvedčení hodnotený z predmetov, z ktorých nebol hodnotený na vysvedčení vydanom v školskom roku...školou...za...ročník".
Žiakovi so zdravotným znevýhodnením, ktorý sa vzdelával podľa individuálneho vzdelávacieho programu, sa v doložke vysvedčenia uvedie: ,,Bol(a) vzdelávaný(a) podľa individuálneho vzdelávacieho programu". Ak sa v individuálnom vzdelávacom programe úpravy vzdelávania žiaka vzťahujú len k niektorým vyučovacím predmetom, v doložke vysvedčenia sa uvedie: ,, Bol(a) vzdelávaný(a) podľa individuálneho vzdelávacieho programu uplatňovaného v predmete (predmetoch)... ". V doložke vysvedčenia žiaka so zdravotným znevýhodnením je možné uviesť aj ďalšie dôležité skutočnosti súvisiace s jeho vzdelávaním.
6. Dlhodobé projekty školy
Škola je zapojená do projektov :
7. Spolupráca školy s rodičmi a s inými subjektmi
Spolupráca s rodičmi sa uskutočňuje v zmysle „Plánu spolupráce rodiny a školy“, dôležitá je spolupráca prostredníctvom triednych dôverníkov a Rady rodičov. Základná škola Heľpa má výbornú spoluprácu s Centrom poradenstva a prevencie v Brezne, predovšetkým pri včasnej diagnostike, riešení výchovno-vzdelávacích problémov, poradenstve a hľadaní východísk z náročných situácií v záujme detí, a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a deťmi zo SZP. Naša škola bude pokračovať v spolupráci s Okresným riaditeľstvom policajného zboru v Brezne a OO PZ v Pohorelej, OR Hasičského zboru v Brezne, Horskou záchrannou službou Nízke Tatry v Bystrej, Správou NAPANT-u, RÚVZ v Banskej Bystrici, Združením pedagógov zo škôl s regionálnou výchovou a pod.
Rada školy má 11 členov. Je to samosprávny orgán ustanovený zákonom. Zastúpenie v nej majú 4 rodičia, 2 pedagogickí pracovníci, 1 nepedagogický zamestnanec, 4 členovia menovaní zriaďovateľom školy. Schádzajú sa najmenej 4-krát do roka. Riadi sa vlastným plánom práce. Práva a povinnosti Rady školy vyplývajú z ustanovenia zákona.
Rada rodičov – je konštituovaná ako výkonný orgán zo zástupcov rodičov. Na jej čele stojí predseda a výbor. Ten zasadá najmenej 4-krát v roku. Zasadá hlavne pred schôdzkami rodičov a učiteľov školy. Rodičia sa stali pevnou súčasťou mnohých aktivít školy. Škola organizuje pre rodičov Deň otvorených dverí, triednické schôdzky, kultúrne i športové akcie na prezentáciu výsledkov vzdelávania sa ich detí.
Zriaďovateľ – Obecný úrad Heľpa vykonáva prenesené kompetencie štátu v oblasti výchovy a vzdelávania a originálne kompetencie v oblasti školského stravovania a činnosti školského klubu detí. V úzkej spolupráci zabezpečuje chod celej školy po stránke odbornej, materiálnej, ale najmä z hľadiska údržby budov. Obecný úrad je nápomocný projektovej činnosti školy, podporuje jej aktivity.
Materská škola – Spolupracujeme na základe plánu MZ 1.stupňa a vypracovaného spoločného plánu. Zameriavame sa najmä na vzájomné návštevy so zámerom pripraviť deti na bezproblémový vstup do základnej školy.
Stredné školy – Spolupráca sa každoročne uskutočňuje oficiálnou formou prostredníctvom výchovných poradcov, návštevou škôl našich žiakov počas dní otvorených dverí, účasťou zástupcov škôl na triednickej rodičovskej schôdzke. Na zníženie informačnej nerovnosti v regionálnom školstve slúži portál „Mapa regionálneho školstva“.
Základná škola Heľpa rozvíja spoluprácu so spoločenskými a športovými organizáciami pôsobiacimi v Heľpe. Škola je otvorená voči všetkým občanom a organizáciám, ktorým podľa dohodnutých podmienok umožňuje realizovať predovšetkým športové aktivity v priestoroch školy. Pedagógovia prizývajú miestnych odborníkov z rôznych oblastí života na jednotlivé vyučovacie predmety v rámci edukačného procesu i v rámci záujmových krúžkov s cieľom učiť žiakov kvalitne a zážitkovo.
8. Materiálno-technické a priestorové podmienky školy
Vzdelávacie prostredie pre vzdelávanie pre 21. storočie sa má vyznačovať otváraním príležitostí na:
Objekt školy sa skladá z jednej samostatnej budovy a telocvične. Škola využíva tieto odborné učebne : telocvičňu, fyzikálno-chemické laboratórium, ktoré slúži aj ako odborná učebňa biológie, učebňu výpočtovej techniky so 17 počítačmi, multimediálnu učebňu so 17 počítačmi, polyfunkčnú školskú kuchynku s podlahovou interaktívnou tabuľou a spotrebičmi (sporáky, umývačka...), oddychové, relaxačné a učiace zóny pre žiakov so ŠVVP, školské fitnes centrum, školskú čitáreň a multifunkčnú učebňu, ktorú sme nazvali „školská cvičná firma FIN –BANK - HEP“. Škola má ďalej mobilnú tabletovú učebňu s dvadsiatimi tabletmi v prepravnom kufri, ktorý slúži aj na spoločné nabíjanie tabletov. V každej triede sú biele keramické tabule, interaktívne tabule a v jednej učebni sa nachádza druhá interaktívna podlaha. V školskej cvičnej firme sa nachádza 3D tlačiareň a 17 notebookov.
Škola dôsledne rozvíja environmentálne ciele aj vďaka vybudovanej ekotriede, v ktorej sa nachádza altánok so stolmi a lavicami pre cca 25 žiakov, ktorí sa tu môžu vyučovať rôzne vyučovacie predmety v krásnej prírode. V ekotriede sa ďalej nachádza miniarborétum, bylinková špirála, pocitový chodník, záhony s kvetmi a rastlinami pre zdravie, čo vytvára výborné podmienky na vyučovanie prírodovedných predmetov, realizáciu výskumov, projektov, tvorenie herbárov a pod. V popoludňajších hodinách ekotriedu využívajú žiaci zo ŠKD, ktorí tu relaxujú a športujú. K dispozícii majú veľkú šplhaciu zostavu. V ekotriede bola vybudovaná tzv. prírodná telocvičňa s cvičebným náradím. Multifunkčný domček slúži žiakom na pozorovanie prírody v okolí školy, ako aj malá včelnica. Na „Múdrom lúčnom počítadle“, ktoré sa nachádza v ekotriede, sa učia žiaci o rozložiteľnosti rôznych odpadov, ale aj o biodiverzite v okolí školy. Žiaci spolu so všetkými zamestnancami školy sa starajú o “Vtáčie mestečko v náručí hôr“ vybudované v areáli školy aj tak, že udržujú 15 vtáčích búdok a kŕmidiel, prikrmujú v zime vtáctvo a na jar vytvárajú podmienky na hniezdenie. Žiaci sa vďaka ekotriede učia šetriť vodou, zaobchádzať s bioodpadom a predovšetkým žiť v symbióze so svojím prírodným prostredím.
Uvedené odborné učebne sú dôkazom, že Základná škola v Heľpe je školou modernou, flexibilne reagujúcou na požiadavky doby. Veríme, že všetky nové vymoženosti učební, medzi ktoré patria napríklad zdroje nízkeho napätia zabudované v trojmiestnych laviciach, laboratórne skrinky s drezmi i učebné pomôcky ako napr. Van de Graffov generátor, digitálne váhy, multimetre, priehľadný model ľudského srdca demonštrujúci jeho činnosť, resuscitačná figurína Adam na poskytovanie prvej pomoci, nové mikroskopy, fyzikálne a chemické stavebnice ... prinesú veľa nových vedomostí a zážitkov.
V škole sa nachádza veľmi dobre technicky vybavená multimediálna učebňa, ktorá poskytuje výborné prostredie nielen pre vyučovanie jazykov, ale aj na tvorbu projektov a nácvik prezentačných zručností, vyučovanie mediálnej výchovy, prezentácie stredných škôl, ktoré prichádzajú osloviť najstarších žiakov školy, školské prednášky, konferencie, workshopy a podobne.
Sme školou bez kriedy. V každej triede sa nachádzajú biele keramické magnetické tabule, na ktoré sa píše špeciálnymi popisovačmi. V bežných triedach i v špeciálnych učebniach sú umiestnené interaktívne tabule alebo žiaci a pedagógovia pracujú so systémom E-bain. V každej učebni sa nachádzajú na mieru vyrobené multifunkčné stoly na notebooky a príslušenstvo k tabuliam. Metodické združenie pre 1. stupeň a PK pre 2. stupeň majú k dispozícii vlastné tlačiarne a kancelársky papier a tonery podľa potreby. Každý jeden pedagóg má pridelený notebook, určený na každodennú prácu, prípravu na vyučovanie, tvorivú činnosť v prospech školy a na vlastný odborný rozvoj v rámci celoživotného vzdelávania. Škola disponuje funkčnou zborovňou, kde má každý vlastný pracovný box s osvetlením, vytvárajúci podmienky na dodržiavanie GDPR.
Vyučovanie sa uskutočňuje v hlavnej budove, kde sú triedy I. i II. stupňa a dve oddelenia ŠKD. V blízkosti školy stojí samostatná budova telocvične so šatňami a skladom náradia. Obe budovy prešli rekonštrukciou v roku 2011 a 2016 a následne v každom nasledujúcom školskom roku sa pokračuje v rôznych opravách.
Škola nemá klasickú školskú knižnicu, ale disponuje školskou čitárňou, ktorá má multifunkčné využitie. Knižničný fond predstavuje cca 600 kníh. Čitáreň je zariadená knižničnými vitrínami, interaktívnou tabuľou, učebnými pomôckami na rozvoj čitateľskej a mediálnej gramotnosti, sedacími vakmi, variabilnou sedacou súpravou a polohovacími pomôckami pre žiakov so ŠVVP. Uskutočňujú sa tu rôzne podujatia zamerané na rozvoj čitateľskej a mediálnej gramotnosti. Na prízemí školy sme zriadili voľne prístupnú malú knižnicu, ktorá slúži žiakom i učiteľom. Tu môžu čitatelia priniesť knihy, ktoré majú vo svojich knižniciach duplicitne alebo ich chcú dať do „čitateľského obehu“. Z knižnice si môžu knihy požičať a po prečítaní vrátiť. Buduje sa tak okrem záujmu o čítanie, aj zodpovednosť žiakov za spoločný majetok a spoluúčasť na realizácii školských aktivít.
Okrem čitárne bola v škole zriadená školská cvičná firma FIN-BANK-HELP. Realizujú sa tu vyučovacie hodiny, záujmová činnosť, súťaže zamerané predovšetkým na rozvoj matematickej a finančnej gramotnosti. Pôsobí tu aj žiacka školská rada, redakcia školského občasníka BODKA, stretávajú sa tu pedagógovia v rámci zasadnutí MZ a PK. Táto miestnosť je vybavená novým školským nábytkom, notebookmi (17 kusov), interaktívnou tabuľou a jednou 3D tlačiarňou.
Vybavenie kabinetov je na veľmi dobrej úrovni. Pomôcky postupne škola dopĺňa a vymieňa za modernejšie. Doplňovanie a modernizácia učebných pomôcok je realizovaná vďaka sponzorom – rodákom, občanom obce, projektovej činnosti školy a obce i cieľavedomou finančnou disciplínou školy v prospech svojich žiakov.
Priestorové podmienky Základnej školy Heľpa |
||||
Objekty/budovy |
2/budova školy, budova telocvične, školská dielňa |
|||
Stav: |
Vyhovujúci |
Čiastočne vyhovujúci |
Nevyhovujúci |
|
Pre manažment školy |
Kancelária RŠ a ZRŠ |
X |
|
|
Pre pedagogických zamestnancov školy |
Zborovňa – 16 pracovných boxov, odkladacie priestory |
X |
|
|
Pracovňa a kabinet pre školského špeciálneho pedagóga
|
X |
|
|
|
Pre nepedagogických zamestnancov |
Kancelária administratívnej pracovníčky
|
X |
|
|
Denná miestnosť pre školníka upratovačky |
X |
|
|
|
Sklad náradia a čistiacich prostriedkov |
X |
|
|
|
Hygienické priestory |
Šatňa |
X |
|
|
WC zamestnanci |
X |
|
|
|
WC žiaci |
X |
|
|
|
Informačno-komunikačné priestory |
Školská čitáreň |
X |
|
|
Školská cvičná firma FIN-BANK-HELP |
X |
|
|
|
Multimediálna učebňa 1. |
X |
|
|
|
Multimediálna učebňa 2. |
X |
|
|
|
Školská počítačová učebňa |
X |
|
|
|
Odkladacie a úložné priestory |
Kabinet chémie |
X |
|
|
Kabinet fyziky a biológie |
X |
|
|
|
Kabinet učebníc |
X |
|
|
|
Šatnica DFS Heľpančok |
|
X |
|
|
Spoločné priestory |
Školský dvor |
|
X (otvorený) |
|
Školská dielňa |
|
|
X (potrebné úpravy) |
|
Školská ekotrieda |
X |
|
|
|
Telocvičňa |
Kabinet učiteľov |
X |
|
|
Šatňa 1+ Šatňa 2 |
X Š1 |
|
X Š2 |
|
Sklad náradia |
|
X |
|
9. Personálne zabezpečenie
Realizácia vzdelávacieho programu vo výchovno-vzdelávacom procese si vyžaduje zodpovedajúce personálne podmienky, ktoré zabezpečujú efektívnosť vzdelávania a vytváranie spolupracujúcich sociálnych vzťahov medzi účastníkmi procesu vzdelávania.
Štruktúra pedagogického personálneho zabezpečenia školy
Pedagogickí zamestnanci:
·Vedúci pedagogickí zamestnanci
- Riaditeľ školy
- Zástupkyňa riaditeľa pre ZŠ
·Ostatní pedagogickí zamestnanci
-Učitelia pre primárne vzdelávanie – učitelia pre I. stupeň ZŠ
-Učitelia pre nižšie stredné vzdelávanie – učitelia pre II. stupeň ZŠ
- Pedagogickí asistenti
-Vychovávateľky školského klubu detí
- Školský špeciálny pedagóg
Vedúci pedagogickí zamestnanci
Ostatní pedagogickí zamestnanci
Školský špeciálny pedagóg
10. Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov
Škola v súlade s príslušnými legislatívnymi opatreniami bude nielen zapájať svojich pedagogických zamestnancov do ďalšieho vzdelávania, ale aj podporovať ich vzdelávanie. Za týmto účelom riaditeľ školy vypracováva „Plán profesijného rozvoja pedagógov“.
Kontinuálne vzdelávanie je súčasťou celoživotného vzdelávania. Zabezpečuje u pedagogických a odborných zamestnancoch sústavný proces nadobúdania vedomostí, zručností a spôsobilostí s cieľom udržiavať, obnovovať, zdokonaľovať a dopĺňať profesijné kompetencie potrebné na výkon pedagogickej praxe a na výkon odbornej činnosti so zreteľom na premenu tradičnej školy na modernú.
Zákon 138/2019 Z. z. v § 42 – 57 určuje tieto druhy kontinuálneho vzdelávania:
(1) Vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa organizuje ako:
a) kvalifikačné vzdelávanie,
b) funkčné vzdelávanie,
c) špecializačné vzdelávanie,
d) adaptačné vzdelávanie,
e) predatestačné vzdelávanie,
f) inovačné vzdelávanie,
g) aktualizačné vzdelávanie.
(2) Vzdelávanie podľa odseku 1 sa poskytuje ako
a) jednoduchý program vzdelávania, ktorý je uceleným programom určovania, dosahovania a overovania cieľov, obsahu, metód a foriem vzdelávania, jeho hodnotenia, organizácie a riadenia, alebo
b) program vzdelávania členený na moduly; modulom programu vzdelávania je samostatná, ucelená, záväzná, časová a obsahová jednotka.
(3) Program vzdelávania členený na moduly obsahuje základný modul a najmenej jeden rozširujúci modul. Absolvovanie základného modulu je podmienkou pre absolvovanie rozširujúceho modulu.
Kvalifikačné vzdelávanie
Cieľom kvalifikačného vzdelávania je získanie vzdelania, ktorým pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec v príslušnom stupni vyžadovaného vzdelania získa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti :
a) v príslušnej kategórii a podkategórii pedagogického zamestnanca,
b) v ďalšej kategórii pedagogického zamestnanca,
c) vyučovaním ďalších aprobačných predmetov,
Funkčné vzdelávanie
Cieľom funkčného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií na výkon funkcie riaditeľa a na výkon činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca.
Špecializačné vzdelávanie
Cieľom špecializačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon špecializovaných činností.
Adaptačné vzdelávanie
Cieľom adaptačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec a samostatný odborný zamestnanec. Poskytovateľom adaptačného vzdelávania je škola, školské zariadenie, zariadenie sociálnej pomoci a organizácia zriadená ministerstvom školstva. Začínajúceho pedagogického zamestnanca zaradí riaditeľ do adaptačného vzdelávania najneskôr do piatich dní od vzniku pracovného pomeru.
Predatestačné vzdelávanie
Cieľom predatestačného vzdelávania je získanie profesijných kompetencií na zaradenie do vyššieho kariérového stupňa. Inovačné vzdelávanie Cieľom inovačného vzdelávania je prehĺbenie, rozšírenie a inovácia profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca alebo v príslušnej kategórii odborného zamestnanca alebo uplatnenie najnovších poznatkov alebo skúseností z praxe vo výchove a vzdelávaní.
Aktualizačné vzdelávanie
Cieľom aktualizačného vzdelávania je podľa potrieb zriaďovateľa, školy, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnej pomoci udržiavanie alebo obnovovanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti, získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch, výchovno-vzdelávacích programoch, pedagogickej dokumentácii a ďalšej dokumentácii alebo získanie nových vedomostí a zručností v konkrétnej oblasti pracovnej činnosti. Poskytovateľom aktualizačného vzdelávania je škola. Aktualizačné vzdelávanie sa organizuje ako schválený jednoduchý program aktualizačného vzdelávania. Program aktualizačného vzdelávania a rozsah aktualizačného vzdelávania schvaľuje riaditeľ.
11. Škola ako životný priestor
Aby sa žiaci, pedagogickí a nepedagogickí pracovníci cítili čo najpríjemnejšie, veľký dôraz kladieme na estetické prostredie tried, chodieb, zborovne a učební. Na informačných tabuliach a vitrínach vo vstupnej hale majú možnosť žiaci, rodičia a široká verejnosť nájsť informácie o úspechoch a aktivitách školy. Žiaci majú možnosť vidieť svoje vlastné práce. Snažíme sa budovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pracovníkmi školy, medzi pedagógmi a rodičmi, ale aj širokou verejnosťou.
Žijeme v demokratickej spoločnosti, ktorá umožňuje prežiť plnohodnotný život. Každý z nás má svoje ľudské práva, ale i svoje povinnosti. Svoje práva môžeme využívať len vtedy, ak ich dokonale poznáme (nielen dospelí, ale aj deti). Žiaci našej školy majú možnosť oboznámiť sa s právami dieťaťa v každej triede, ale aj na hlavnej nástenke na dolnej chodbe.
V prípade akýchkoľvek nejasností a problémov sa môžu obrátiť na „Ucho, ktoré ťa počúva“, pri ktorom je schránka. Na našej škole pracuje aj žiacka školská rada, prostredníctvom ktorého žiaci môžu vstupovať do činnosti školy so svojimi návrhmi a nápadmi. Svoje stále miesto má aj školský časopis BODKA. Počas celého školského roka budú mať žiaci v každej triede k dispozícii „manuál“ s informáciami, na koho sa má žiak obrátiť v prípade ťažkostí.
12. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Bezpečnosť sa stala pevnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu. Poučenie o BOZP – pre žiakov sa uskutočňuje každoročne na začiatku školského roka na triednických hodinách, na úvodných hodinách predmetov vyučujúci venujú zvýšenú pozornosť bezpečnosti a zdraviu v škole a je prostredí. Žiaci získavajú poučenie v tejto oblasti vždy pred výletmi, exkurziami, prázdninami, plaveckými a lyžiarskymi kurzami a inými podujatiami organizovanými školou, čo zároveň pedagógovia zapisujú do príslušnej pedagogickej dokumentácie.
Priestory školy sú bezpečné a zdraviu vyhovujúce. Na začiatku školského roka sú všetci pedagogickí pracovníci a žiaci poučení o bezpečnosti pri práci v triedach, laboratóriách,
odborných učebniach a telocvičniach. Odborné učebne majú vypracovaný osobitný pracovný poriadok v zmysle BOZP.
Všetci zamestnanci školy pravidelne každý rok absolvujú školenie o bezpečnosti pri práci, o požiarnej ochrane. Pravidelne sú prevádzané kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a revízie elektrického a plynového zariadenia, bleskozvodov a telocvičného náradia. V pravidelných intervaloch sú pedagogickí zamestnanci preškoľovaní v oblasti GDPR, každý zamestnanec má certifikát o absolvovaní kurzu prvej pomoci. Noví zamestnanci absolvujú postupne kurzy, školenia a vzdelávania, aby rovnako získali potrebné poznatky a zručnosti.
1. Poslanie a pedagogický princíp školy:
Dnešní žiaci už nepotrebujú pamäťovú školu odtrhnutú od života za jej múrmi. Je nevyhnutné, aby vzdelávanie okrem nadobudnutia dôležitých vedomostí a zručností napĺňalo potreby žiakov a maximálne rozvíjalo ich potenciál.
Je veľmi dôležité odstraňovať nerovnosti a pripravovať žiakov bez rozdielu na budúce uplatnenie sa v osobnom, občianskom a v profesijnom živote. Ťažisko vzdelávania v 21. storočí budeme presúvať z memorovania poučiek a zapamätávania si izolovaných faktov na systematické a zámerné rozvíjanie všestrannej a funkčnej gramotnosti v súlade s požiadavkami spoločnosti, ktorú dokáže uplatniť v každodennom osobnom a spoločenskom živote a pri napĺňaní svojich osobných, vzdelávacích, kultúrnych a sociálnych potrieb. Práve vďaka tomu sa ľudia 21. storočia budú vedieť zapájať do zložitých výziev, prispôsobiť sa novým situáciám, preberať a zodpovednosť a riešiť zložité problémy, kriticky pristupovať k informáciám, tvoriť a spolupracovať v rôznorodých tímoch.
Vízia školy = Vízia vzdelávania pre 21. storočie
„Naučiť (sa) samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe hodnôt, vedomostí a dát.
Poskytnúť žiakom primárne a sekundárne vzdelanie v priateľskom prostredí, umožniť získať kľúčové kompetencie pre úspešné zaradenie sa do spoločnosti.“
Hodnoty školy:
Sloboda a zodpovednosť – možnosť sa slobodne rozhodnúť a niesť zodpovednosť za svoje konanie.
Úcta – k sebe samému, k iným ľuďom ako predpoklad na vytvorenie priaznivých medziľudských vzťahov.
Spolupráca – v prospech všetkých a pre všetkých tvorivou spoluprácou.
Otvorenosť – asertívnou komunikáciou, získavaním spätnej väzby a reagovaním na vnútorné a vonkajšie podnety realizovať ciele školy.
Uznanie – pocit uznania – motivácia do ďalšej práce.
2. Zameranie školy
Ciele školy
1.Uskutočňovať výchovno-vzdelávací proces na posilnenie kľúčových kompetencií žiakov s dôrazom na rozvoj kritického myslenia, digitálnej gramotnosti, sociálnych a občianskych kompetencií pravidelným uplatňovaním participatívneho vyučovania a rozvíjaním hodnotiacich a sebahodnotiacich zručností žiakov.
2.Úspešne realizovať v súvislosti s pandémiami i inými výzvami globalizácie také varianty dištančného vzdelávania a overovania vedomostí formou komisionálnych skúšok u žiakov, ktorí plnia povinnú školskú dochádzku v zahraničí, aby úspešne zvládli učivo predmetov, z ktorých sa nevzdelávajú na školách v zahraničí, a tak postúpili do vyššieho ročníka.
2.Pokračovať vo vybratých aktivitách, ktoré boli realizované v rámci projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na Základnej škole Heľpa“ zameraného na čitateľskú, matematickú a prírodovednú gramotnosť v základnej škole, pričom ide o dopytovo orientovaný projekt s trvaním od 1.2.2019 do 31.6.2021, ktorého poskytovateľom bolo Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny v zastúpení Ministerstva školstva vedy, výskumu a školstva SR:
3. Uplatňovať efektívne nástroje na zisťovanie kvality výchovno-vzdelávacieho procesu podľa Plánu kontrolnej a hospitačnej činnosti školy. O výsledkoch a analýzach ako aj navrhovaných opatreniach informovať a diskutovať na:
s cieľom:
4.Podporovať zvyšovanie komunikačných, mediálnych, projektových a prezentačných zručností žiakov 4. až 9. ročníka formou ročníkových projektov na voliteľnú tému spojenú s prezentáciou na celoškolskej konferencii za prítomnosti ostatných žiakov školy, pedagógov, rodičov žiakov. V aktuálnom školskom roku vo štvrtom ročníku z predmetu vlastiveda, v deviatom ročníku výtvarná výchova/biológia.
5. Realizovať projekty zamerané na:
Našim zámerom je realizovať predovšetkým viacročné projekty: Zelená škola, Zdravá škola, EKO trieda, Tajomstvá podhorských nízkotatranských lúk, Uvarme si rozprávku o krásnom spolunažívaní, Biodiverzita okolo nás, Literárny chodníček do dávnej minulosti, Osobnosti, ktorých siločiary života sa dotkli Horehronia, Cyklistikou za zdravím, Do školy na bicykli, Vtáčie mestečko v náručí hôr, Skvosty UNESCA očami detí, Spolu múdrejší, Nielen týždeň láskavého správania...
6. Pokračovať vo vzdelávaní a vzájomnej výmene skúseností učiteľov v oblasti čitateľskej, matematickej, finančnej a mediálnej gramotnosti. Podporovať ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov s cieľom zlepšiť kvalitu pedagogických procesov na vyučovaní a kvalifikovanosti podľa Plánu profesijného rozvoja.
7. Zlepšovať prostredie a realizovať aktivity so zameraním na rast fyzickej zdatnosti a rozvoj pohybových zručností žiakov :
8. Podporovať výchovu k zdraviu a zdravému životnému štýlu realizovaním:
Aktivity implementovať do plánov koordinátorov pre telesnú výchovu a športovú činnosť.
9. Motivovaním žiakov, pedagogických i nepedagogických zamestnancov školy k dobrovoľníctvu pri šírení osvety o správnom separovaní odpadu v obci a vytvorení „Príkladov z dobrej praxe pre celý región“.
10. Hodnotovou výchovou a výchovou k ľudským právam v jednotlivých triednych kolektívoch realizovať a usmerňovať tak, aby sa stala integrálnou súčasťou celoživotného procesu podpory a ochrany ľudských práv, aby podporila hodnotu človeka ako ľudského jedinca a rozvoj medziľudských vzťahov v demokratickej spoločnosti.
11. Viesť žiakov k aktívnej účasti na dosahovaní stanovených cieľov školy:
V škole 21. storočia majú všetci aktéri možnosť spoluvytvárať obsah a formy vzdelávania, spoločne sa vlastnou aktivitou učiť a zlepšovať:
13. Dôsledne sa venovať prevencii, uplatňovať zákaz všetkých foriem diskriminácie a segregácie, vykonávať kvalitnú prevenčnú činnosť usmerňovanú koordinátorom prevencie v zmysle plánu prevencie a v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa, Smernicou 36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania v školách a školských zariadeniach a iných súvisiacich smerníc a zákonov.
Pri realizácii preventívneho programu:
14. Vytvárať priaznivé multikultúrne prostredie a prostredníctvom chápajúceho a kritického spôsobu štúdia jednotlivých kultúr napomôcť žiakom porozumieť iným kultúram aj prostredníctvom:
15. Podporovať kvalitné vyučovanie cudzích jazykov:
16. Posilňovať národnú hrdosť detí, ochraňovať národné dedičstvo, rozvíjať pozitívny vzťah ku kultúrnym hodnotám formou:
17. Pozornosť venovať hmotnému i nehmotnému kultúrnemu dedičstvu, zapísanému do UNESCO (Detská regionálna súťaž vo viachlasnom speve horehronských piesní, tvorivé dielne zamerané na výrobu dychových hudobných nástrojov, projektové vyučovanie v rámci predmetu geografia, výtvarná výchova, slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, dejepis s dôrazom na kultúrne pamiatky zapísané v UNESCO.
18.Venovať zvýšenú pozornosť výchove k manželstvu a rodičovstvu a pod vedením koordinátora:
prijímať efektívne opatrenia na podporu pravidelnej dochádzky do školy a obmedzeniu počtu žiakov, ktorí školskú dochádzku neukončia v súlade s článkom 28 Dohovoru o právach dieťaťa.
19. Finančná gramotnosť a podnikateľské zručnosti.
20. Globálne vzdelávanie. Zvyšovať povedomie žiakov o globálnych témach, ktoré vedie
k rozvoju kritického myslenia a k hlbšiemu porozumeniu oblasti a tém, ktoré sa týkajú
celého sveta. Prebúdzať potrebu prispievať k väčšej spravodlivosti, rovnosti a ľudským
právam pre všetkých.
Environmentálna výchova
21. Vychovávať k dopravnej disciplíne – rozvíjať schopnosť v praktických situáciách uplatňovať zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke;
3. Stupeň vzdelania
Primárne vzdelanie absolvent získa úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou, ktoré je podmienkou pre ďalšie vzdelávanie na vyššom stupni. Absolvent programu primárneho vzdelávania plynule pokračuje na nadväzujúcom stupni nižšieho sekundárneho vzdelávania. Stupeň vzdelania – po ukončení 4. ročníka – ISCED1
Nižšie stredné vzdelanie absolvent získa úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre druhý stupeň základnej školy, alebo úspešným absolvovaním prvého ročníka päťročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v strednej škole, do ktorého sa prijímajú žiaci z ôsmeho ročníka základnej školy alebo úspešným absolvovaním štvrtého ročníka osemročného vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v strednej škole alebo absolvovaním tretieho ročníka vzdelávacieho programu praktickej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou, ktoré je podmienkou pre ďalšie vzdelávanie na vyššom stupni. Stupeň vzdelania – po ukončení 9. ročníka – ISCED2
4. Vzdelávacie stratégie
Strategické úlohy školy sú vytýčené v súlade s koncepčnými zámermi. V pláne práce školy sú rozpracované konkrétne, s určením zodpovednosti za ich plnenie. Strategické aktivity obsahujú aj plány metodických orgánov školy, koordinátora pre výchovu a vzdelávanie a ostatných koordinátorov. V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu a sebahodnotenie.
Stratégia vyučovania určuje metódy a formy práce, ktorých premyslený výber, logické usporiadanie a kombinovanie je prostriedkom motivácie a usmernenia žiakov na vyučovaní a učení. Ide o výber vyučovacích metód, rôznych ciest a spôsobov, ako dosiahnuť cieľ vyučovacieho predmetu, vyučovacích zásad, foriem práce učiteľa a žiaka. Využívame rôzne formy vyučovania - skupinové, individuálne, frontálne.
Pri voľbe vyučovacích metód a foriem prihliadame na usporiadanie obsahu vyučovania a činnosti žiakov zacielené na dosiahnutie stanovených cieľov a kľúčových kompetencií žiakov. Voľba metód závisí od obsahu učiva, cieľov vyučovacej hodiny, vekových a iných osobitostí žiakov a materiálno – technického vybavenia školy.
Na vyučovacích hodinách využívame tieto formy výučby:
Na vzbudenie záujmu žiakov využívame:
Pri realizácii cieľov budú dôležité aj praktické aktivity (samostatná činnosť na základe inštruktáže) – pozorovanie dostupných prírodných procesov na podporu chápania vzájomných vzťahov a ich významu.
Zvýšený dôraz kladieme na prácu s knihou a textom (čítanie s porozumením, spracovanie textových informácií, učenie sa z textu, orientácia v štruktúre textu, vyhľadávanie, triedenie, využívanie podstatných informácií), samostatné učenie prostredníctvom IKT a experimentovanie (samostatné hľadanie, skúšanie, objavovanie).
5. fixačné metódy - metódy opakovania a precvičovania (ústne a písomné opakovanie, opakovanie s využitím učebnice a inej literatúry, domáce úlohy)
Z organizačných foriem sa najčastejšie v škole uplatňuje vyučovacia hodina v trvaní 45 minút (základného, motivačného, expozičného, fixačného, aplikačného, diagnostického typu). Terénne pozorovania, praktické aktivity a exkurziu volí učiteľ podľa aktuálnej potreby, podmienok školy a regionálnych možností, pričom dbá na dodržiavanie zásad bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov.
5. Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov so ŠVVP
5.1 Osobitosti výchovy a vzdelávania žiaka so zdravotným znevýhodnením a žiaka s nadaním.
Pri výchove a vzdelávaní žiaka so zdravotným znevýhodnením alebo žiaka s nadaním, v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania, je nutné zohľadniť všetky jeho individuálne potreby pri prekonávaní prekážok a bariér, ktorým pri vzdelávaní čelí pri dosahovaní svojho plného potenciálu alebo pri využívaní svojich práv sú vzdelávaní na rovnocennom základe s ostatnými žiakmi.
Zohľadňovanie individuálnych potrieb žiaka zabezpečuje rovnocenný, primeraný a efektívny prístup pri učení, v účasti na výchove a vzdelávaní spolu s ostatnými žiakmi školy, pri všetkých činnostiach kolektívu triedy, pri ktorých je to možné.
Žiak, ktorý má zariadením poradenstva a prevencie diagnostikované zdravotné znevýhodnenie alebo nadanie, môže mať zároveň poskytnuté podporné opatrenia podľa vyjadrenia pedagogického zamestnanca školy, odborného zamestnanca školy alebo zariadenia poradenstva a prevencie. Tieto podporné opatrenia je škola povinná zabezpečiť podľa písomného vyjadrenia riaditeľa školy, okrem prípadov, ak nemá personálne, priestorové, materiálno-technické alebo finančné podmienky v navrhovanom rozsahu a nemá možnosť ich zabezpečiť.
5.1.1 Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením
Žiak so zdravotným znevýhodnením sa vzdeláva spolu s ostatnými žiakmi v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania. Žiak so zdravotným znevýhodnením sa do školy prijíma rozhodnutím riaditeľa školy na základe žiadosti zákonného zástupcu, ktorej súčasťou je správa z diagnostického vyšetrenia zariadenia poradenstva a prevencie, ktorá obsahuje návrh podporného opatrenia.
Školský vzdelávací program školy a výchovný program školského zariadenia je vypracovaný v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania, so zákazom diskriminácie a zákazom segregácie podľa osobitných predpisov.
Špecifiká organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Pri výchove a vzdelávaní žiakov so zdravotným znevýhodnením je dôležité zabezpečiť spoluprácu so školským podporným tímom, zariadením poradenstva a prevencie a so zákonnými zástupcami žiaka. Žiak sa vzdeláva podľa školského vzdelávacieho programu a učebného plánu školy, ktorú navštevuje.
Ak žiakovi so zdravotným znevýhodnením jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby neumožňujú, aby sa vzdelával podľa školského vzdelávacieho programu, a ani podľa príslušného vzdelávacieho programu pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, žiak sa vzdeláva podľa individuálneho vzdelávacieho programu s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.
Individuálny vzdelávací program žiaka so zdravotným znevýhodnením vypracuje na základe odporúčaní zariadenia poradenstva a prevencie a po konzultácii so zákonným zástupcom žiaka pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom školy v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom, pedagogickým asistentom a odbornými zamestnancami školy; ak ide o žiaka najmenej v piatom ročníku, aj po konzultácii s týmto žiakom.
Pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu je možné vychádzať zo vzdelávacích programov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Je potrebné prihliadať primárne na individuálne špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby konkrétneho žiaka. Individuálny vzdelávací program žiaka možno priebežne počas školského roka upravovať tak, aby zohľadňoval aktuálne potreby žiaka.
Ak žiak, ktorému jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole, plní školskú dochádzku osobitným spôsobom formou individuálneho vzdelávania, zabezpečuje škola v maximálnej možnej miere podmienky pre jeho vzdelávanie v súlade s vyjadrením všeobecného lekára pre deti a dorast alebo zariadenia poradenstva a prevencie. Žiak, ktorý bol oslobodený od vzdelávania vo vyučovacom predmete alebo jeho časti, môže využívať tieto vyučovacie hodiny na posilnenie výučby iného vyučovacieho predmetu alebo špecifickú pedagogickú a odbornú podporu a intervenciu v súlade s odporučením zariadenia
Pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou ľahkého stupňa a žiakov s vývinovými poruchami ľahkého stupňa, ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nepokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy, možno zriadiť úvodný ročník.
5.1.2 Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním
Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním je umožniť im vzdelávať sa a rozvíjať v súlade s ich vývinovými charakteristikami (napr. akcelerovaný kognitívny vývin) a s prihliadnutím na možné vývinové špecifiká, súvisiace s ich nadaním (napr. asynchrónny vývin). Nadaný žiak sa vzdeláva podľa školského vzdelávacieho programu a rámcového učebného plánu školy. Ak špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby neumožňujú nadanému žiakovi, aby sa vzdelával podľa školského vzdelávacieho programu školy, a ani podľa vzdelávacieho programu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, žiak sa vzdeláva podľa individuálneho vzdelávacieho programu s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Individuálny vzdelávací program nadaného žiaka vypracováva po konzultácii so zákonným zástupcom žiaka (ak ide o žiaka najmenej v piatom ročníku, aj po konzultácii s týmto žiakom) pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom školy v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom, pedagogickým asistentom a odborným zamestnancom školy, prípadne aj s ostatnými vyučujúcimi.
Individuálny vzdelávací program obsahuje podporné opatrenia na základe vyjadrenia pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca školy alebo zariadenia poradenstva a prevencie. Pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu je možné vychádzať zo vzdelávacieho programu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním.
Je potrebné prihliadať primárne na individuálne špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby konkrétneho žiaka, vrátane potrieb vyplývajúcich zo zdravotného alebo sociálneho znevýhodnenia.
Vo všetkých organizačných formách vzdelávania je úlohou školy zabezpečiť žiakom s nadaním špecifické podmienky pre úspešné rozvíjanie ich nadania a optimalizáciu vývinu ich osobnosti, najmä:
● špecifikovať v školskom vzdelávacom programe, resp. v individuálnom vzdelávacom programe ciele vzdelávania s ohľadom na druh a stupeň rozvíjaného nadania, na potrebu všestranného osobnostného rozvoja nadaných žiakov a na prípadné špecifické vývinové charakteristiky, súvisiace s nadaním (napr. asynchrónia, dysfunkčný perfekcionizmus, senzitivita);
● zabezpečiť vzdelávanie nadaných žiakov materiálne, metodicky i personálne;
● v prípade potreby spolupracovať so psychológom, prípadne s iným odborným zamestnancom;
● v prípade umelecky nadaných žiakov spolupracovať s učiteľom konkrétnej umeleckej disciplíny a športovo nadaných žiakov so školským trénerom;
● akceptovať nadaných žiakov a rešpektovať špecifiká ich osobnosti a správania;
● dbať na komplexný rozvoj osobnosti nadaných žiakov;
● zamestnávať žiakov zmysluplne, zadávať im stimulujúce úlohy a uplatňovať diferencovaný prístup vo vyučovaní, vrátane postupov zameraných na rozvoj samostatnosti a tvorivosti žiakov, napr. projektové vyučovanie;
● umožniť žiakom vzdelávanie pod vedením tútora alebo vzdelávanie v konkrétnom predmete pod vedením učiteľa školy vyššieho stupňa;
● viesť žiakov k realistickému hodnoteniu vlastných schopností i výsledkov svojej práce, sebareflexii a sebaprijatiu;
● viesť žiakov k vzájomnej spolupráci.
5.2 Výchova a vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia
Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov zo SZP je vytvorenie podnetného a podporného prostredia pre efektívne vzdelávanie, aby bol zabezpečený ich rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelaniu.
Pri výchove a vzdelávaní žiakov zo SZP škola v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania a v spolupráci so školským podporným tímom zabezpečí najmä:
5.3 Žiak v mimoriadne ťažkej situácii
Krízová intervencia znamená poskytnúť deťom/žiakom odbornú starostlivosť zameranú na špecifické obdobie v ich živote po krízovej udalosti. Krízová udalosť je akákoľvek udalosť, alebo sekvencia udalostí, ktorá prekoná bežné zvládacie mechanizmy jednotlivca. Niektoré vybrané krízové udalosti majú charakter špecifickej krízovej situácie.
Sú to udalosti:
5. 4 Podmienky, ktoré škola vytvára pre žiakov so ŠVVP:
Pri personálnom zabezpečovaní edukácie žiakov so ŠVVP škola prihliada na druh a stupeň postihnutia, znevýhodnenia inkluzívne vzdelávaných žiakov. Učiteľom, prípadne iným pedagogickým zamestnancom pri výchovno-vzdelávacom procese pomáhajú:
- pedagogickí asistenti sa podľa požiadaviek učiteľa (vyučujúceho daný predmet) alebo vychovávateľa podieľajú na uskutočňovaní vzdelávacieho programu, na prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér,
- školský špeciálny pedagóg Základná škola Heľpa bude zamestnávať jedného školského špeciálneho pedagóga (so vzdelaním liečebný a špeciálny pedagóg) a úzko spolupracovať s odbornými zamestnancami z poradenských zariadení.
Školský špeciálny pedagóg sa bude okrem iného podieľať na tvorbe individuálnych vzdelávacích programov pre žiakov so ŠVVP, zakladať portfóliá zobrazujúce vývoj žiakov, spolupracovať s učiteľmi, vychovávateľmi, pedagogickými asistentmi a rodičmi, radiť im pri výchove a vzdelávaní ich detí. Zároveň v rámci svojho úväzku bude realizovať hodiny rozvoja špecifických funkcií so žiakmi podľa odporúčania Centra poradenstva a prevencie v Brezne. Taktiež bude vykonávať funkciu školského administrátora v skupine žiakov so ŠVVP pri testovaniach T9.
Výchova a vzdelávanie žiakov so zdravotným znevýhodnením sa v škole uskutočňuje s využitím špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok, učebníc a špeciálne upravených učebných textov, ktoré odporúča školský špeciálny pedagóg a psychológ poradenského zariadenia po diagnostike žiaka. Uvádzame tie, ktoré škola momentálne má alebo používala:
Zosumarizovanie a odporúčanie špeciálnych učebných pomôcok a kompenzačných pomôcok, ktoré je možné využívať pri vzdelávaní žiakov so ZZ je spracované v internom dokumente ŠŠI (2012).
Okrem priestorových podmienok, ktoré sú určené pre intaktnú populáciu, riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom zabezpečuje debarierizáciu budovy školy pre žiakov s obmedzenou schopnosťou pohybu (telesné, zmyslové postihnutia). Aké sú podmienky odstraňovania architektonických bariér uvádza vyhláška MŽP SR č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie.
5.5 Školský podporný tím
Škola disponuje v súlade s § 84a zákona č. 138/2019 Z. z. školským podporným tímom zloženým zo školského špeciálneho pedagóga, ktorý je aj výchovným poradcom, v súčinnosti s externým členom z centra poradenstva, pedagogických asistentov, zástupcov učiteľov 1. st. a zástupcov učiteľov 2. st.
Tím úzko spolupracuje s triednymi učiteľmi, učiteľmi, vychovávateľmi, rodičmi a žiakmi.
Členovia tímu poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozmanité služby:
• poradenstvo žiakom, rodičom a zamestnancom,
• prevenciu a intervenciu, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii,
• kariérové poradenstvo žiakom a rodičom,
• preventívne programy a aktivity v triedach,
•besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov.
Činnosť odborného tímu sa riadi platnou legislatívou, plánom práce tímu, školským vzdelávacím programom a metodickými usmerneniami centra poradenstva a prevencie, ktoré má žiaka v starostlivosti.
Prierezové témy sú začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetov. Sú významným prostriedkom k prekonávaniu izolovanosti výučby jednotlivých učebných predmetov, ktoré tvoria príslušnú vzdelávaciu oblasť. Prierezové témy sú výrazom komplexnejšieho prístupu k realizácii učebného obsahu, vrátane mnohostrannejších možností jeho prepájania. Prierezové témy nemajú vlastné vzdelávacie štandardy, sú rozpracované na úrovni cieľov a svojím obsahom a výchovným zameraním sa premietajú do vymedzených vzdelávacích oblastí, dopĺňajú ich, prepájajú ich obsah s aktuálnym dianím v spoločnosti, s každodennou skúsenosťou žiaka a konkrétnej triedy. V tomto zmysle prierezové témy priaznivo ovplyvňujú proces utvárania a rozvíjania funkčných kompetencií žiakov. ŠVP pre primárne vzdelávanie vymedzuje spolu 8 prierezových tém, ŠVP pre nižšie stredné vzdelanie definuje 6 prierezových tém. Na úrovni primárneho vzdelávania a nižšieho sekundárneho vzdelávania sú zavedené inovovaným Štátnym vzdelávacím programom prierezové témy:
Spôsoby realizácie prierezových tém:
Prierezová téma Osobnostný a sociálny rozvoj sa prelína celým vzdelávaním. Jej hlavným cieľom je rozvíjať osobnosť žiakov predovšetkým v oblasti postojov a hodnôt. Prostredníctvom nej sa zároveň s vedomostným rozvojom žiakov cielene rozvíjajú aj ich osobné a sociálne kompetencie. Umožňuje žiakom rozmýšľať o sebe, o svojom aktuálnom živote, vzťahoch s ľuďmi a smerovaní v budúcnosti. Vedie ich k uplatňovaniu svojich práv a tiež k rešpektovaniu názorov, potrieb a práv ostatných. Usmerňuje ich v tom, ako chrániť svoje zdravie a odolávať rizikám. Pri správnom uplatňovaní významne prispieva k pozitívnej sociálnej klíme školy, dobrým vzťahom medzi žiakmi a medzi učiteľmi a žiakmi.
Cieľom uplatňovania tejto prierezovej témy je prispieť k tomu, aby žiak:
Prierezovú tému Osobnostný a sociálny rozvoj je začlenená do občianskej náuky, literárnej výchovy, dejepisu, biológie, geografie, etickej a náboženskej výchovy, telesnej a športovej výchovy, preventívnych aktivít CPP.
Prierezová téma Výchova k manželstvu a rodičovstvu je zameraná na utváranie základných vedomostí a zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami. Pri realizácii témy je vychádzame zo životnej reality žiakov v konkrétnej triede, ich veku, zrelosti, vývinového štádia. Podmienkou je taktný a citlivý prístup pedagóga. Využívame aj pomoc a služby relevantných odborníkov.
Cieľom uplatňovania tejto prierezovej témy je prispieť k tomu, aby (si) žiak:
Prierezovú tému Výchova k manželstvu a rodičovstvu začleňujeme do vyučovania občianskej náuky, biológie, etickej a náboženskej výchovy, telesnej a športovej výchovy a besied odborníčky pod názvom Čas premien.
Environmentálna výchova umožňuje žiakom získať vedomosti, zručnosti, postoje a návyky k ochrane a zlepšovaniu životného prostredia dôležitého pre trvalo udržateľný život na Zemi. Vedie žiakov ku komplexnému pochopeniu vzájomných vzťahov človeka, organizmov a životného prostredia, kde sú prepojené aspekty ekologické, ekonomické a sociálne.
Cieľom uplatňovania tejto prierezovej témy je prispieť k tomu, aby žiak:
Mediálna výchova výrazne vplýva na vývin osobnosti a socializáciu detí a mladých ľudí. Médiá sú integrálnou súčasťou každodenného života žiakov, pričom výrazne ovplyvňujú ich správanie, utváranie hodnôt a životný štýl. Hlavným cieľom prierezovej témy Mediálna výchova je rozvoj (postupné zvyšovanie úrovne) mediálnej gramotnosti žiakov – schopnosti kriticky prijímať, analyzovať, hodnotiť a komunikovať širokú škálu mediálnych obsahov a zmysluplne využívať médiá. Je dôležité, aby sa žiaci na veku primeranej úrovni postupne dokázali orientovať v mediálnom svete a osvojili si stratégie bezpečného zaobchádzania s rôznymi druhmi médií. Dôraz sa kladie na rozvíjanie kritického myslenia; vhodnou metódou je spoločné skúmanie, analyzovanie a samostatné premýšľanie, pričom sa vychádza z konkrétnej reality žiakov v triede.
Prierezovú tému Mediálna výchova začleňujeme do vyučovania predmetov literatúra, občianska náuka, etická výchova, náboženská výchova, informatika.
Multikultúrna výchova - s aktuálnou realitou celosvetovej globálnej spoločnosti a s multikultúrnym charakterom slovenskej spoločnosti sa spájajú riziká predsudkov a stereotypov, ktoré sa prejavujú v rôznych podobách neznášanlivosti, rasizmu či xenofóbie. Žiaci sú každodenne vystavení rôznym kultúrnym vplyvom a dostávajú sa do kontaktu s príslušníkmi rôznych kultúr. Prostredníctvom spoznávania svojej kultúry a iných kultúr, histórie, zvykov a tradícií sa žiaci naučia rešpektovať tieto kultúry ako rovnocenné a s ich príslušníkmi dokážu konštruktívne komunikovať a spolupracovať. Pri realizácii tejto témy využívame didaktické postupy a metódy, ktoré neučia stierať medzikultúrne rozdiely, ale pochopiť ich, akceptovať ich a tiež rešpektovať ľudské práva.
Prierezovú tému Multikultúrna výchova začleňujeme do vyučovania predmetov dejepis, geografia, vlastiveda, literatúra, besied s cestovateľmi, medzinárodných školských projektov
S témou Multikultúrna výchova úzko súvisí prierezová téma Regionálna výchova a ľudová kultúra, ktorá sa vo svojom obsahu ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenska. Poznanie tradícií je základom kultúrnej identity. Spoznávaním svojho regiónu, jeho kultúrneho a prírodného bohatstva sa prispieva u žiakov k formovaniu ich historického vedomia. Vhodnými formami na uplatnenie týchto tém sú projekty, exkurzie, tematické vychádzky v regióne a pod. Regionálnu výchovu a tradičnú ľudovú kultúru realizujeme ako súčasť učebných predmetov – výtvarná výchova, výchova umením, hudobná výchova, náboženská a etická výchova, občianska náuka, cudzie jazyky, slovenský jazyk a literatúra, dejepis a geografia.
Cieľom uplatňovania tejto prierezovej témy je prispieť k tomu, aby žiak:
Uvedenú prierezovú tému vyučujeme vo voliteľnom predmete Regionálna výchova a je začlenená vo vyučovaní viacerých predmetov prostredníctvom ich obsahov, ale aj formou projektov, exkurzií a pod. Ide najmä o predmety výtvarná, hudobná, literárna a etická výchova, pracovné vyučovanie, dejepis, prírodoveda, vlastiveda a geografia.
Prierezová téma Ochrana života a zdravia sa realizuje v rámci vyučovacích predmetov telesná a športová výchova, biológia, dopravná výchova, lyžiarskeho výcviku, plaveckého výcviku, Dňa športu, Dňa Zeme, turistických vychádzok, exkurzií, projektových dní ako aj samostatných organizačných foriem vyučovania – účelových cvičení. Didaktické hry sa realizujú jedenkrát ročne, účelové cvičenia sa realizujú dva razy do roka, spravidla na jeseň a jar.
Cieľom tejto prierezovej témy je nasmerovať žiakov k ochrane svojho zdravia a života a tiež zdravia a života iných ľudí prostredníctvom teoretických a praktických poznatkov, zručností v sebaochrane, poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života. Ochrana života a zdravia integruje postoje, vedomosti a zručnosti žiakov zamerané na zdravý životný štýl a ochranu života a zdravia v mimoriadnych a nepredvídaných situáciách. Cieľom uplatňovania tejto prierezovej témy je prispieť k tomu, aby žiak:
Dopravná výchova – výchova k bezpečnosti v cestnej premávke. V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy a pod. Okrem pozitívnych stránok má doprava a motorizmus aj veľa záporných stránok. Neúmerný je počet dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú školopovinné. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti najmä prostredníctvom školy. Učivo tematiky Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje v objekte školy alebo v bezpečných priestoroch v okolí školy. Ciele výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke na ZŠ zahŕňajú oblasť kognitívnu, afektívnu a psychomotorickú, ktoré je potrebné proporcionálne rozvíjať. Ciele sú zostavené v zmysle týchto kritérií :
Dopravnú výchovu realizujeme ako súčasť učebných predmetov – telesná a športová výchova, slovenský jazyk a literatúra, výtvarná výchova, pracovné vyučovanie, júnového projektového dňa Deň dopravy, projektu s políciou Správaj sa normálne na cestách.
Organizácia vyučovacích hodín
1. hod. – 7. 50 – 8. 35
2. hod. – 8. 40 – 9. 25
3. hod. – 9.45 – 10. 30
4. hod. – 10. 35 – 11. 20
5. hod. – 11. 25 – 12. 10
6. hod. – 12. 15 – 13. 00
7. hod. – 13.30 – 14.10
Organizácia školského roka
Vyučovacia hodina
Vyučovacia hodina trvá 45 minút okrem vyučovacej hodiny počas popoludňajšieho vyučovania, ktorá trvá 40 minút.
Prestávka
Po každej vyučovacej hodine nasleduje päťminútová prestávka. Po druhej vyučovacej hodine nasleduje dvadsaťminútová „veľká prestávka“.
Obedňajšia prestávka
Obedňajšia prestávka trvá najmenej 30 minút.
Pre žiakov prvého a druhého ročníka sa začína najneskôr po piatej vyučovacej hodine.
Pre žiakov tretieho až deviateho ročníka sa začína najneskôr po šiestej vyučovacej hodine.
Formy výchovno-vzdelávacej činnosti
Výchovno-vzdelávaciu činnosť v Základnej škole Heľpa možno organizovať aj formou výletov, exkurzií, projektov, vyučovacích blokov alebo kurzov. Počet dní, počas ktorých sa výchovno-vzdelávacia činnosť v základnej škole uskutočňuje touto formou, a ich obsahové zameranie, sa určuj po prerokovaní pedagogickou radou tak, aby bla zachovaná celková dotácia predmetu podľa učebného plánu.
Informácie pre neprítomného žiaka o prebratom učive
Ak sa žiak ospravedlnene nezúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu, základná informácia o prebranom učive sa poskytuje rodičom žiaka, inej fyzickej osobe ako rodičovi, ktorá má žiaka zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, alebo zástupcovi zariadenia, v ktorom sa vykonáva ústavná starostlivosť, výchovné opatrenie, neodkladné opatrenie alebo ochranná výchova, výkon väzby alebo výkon trestu odňatia slobody (ďalej len „zákonný zástupca“) prostredníctvom:
Zabezpečovanie výchovno-vzdelávacieho procesu podľa § 5
Organizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu v triede koordinuje triedny učiteľ.
Dozor nad bezpečnosťou a ochranou zdravia žiakov sa vykonáva podľa rozvrhu dozorov, prerokovaného so zástupcami zamestnancov a pedagogickou radou a zverejnené riaditeľom školy na mieste dostupnom všetkým zamestnancom a žiakom školy.
Dozor sa vykonáva:
Dozor môžu vykonávať:
Dozor budú vykonávať učitelia, pedagogickí asistenti a vychovávatelia, pokiaľ ich základný úväzok je doplnený vyučovaním výchovných predmetov.
Ak základná škola nedokáže zabezpečiť vykonávanie dozoru týmito zamestnancami, dozor môže vykonávať iný poučený zamestnanec základnej školy, ktorý nie je pedagogickým zamestnancom alebo odborným zamestnancom, a ak taký nie je, dozor môže vykonávať aj školský špeciálny pedagóg, odborný zamestnanec alebo vychovávateľ.
Iné súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu podľa § 6 |
Ak ide o súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu podľa § 30 ods. 6 zákona, základná škola zabezpečuje na |
a) výlet alebo exkurziu |
1.mimo sídla základnej školy na území Slovenskej republiky na jedného pedagogického zamestnanca najviac 25 žiakov, |
15 žiakov, |
b) jazykový kurz mimo územia Slovenskej republiky na jedného pedagogického zamestnanca na najviac 15 žiakov, |
c) športový výcvik, ktorým je |
1.plavecký výcvik alebo snoubordingový výcvik, na jedného pedagogického zamestnanca alebo jedného odborného zamestnanca najviac 8 žiakov, |
2. cyklistický výcvik, na jedného pedagogického zamestnanca alebo jedného odborného zamestnanca najviac 10 žiakov, |
3.lyžiarsky výcvik alebo korčuliarsky výcvik, na jedného pedagogického zamestnanca alebo jedného odborného zamestnanca najviac 12 žiakov, |
4. iný výcvik, na jedného pedagogického zamestnanca alebo jedného odborného zamestnanca najviac 15 žiakov, |
d) športový výcvik, ktorého sa zúčastňujú |
narušenej komunikačnej schopnosti, viacnásobného postihnutia alebo vývinovej poruchy učenia, na jedného pedagogického zamestnanca na najviac 5 žiakov so zdravotným znevýhodnením, |
jedného pedagogického zamestnanca na každého žiaka s príslušným zdravotným znevýhodnením, |
e) pobyt žiakov v škole v prírode pre žiakov |
prvého stupňa jedného pedagogického zamestnanca na najviac 13 žiakov, |
druhého stupňa jedného pedagogického zamestnanca na najviac 15 žiakov,
|
f) ďalšie aktivity v súlade so školským vzdelávacím programom |
mimo sídla základnej školy na území Slovenskej republiky jedného pedagogického zamestnanca na najviac 25 žiakov, |
mimo územia Slovenskej republiky jedného pedagogického zamestnanca na najviac 15 žiakov.
|
Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriavame na 3 oblasti:
1. Hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
3. Hodnotenie školy - autoevalvácia
1. Hodnotenie výchovno - vzdelávacích výsledkov žiakov
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Hodnotenie musí mať povzbudzujúci charakter a má byť zamerané na pozitívnu motiváciu žiaka. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. V hodnotení žiakov zohľadňujeme úroveň dosahovaných cieľov primárneho a nižšieho stredného vzdelávania, tak, ako sú uvedené v školskom zákone, štátnom a školskom vzdelávacom programe. Hodnotenie žiaka je permanentnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu a zabezpečuje spätnú väzbu. Zameriava sa na sociálny, emocionálny a kognitívny rozvoj, ako aj na kladné stránky. Povzbudivo pôsobí na učebné výsledky všetkých žiakov, zdôrazňuje dôležitosť učenia sa. V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi. Predmetom hodnotenia vo výchovnovzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka. Dbáme na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Hodnotenie robíme na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka.
Princípy hodnotenia:
Hodnotenie a klasifikáciu realizujeme priebežne a súhrnne.
Pri priebežnom hodnotení sa uplatňuje hodnotenie čiastkových výsledkov a prejavov žiaka, zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho mentálnu, psychickú i fyzickú disponovanosť.
Súhrnné hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočňuje na konci prvého a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň a kvalitu vedomostí, zručností a návykov v danom predmete.
Žiak základnej školy musí byť z predmetu vyskúšaný ústne, písomne alebo prakticky aspoň dvakrát v polročnom hodnotiacom období, t. j. pri klasifikácii musí mať minimálne dve známky z predmetu v každom polroku. Učiteľ je povinný viesť evidenciu o každej klasifikácii žiaka. Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných a grafických prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní. Písomné práce a ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok. Pravidelným rozvrhnutím hodnotiacich činností zabráni preťažovaniu žiaka. Písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka. V škole sa klasifikácia vedie v internetovej žiackej knižke od 1. ročníka. Priebežné hodnotenie sa vedie známkou, bodmi alebo ich kombináciou. Bodové ohodnotenie práce žiaka je pretransformované do známky podľa percentuálnej úspešnosti. O spôsobe priebežného hodnotenia žiakov, počte diktátov, písomných prác, laboratórnych prác, praktických cvičení sa dohodnú vyučujúci na zasadnutiach MZ a PK a schvaľuje ho na návrh pedagogickej rady riaditeľ školy. Súhrnné hodnotenie prospechu žiaka sa vykonáva v súlade s metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami: 1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný. Hodnotenie prospechu žiaka primárneho vzdelávania sa na vysvedčení zapisuje číslicou. Hodnotenie prospech žiaka nižšieho sekundárneho vzdelávania sa na vysvedčení zapisuje slovom. Správanie žiaka primárneho a nižšieho sekundárneho vzdelávania sa klasifikuje stupňami: 1 – veľmi dobré, 2 – uspokojivé, 3 – menej uspokojivé, 4 – neuspokojivé. O spôsobe hodnotenia jednotlivých vyučovacích predmetov rozhoduje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
Podrobný systém hodnotenia žiakov upravuje Príloha č. 2, 3,4 .
Hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov so ŠVVP
Pri hodnotení a klasifikácii žiaka s vývinovými poruchami alebo žiaka so zdravotným postihnutím škola zohľadňuje jeho porucha alebo postihnutie a postupuje podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy a dodržuje zásady podľa prílohy č. 2 tohto metodického pokynu: „Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole“
Pri určení metód a foriem hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením sa učiteľ riadi odporúčaniami poradenského zariadenia rezortu školstva.
Pri hodnotení učebných výsledkov učiteľ rešpektuje psychický a fyzický zdravotný stav žiaka, druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete.
Učiteľ posudzuje učebné výsledky žiaka objektívne a primerane náročne, pričom prihliada aj na jeho vynaložené úsilie, svedomitosť, individuálne schopnosti, záujmy a na predpoklady jeho ďalšieho vzdelávania po ukončení povinnej školskej dochádzky.
Pri hodnotení učebných výsledkov žiaka kladie dôraz na jeho individuálne schopnosti, ktoré sú základom jeho pracovnej a sociálnej integrácie.
U žiaka so zdravotným znevýhodnením, ktorý má výrazné rozdiely vo výkonoch v ústnej a písomnej skúške, sa pri skúšaní uprednostňuje forma, ktorá je pre neho výhodnejšia, a ktorá predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učebných výsledkov.
Žiakovi s narušenými komunikačnými schopnosťami (chybami a poruchami reči a vývinovými poruchami učenia), žiakovi so sluchovým postihnutím a žiakovi s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami zabezpečí učiteľ pri ústnej odpovedi také podmienky, aby neutrpel psychickú ujmu. Učiteľ v konkrétnych prípadoch zváži, či uprednostní písomnú, praktickú alebo ústnu formu odpovede. Úroveň čítania sa hodnotí individuálne, s ohľadom na druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia žiaka.
Žiak s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia) môže písať diktát, alebo byť skúšaný písomnou formou len za podmienky, že bol vopred pripravený špeciálnymi metodickými postupmi na vyučovaní. Diktát žiaka s vývinovými poruchami učenia učiteľ nehodnotí známkami, ale slovne, vyčísli počet chýb a pri hodnotení spolupracuje so žiakom.
Ak žiak so sluchovým postihnutím píše diktát, nehodnotí sa známkou, ale slovne a pri hodnotení učiteľ spolupracuje so žiakom.
Grafický prejav žiaka s takým zdravotným znevýhodnením, ktoré má vplyv na jeho úroveň (napr. písanie, výtvarný prejav), sa priebežne ani súhrnne nehodnotí známkou.
Žiak so zdravotným znevýhodnením, ktorý plní ciele učebných osnov v predmetoch cudzí jazyk, telesná výchova, výtvarná výchova, hudobná výchova a pracovné vyučovanie v rozsahu primeranom svojim predpokladom, sa jeho učebné výsledky hodnotia s ohľadom na druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia.
Žiak, ktorý vzhľadom na druh a stupeň svojho znevýhodnenia nemôže v celku plniť učebné osnovy základnej školy v niektorých alebo všetkých predmetoch a postupuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu, jeho učebné výsledky sa priebežne aj súhrnne na vysvedčení hodnotia podľa individuálnych kritérií. Na vysvedčení v doložke, alebo v rámci súhrnného slovného hodnotenia triedny učiteľ uvedie, v ktorých predmetoch žiak postupoval podľa individuálneho učebného programu.
2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov
Hodnotenie je činnosť, obsahom ktorej je posúdenie výsledkov a kvalít činnosti zamestnanca. V súlade s § 70 zákona č. 138/2019 Z. z. sa hodnotia:
a) výsledky
b) kvalita
c) náročnosť výkonu pedagogickej činnosti
d) miera osvojenia si a využívania profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov
Požadované kompetencie pedagogického zamestnanca Základnej školy Heľpa:
1. Normatívne kompetencie:
a) Kompetencie viažuce sa ku kvalifikačným predpokladom.
b) Kompetencie viažuce sa k znalosti legislatívy, interných predpisov a ŠkVP.
c) Kompetencie viažuce sa k dodržiavaniu administratívnych predpokladov k práci a k dodržiavaniu pracovnej disciplíny.
2. Špecifické kompetencie:
a) Kompetencie orientované smerom k dieťaťu a k žiakovi:
b) Kompetencie orientované na riadenie edukačného procesu:
c) Kompetencie orientované na vytváranie optimálnych podmienok edukácie:
d) Kompetencie orientované na rozvoj osobnosti dieťaťa a žiaka:
3. Kompetencie zamerané na sebarozvoj učiteľa
4. Kompetencie zamerané na rozvoj profesie a školy
Hodnotenie vychádza z:
· pozorovania práce – hospitácie
· rozhovoru so zamestnancom
· výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje (prospech, riaditeľské previerky, žiacke súťaže, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy, výzdoba triedy a pod.)
· sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa
· ďalšieho vzdelávania (kontinuálneho), zvyšovanie svojho právneho vedomia, tvorby učebných pomôcok, využívanie IKT v profesijnom rozvoji a pri výkone práce, mimoškolskej činnosti a pod.
· vzájomného hodnotenia učiteľov (vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“)
· hodnotenia prínosu pre zamestnávateľa – propagácia a prezentácia školy na verejnosti, spolupráca s rodičmi, inými organizáciami
· zapojenia sa do vypracovania, prípravy a realizácie projektov školy
· hodnotenia dodržiavania a využívania pracovného času, plnenie pracovných povinností, vedenie pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie
· spolupráce na tvorbe školského vzdelávacieho programu
· hodnotenia pedagogických a odborných zamestnancov manažmentom školy.
Zamestnávateľ vykonáva hodnotenie pedagogických zamestnancov jedenkrát ročne, najneskôr do konca školského roku, t. j. do 31.8. kalendárneho roka. Hodnotí sa len PZ, s výnimkou začínajúceho PZ, ktorý u zamestnávateľa odpracoval celý školský rok, resp. bol v pracovnom pomere počas školského roka minimálne v čase vyučovania, t. j. od 1.9. do 30.6. kalendárneho roka. Hodnotiacim obdobím je obdobie od 1.9. do 31.8. kalendárneho roka.
Pedagogického zamestnanca hodnotí:
a) uvádzajúci PZ začínajúceho PZ
b) riaditeľ školy vedúcich zamestnancov a zamestnancov v jeho priamej riadiacej pôsobnosti
c) vedúci PZ pedagogických zamestnancov, ktorých priamo riadi
d) riaditeľa školy orgán, ktorý ho do funkcie vymenoval - starosta obce Heľpa, príp. ním poverený vedúci zamestnanec
3. Hodnotenie školy – autoevalvácia
Autoevalvácia školy je systematickým hodnotením dosiahnutých cieľov. Jej úlohou nie je dospieť k záveru, v ktorých oblastiach škola funguje dobre a v ktorých nie. Autoevalvačný proces je autoregulačným mechanizmom vlastnej pedagogickej práce školy. Poskytuje spätnú väzbu o kvalite a o úrovni dosiahnutých cieľov vo vzťahu k projektovaným cieľom a je východiskom pre modifikáciu procesov tak, aby sa škola zlepšovala.
Hodnotenie školy slúži:
Interné hodnotenie predstavuje kritickú spätnú väzbu o vlastnej pedagogickej práci. Opiera sa o ciele, koncepcie, ročný plán, školský program a jednotlivé oblasti života školy:
1. výstupy z edukačných procesov,
2. procesy na úrovni triedy,
3. procesy na úrovni školy,
4. vzťahy s vonkajším prostredím.
Pravidelne sa monitorujú:
Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:
Na hodnotenie školy používame dotazníky, ktoré zadávame rodičom, žiakom a učiteľom. Našou snahou je získať spätnú väzbu na kvalitu školy.
Otázky zameriame na :
Konkrétne ciele:
Učebné plány
|
Školský učebný plán vytvorený pre žiakov ISCED 1
Školský učebný plán
Učebný plán pre 1. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník |
||
1. |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
9 |
|
9 |
Anglický jazyk hrou |
|
1 |
1 |
|
Druhý cudzí jazyk |
|
|
|
|
Príroda a spoločnosť |
Prírodoveda |
|
|
|
Vlastiveda |
|
|
|
|
Človek a príroda |
Fyzika |
|
|
|
Prvouka |
1 |
|
1 |
|
Chémia |
|
|
|
|
Biológia |
|
|
|
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
|
|
|
Geografia |
|
|
|
|
|
||||
Občianska výchova |
|
|
|
|
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
|
1 |
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
4 |
|
Informatika |
|
|
|
|
Informatická výchova |
|
|
|
|
Človek a svet práce |
Pracovné vyučovanie |
|
|
|
Svet práce |
|
|
|
|
Technika |
|
|
|
|
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
2 |
|
2 |
Hudobná výchova |
1 |
1 |
||
Výchova umením |
|
|
|
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
1 |
3 |
Dramatická a pohybová výchova |
|
|
||
Spolu |
|
20 |
2 |
22 |
Učebný plán pre 2. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník |
||
2. |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
8 |
1 |
9 |
Mimočítankové čítanie |
|
|
|
|
Anglický jazyk hrou |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
|
|
Príroda a spoločnosť |
Prvouka |
2 |
|
2 |
Vlastiveda |
|
|
|
|
Človek a príroda |
Fyzika |
|
|
|
Chémia |
|
|
|
|
Biológia |
|
|
|
|
Geografia |
|
|
|
|
Občianska náuka |
|
|
|
|
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
|
1 |
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
1 |
5 |
Informatika |
|
|
|
|
Informatická výchova |
|
|
|
|
Človek a svet práce |
Pracovné vyučovanie |
|
|
|
Svet práce |
|
|
|
|
Technika |
|
|
|
|
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
2 |
|
2 |
Hudobná výchova |
1 |
|
1 |
|
Výchova umením |
|
|
|
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
|
2 |
Telesná výchova netradične |
|
|
|
|
Spolu |
|
20 |
3 |
23 |
Učebný plán pre 3. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník |
||
3. |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
7 |
1 |
8 |
Prvý cudzí jazyk - ANJ |
3 |
|
3 |
|
|
|
|
||
|
Prírodoveda |
1 |
1 |
2 |
Človek a príroda |
Prvouka |
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a spoločnosť |
Vlastiveda |
1 |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
|
1 |
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
|
4 |
Informatika |
1 |
|
1 |
|
Informatická výchova |
|
|
|
|
Človek a svet práce |
Pracovné vyučovanie |
1 |
|
1 |
Svet práce |
|
|
|
|
Technika |
|
|
|
|
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
1 |
1 |
|
Hudobná výchova |
1 |
|
1 |
|
Tvorivé dielne |
|
|
|
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
|
2 |
Telesná výchova netradične |
|
|
|
|
Spolu |
|
23 |
2 |
25 |
Učebný plán pre 4. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník |
||
4. |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
7 |
7 |
|
Prvý cudzí jazyk - ANJ |
3 |
|
3 |
|
|
|
|
||
|
Prírodoveda |
2 |
2 |
|
Človek a príroda |
Prvouka |
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a spoločnosť |
Vlastiveda |
2 |
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
|
1 |
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
|
4 |
Informatika |
1 |
|
1 |
|
Informatická výchova |
|
|
|
|
Človek a svet práce |
Pracovné vyučovanie |
1 |
|
1 |
Svet práce |
|
|
|
|
Technika |
|
|
|
|
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
1 |
1 |
|
Hudobná výchova |
1 |
|
1 |
|
Regionálna výchova |
|
1 |
1 |
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
|
2 |
Telesná výchova netradične |
|
|
|
|
Spolu |
|
25 |
1 |
26 |
V 1. ročníku sme zaviedli vyučovanie predmetov: anglický jazyk hrou v rozsahu 1 hodiny. Cieľom predmetu je naučiť žiakov komunikovať po anglicky formou hier a tvorivej dramatiky. Touto hodinou zabezpečíme kontinuálne pokračovanie vyučovania anglického jazyka pri prechode z materskej do základnej školy väčšiny žiakov. Navýšili sme o jednu hodinu telesnú a športovú výchovu, pretože chceme podporovať zdravý životný štýl žiakov s dôrazom na boj proti obezite formou cvičení v prírodnom prostredí školy.
V 2. ročníku vyučujeme predmet anglický jazyk hrou a SJL navyšujeme v rozsahu jednej vyučovacej hodiny s cieľom rozvíjať jazykové zručnosti a čitateľskú gramotnosť. Tretia disponibilná hodina bude v podobe jednej hodiny matematiky s cieľom rozvíjať oblasť matematickej a finančnej gramotnosti.
V 3. ročníku sme posilnili predmety slovenský jazyk a prírodovedu o 1 vyučovaciu hodinu. Cieľom je zlepšiť prácu s textom, čítanie s porozumením, rozvíjať prírodovednú gramotnosť žiakov.
Vo 4. ročníku sme posilnili o jednu vyučovaciu hodinu TSV. Podporiť chceme predovšetkým pohybové aktivity žiakov s cieľom eliminovať obezitu.
Počet a obsah vyučovacích hodín je v súlade so ŠVP.
|
Školský učebný plán vytvorený pre žiakov ISCED 2
Učebný plán pre 5. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník |
||
5. |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
5 |
5 |
|
Prvý cudzí jazyk – AJ |
3 |
|
3 |
|
Druhý cudzí jazyk – RUJ |
||||
Človek a príroda |
Fyzika |
|||
Chémia |
||||
Biológia |
2 |
|
2 |
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
1 |
|
1 |
Geografia |
2 |
2 |
||
Mediálna výchova |
|
1 |
1 |
|
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
1 |
|
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
|
4 |
Informatika |
1 |
|
1 |
|
|
Matematické a finančné minimum |
|
|
|
Technika |
1 |
|
1 |
|
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
1 |
|
1 |
Hudobná výchova |
1 |
1 |
||
|
Regionálna výchova |
|
1 |
1 |
|
Multikultúrna výchova |
|
|
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
1 |
3 |
Environmentálna výchova |
||||
Spolu |
|
24 |
3 |
27 |
Učebný plán pre 6. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník 6. |
||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
5 |
|
5 |
Prvý cudzí jazyk – AJ |
3 |
|
3 |
|
Druhý cudzí jazyk-RUS |
|
|||
Príroda a spoločnosť |
Prírodoveda |
|
|
|
Vlastiveda |
|
|
|
|
Človek a príroda |
Fyzika |
2 |
|
2 |
Tajomstvá fyziky |
|
|
|
|
Chémia |
|
|
|
|
Biológia |
1 |
1 |
2 |
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
1 |
|
1 |
Geografia |
1 |
|
1 |
|
Občianska náuka |
1 |
|
1 |
|
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
|
1 |
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
|
4 |
Matematické a finančné minimum |
|
1 |
1 |
|
Informatika |
1 |
|
1 |
|
Človek a svet práce |
Pracovné vyučovanie |
|||
Technika |
1 |
1 |
||
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
1 |
|
1 |
Hudobná výchova |
1 |
|
1 |
|
Mediálna výchova |
|
|||
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
1 |
3 |
Environmentálna výchova |
|
1 |
1 |
|
|
|
|
||
Spolu |
|
25 |
4 |
29 |
Učebný plán pre 7. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník 7 |
||
Trieda 7. A |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
4 |
1 |
5 |
Prvý cudzí jazyk – ANJ |
3 |
|
3 |
|
Druhý cudzí jazyk -ŠPJ/RUJ |
|
2 |
2 |
|
Človek a príroda |
Fyzika |
1 |
1 |
|
Chémia |
2 |
2 |
||
Biológia |
2 |
|
2 |
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
1 |
|
1 |
Geografia |
1 |
1 |
2 |
|
Občianska výchova |
1 |
1 |
||
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
1 |
|
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
|
4 |
Informatika |
1 |
1 |
||
Technika |
1 |
|
1 |
|
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
1 |
|
1 |
Hudobná výchova |
1 |
1 |
||
Multikultúrna výchova |
||||
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
2 |
|
Tvorba projektov |
|
|
||
Spolu |
|
26 |
4 |
30 |
Učebný plán pre 8. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník 8 |
||
8. A |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
5 |
5 |
|
Prvý cudzí jazyk ANJ |
3 |
|
3 |
|
Druhý cudzí jazyk ŠPJ |
2 |
2 |
||
Človek a príroda |
Fyzika |
2 |
2 |
|
Chémia |
2 |
|
2 |
|
Biológia |
1 |
|
1 |
|
|
Environmentálna výchova |
|
|
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
1 |
|
1 |
Geografia |
1 |
|
1 |
|
Občianska výchova |
1 |
|
1 |
|
|
Mediálna výchova |
|
|
|
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
1 |
|
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
4 |
|
4 |
Informatika |
1 |
|
1 |
|
Technika |
1 |
|
1 |
|
Umenie a kultúra |
Výtvarná výchova |
1 |
|
1 |
Hudobná výchova |
1 |
|
1 |
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
1 |
3 |
Spolu |
|
27 |
3 |
30 |
Učebný plán pre 9. ročník
Vzdelávacia oblasť |
Predmet |
Ročník |
||
9. |
||||
Štátny |
Disp. |
ŠkVP |
||
Jazyk a komunikácia |
Slovenský jazyk a literatúra |
5 |
1 |
6 |
Prvý cudzí jazyk - ANJ |
3 |
|
3 |
|
Druhý cudzí jazyk- RUJ |
|
2 |
2 |
|
Človek a príroda |
Fyzika |
1 |
|
1 |
Chémia |
1 |
1 |
2 |
|
Biológia |
1 |
|
1 |
|
Človek a spoločnosť |
Dejepis |
2 |
2 |
|
Geografia |
1 |
|
1 |
|
Občianska výchova |
1 |
1 |
||
Človek a hodnoty |
Etická/Náboženská výchova |
1 |
1 |
|
Matematika a práca s informáciami |
Matematika |
5 |
5 |
|
Technika |
1 |
|
1 |
|
Umenie a kultúra |
Matematické a finančné minimum |
|
1 |
1 |
Výtvarná výchova |
1 |
|
1 |
|
|
|
|
|
|
Zdravie a pohyb |
Telesná a športová výchova |
2 |
2 |
|
|
|
|
|
|
Spolu |
|
25 |
5 |
30 |
Prvým cudzím jazykom vo všetkých ročníkoch bude anglický jazyk, druhým cudzím jazykom v siedmom ročníku španielsky jazyk a ruština (dve skupiny podľa výberu žiakov), vo ôsmom ročníku sa vyučuje španielsky jazyk a deviatom ročníku ruský jazyk. Španielsky a ruský jazyk budeme vyučovať v uvedených ročníkoch po dve vyučovacie hodiny týždenne z disponibilných hodín. V predmete telesná a športová výchova sa budú triedy vyučovať v jednej skupine v každej kmeňovej triede, nakoľko ich počet neprekročí 25. Iné možnosti delenia škola vzhľadom na časové a priestorové podmienky nevyužije. Disponibilné hodiny budú zamerané v jednotlivých ročníkoch a triedach nasledovne:
5.ročník:
1 hodina - telesná a športová výchova – cieľom je zvýšiť poznatky o zdravom životnom štýle a bojovať proti obezite pohybovými aktivitami v prírode.
1 hodina – mediálna výchova – cieľom je naučiť žiakov používať masmédiá v primeranej forme a čase, naučiť selektovať z programových ponúk s dôrazom na kritické myslenie a rozpoznávanie hoaxov.
1 hodina regionálna výchova, ktorej cieľom je spoznávať a zachovávať ľudové tradície regiónu Horehronie.
6.ročník
1 hodina telesná a športová výchova – cieľom je zvýšiť poznatky o zdravom životnom štýle a bojovať proti obezite pohybovými aktivitami v prírode.
1 hodina matematické a finančné minimum – Cieľom vyučovania je získať dôležité poznatky zo sveta bánk, obchodovania a podnikania, a týmto zvyšovať úroveň matematickej a finančnej gramotnosti.
.
1 hodina biológia – Cieľom vyučovacej hodiny je spájať teoretické vedomosti s praktickými, vychovať mladých vedcov a záchranárov.
1 hodina environmentálna výchova s cieľom rozvíjať a trvalo udržať úspešné školské projekty, ako Vtáčie mestečko v náručí hôr, Biodiverzita okolo nás, Tajomstvá nízkotatranských podhorských lúk, a tak vychovať mladých bádateľov a rozvíjať prírodovednú gramotnosť žiakov.
7.ročník
1 hodina slovenský jazyk a literatúra – Cieľom disponibilnej hodiny je zvýšiť úroveň čitateľskej gramotnosti žiakov, práce s umeleckým a odborným textom, ako aj podporiť vlastnú tvorbu žiakov.
1 hodina geografie - Cieľom disponibilnej hodiny je poskytnúť žiakom priestor na bádateľské aktivity, ako aj zážitkové vyučovanie s využitím inovatívnych metód a foriem práce.
8.ročník
1 telesnej výchovy s cieľom rozvoja fyzickej zdatnosti žiakov a boja proti obezite.
9.ročník
1 hodina slovenský jazyk a literatúra – Cieľom zvýšiť úroveň čitateľskej gramotnosti a kritického myslenia najstarších žiakov.
1 hodina chémia – cieľom je spojiť teoretické vedomosti s praktickými.
1 matematické a finančné minimum - Cieľom vyučovania je získať dôležité poznatky zo sveta bánk, obchodovania a podnikania, a týmto zvyšovať úroveň matematickej a finančnej gramotnosti.
Učebné osnovy obsahujú:
1. Charakteristiku predmetu – jeho význam v obsahu vzdelávania.
2. Obsahový a výkonový štandard
3. Témy, prostredníctvom, ktorých rozvíjame kompetencie, obsah, prierezové témy a prepojenie s inými predmetmi.
4. Požiadavky na výstup.
5. Metódy a formy práce – stratégie vyučovania.
6. Učebné zdroje sú zdrojom informácií pre žiakov. Sú to učebnice, odborná literatúra, odborné časopisy, náučné slovníky, materiálno-technické a didaktické prostriedky a pod..
7. Hodnotenie predmetu.
Učebné osnovy sú umiestnené na:
https://www.statpedu.sk/sk/svp/inovovany-statny-vzdelavaci-program/inovovany-svp-1.stupen-zs/
https://www.statpedu.sk/sk/svp/inovovany-statny-vzdelavaci-program/inovovany-svp-2.stupen-zs/
P O Z N Á M K Y :
Podľa Vyhlášky č. 223/2022 Z. z. § 6 (Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky o základnej škole),
§ 3
Delenie tried a zriaďovanie skupín
(1)
Na vyučovanie vyučovacích predmetov náboženská výchova a etická výchova sa trieda rozdeľuje na skupiny. Jedna skupina má najviac 20 žiakov. Do jednej skupiny možno spájať žiakov viacerých tried jedného ročníka. Ak počet žiakov v skupine klesne pod 12 žiakov, možno do skupín spájať aj žiakov rôznych ročníkov. Voľbu príslušného vyučovacieho predmetu nie je možné v priebehu školského roka zmeniť.
(2)
Na vyučovanie vyučovacích predmetov cudzí jazyk, informatika a technika sa trieda rozdeľuje na skupiny, ak je v nej počet žiakov vyšší ako 17. Do jednej skupiny možno spájať žiakov viacerých tried jedného ročníka.
(3)
Na vyučovanie vyučovacieho predmetu telesná a športová výchova sa trieda rozdeľuje na skupiny na každej vyučovacej hodine, ak je v nej počet žiakov vyšší ako 25, alebo ak školský vzdelávací program určuje iné delenie. Do jednej skupiny možno spájať žiakov viacerých tried jedného ročníka. Pre chlapcov a dievčatá možno vytvoriť v súlade so školským vzdelávacím programom oddelené skupiny. Ak sa vyučovací predmet telesná a športová výchova vyučuje v oddelených skupinách pre chlapcov a dievčatá a nie je možné vytvoriť v jednom ročníku skupinu s počtom najmenej 12 žiakov, možno do skupín spájať aj žiakov po sebe nasledujúcich ročníkov.
(4)
Na vyučovanie vyučovacieho predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra, ktorý sa vyučuje v základných školách s vyučovacím jazykom maďarským, sa trieda rozdeľuje na skupiny na každej vyučovacej hodine, ak je v nej počet žiakov vyšší ako 17. Do jednej skupiny možno spájať žiakov viacerých tried jedného ročníka.
(5)
V odôvodnenom prípade uvedenom v školskom vzdelávacom programe sa počet skupín a počet žiakov v skupine podľa odsekov 1 a 2 okrem vyučovacieho predmetu technika určuje podľa priestorových, personálnych a finančných podmienok základnej školy, podľa charakteru činnosti žiakov a podľa náročnosti predmetu s ohľadom na požiadavky bezpečnosti a ochrany práce; počet žiakov v jednej skupine sa môže zvýšiť najviac o troch žiakov.
§ 6 Iné súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu platí:
(1) Ak ide o súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu podľa § 30 ods. 6 zákona, základná škola zabezpečuje na
a) výlet alebo exkurziu
1. mimo sídla základnej školy na území Slovenskej republiky jedného pedagogického zamestnanca na najviac 25 žiakov,
2. mimo územia Slovenskej republiky jedného pedagogického zamestnanca na najviac 15 žiakov,
b) jazykový kurz mimo územia Slovenskej republiky jedného pedagogického zamestnanca na najviac 15 žiakov,
c) športový výcvik, ktorým je
1. plavecký výcvik alebo snoubordingový výcvik, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 8 žiakov,
2. cyklistický výcvik, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 7 žiakov prvého stupňa alebo na najviac 8 žiakov druhého stupňa,
3. lyžiarsky výcvik alebo korčuliarsky výcvik, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 12 žiakov,
4. výcvik splavovania, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 12 žiakov prvého stupňa alebo na najviac 16 žiakov druhého stupňa,
5. lezecký výcvik, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 4 žiakov,
6. turistický výcvik, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 15 žiakov,
7. iný výcvik, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 8 žiakov so zohľadnením poveternostných podmienok, dĺžky a náročnosti výcviku a výstroja a vybavenia žiakov,
d) športový výcvik, ktorého sa zúčastňujú
1. žiaci so zdravotným znevýhodnením okrem zrakového postihnutia, telesného postihnutia, narušenej komunikačnej schopnosti, pervazívnych vývinových porúch, viacnásobného postihnutia alebo vývinovej poruchy učenia, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 5 žiakov so zdravotným znevýhodnením; ak ide o lezecký výcvik, jednu kvalifikovanú osobu na najviac 2 žiakov so zdravotným znevýhodnením,
2. žiaci so zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, pervazívnymi vývinovými poruchami alebo s viacnásobným postihnutím, jednu kvalifikovanú osobu na každého žiaka s príslušným zdravotným znevýhodnením,
e) pobyt žiakov v škole v prírode pre žiakov
1. prvého stupňa jedného pedagogického zamestnanca na najviac 13 žiakov,
2. druhého stupňa jedného pedagogického zamestnanca na najviac 15 žiakov,
f) ďalšie aktivity v súlade so školským vzdelávacím programom
1. mimo sídla základnej školy na území Slovenskej republiky jedného pedagogického zamestnanca na najviac 25 žiakov,
2. mimo územia Slovenskej republiky jedného pedagogického zamestnanca na najviac 15 žiakov.
(2) Kvalifikovanou osobou na účel športového výcviku podľa odseku 1 písm. c) alebo písm. d) okrem lezeckého výcviku je
a) pedagogický zamestnanec, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie predmetu telesná a športová výchova,
b) pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec, ktorý absolvoval špecializačné vzdelávanie v oblasti príslušného športu alebo inovačné vzdelávanie v oblasti príslušného športu,
c) školský špecialista vo výchove a vzdelávaní, ktorý vykonáva činnosti v oblasti rozvoja športových zručností žiakov a získavania základov konkrétneho druhu športu v súlade so školským vzdelávacím programom alebo
d) fyzická osoba s odbornou spôsobilosťou na výkon odbornej činnosti tréner alebo odbornej činnosti inštruktor športu v oblasti príslušného športu.
(3) Kvalifikovanou osobou na účel lezeckého výcviku je fyzická osoba s odbornou spôsobilosťou na výkon odbornej činnosti tréner alebo odbornej činnosti inštruktor športu v oblasti príslušného športu.
(4) Na športový výcvik sa zabezpečuje vždy najmenej jeden pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje dozor. Týmto pedagogickým zamestnancom môže byť aj kvalifikovaná osoba podľa odseku 2 alebo odseku 3.
(5) Odsek 1 sa nevzťahuje na základné školy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a špeciálne triedy základných škôl.
(6) Pri príslušnej súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu podľa § 30 ods. 6 zákona, ktorá si vyžaduje zvýšený dozor, môže riaditeľ zabezpečiť ďalšieho zamestnanca základnej školy.
(7) Pre žiaka, ktorý sa súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu podľa § 30 ods. 6 zákona nezúčastní, riaditeľ zabezpečí náhradné školské vyučovanie.
(8) Pred uskutočnením súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu podľa odseku 1 sa o jeho organizačnom zabezpečení vyhotoví písomný záznam, ktorý obsahuje poučenie zúčastnených osôb o bezpečnosti a ochrane zdravia, podpis pedagogického zamestnanca povereného riaditeľom a podpisy všetkých plnoletých zúčastnených osôb.“.
PRÍLOHA 1
Základná škola, Školská 604/17, 976 68 Heľpa
Organizácia školského roka 2024/2025
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej len „ministerstvo školstva“) podľa § 150 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách vydáva nasledovné pokyny k organizácii školského roka 2022/2023.
1 Organizácia školského roka
(§ 150 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z., vyhláška MŠVVaŠ SR č. 231/2009 Z. z.)
1. 1 Obdobie školského vyučovania
Školský rok sa začína 1. septembra 2024. Školské vyučovanie sa začína 2. septembra 2024 (pondelok). Školské vyučovanie v prvom polroku školského roka sa končí 31. januára 2025 (piatok). Školské vyučovanie v druhom polroku školského roka sa začína 3. februára 2024 (pondelok) a končí sa 27. júna 2024 (piatok).
2. Termíny školských prázdnin v školskom roku 2024/2025
Prázdniny
|
Posledný deň vyučovania pred začiatkom prázdnin |
Termín prázdnin |
Začiatok vyučovania po prázdninách |
Jesenné |
29. október 2024 (utorok) |
30. október 2024 – 31. október 2024 |
4. november 2024 (pondelok) |
Vianočné |
20. december 2024 (piatok) |
23. december 2024 – 7. január 2025 |
8. január 2025 (streda) |
Jarné (Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Trenčiansky kraj) |
28. február 2025 (piatok) |
3. marec 2025 – 7. marec 2025 |
10. marec 2025 (pondelok) |
Veľkonočné |
16. apríl 2025 (streda) |
17. apríl 2025 – 22. apríl 2025 |
23. apríl 2025 (streda) |
Letné |
27. jún 2025 (piatok) |
30. jún 2025 – 31. august 2025 |
1. september 2025 (pondelok) |
Vedenie školy:
Riaditeľka školy: Mgr. Alena Milanová
Zástupkyňa RŠ: Mgr. Daniela Čupková
Koordinátor ŠkVP |
Mgr. Daniela Čupková |
Vedúca zborovne |
Mgr. Andrea Baťková
|
Výchovná a kariérna poradkyňa pre žiakov: Vedúca ŠPT |
Mgr. Mariana Blažečková |
Koordinátorka pre profesijný rast pedagógov a aktualizačné vzdelávanie |
Mgr. Miriam Puťošová
|
Koordinátorka prevencie |
PaedDr. Andrea Lilková Krešáková |
Vedúca MZ učiteľov I. stupňa |
Mgr. Mária Bošeľová |
Vedúca PK učiteľov II. stupňa |
Mgr. Jana Vojtková
|
Koordinátor a zástupca učiteľov v ŽP |
Mgr. František Latinák
|
Koordinátor pre telesnú výchovu a výchovu k zdravému životnému štýlu pre 1. stupeň:
|
Mgr. Andrea Baťková
|
Koordinátor pre telesnú výchovu a výchovu k zdravému životnému štýlu pre 2. stupeň |
Mgr. Rastislav Riapoš
|
Koordinátori pre vyučovanie cudzích jazykov |
Mgr. Petra Macuľová, Mgr. František Latinák |
Školský kronikár |
Mgr. František Latinák
|
Koordinátor pre prácu s učebnicami a knihami v školskej čitárni |
Mgr. Mariana Blažečková |
Koordinátor projektu Ovocie pre školy |
Marta Rusnáková |
Vedúca redakcie BODKA |
PaedDr. Andrea Lilková Krešáková |
Koordinátor pre Testovanie 9 a elektronické formy testovania |
Mgr. Mariana Blažečková |
Koordinátor pre predmetové olympiády a súťaže |
Mgr. Rastislav Riapoš |
Koordinátor pre ENV a VMR |
Mgr. Janka Vojtková
|
Koordinátor pre ENV a zbery |
Mgr. Andrea Oravkinová |
Koordinátor pre problematiku globalizácie, multikultúrnej, mediálnej výchovy a výchovy k ľudským právam |
Mgr. František Latinák, Mgr. Petra Macuľová |
Vedúca komisie na riešenie sťažností |
Mgr. Miriam Puťošová |
Vedúci komisie na zisťovanie, elimináciu a odstraňovanie škôd na majetku školy |
Mgr. Rastislav Riapoš |
Triedy a triedni učitelia
Trieda |
Triedny učiteľ |
Číslo triedy |
I.A |
Mgr. Andrea Oravkinová |
7, prízemie |
II.A |
Mgr. Mária Bošeľová
|
6, prízemie |
III.A |
Mgr. Miriam Puťošová |
4, prízemie |
III.B |
Mgr. Andrea Baťková |
12, ľavé medziposchodie |
IV.A |
PaedDr. Andrea Lilková Krešáková
|
13, ľavé medziposchodie |
V.A |
Mgr. Petra Macuľová |
20, pravé medziposchodie |
VI.A |
Mgr. Rastislav Riapoš |
29, horné poschodie |
VII.A |
Mgr. František Latinák |
26, horné poschodie |
VIII.A |
Mgr. Jana Vojtková
|
28, horné poschodie |
IX. A |
Ing. Jana Takácsová |
21, pravé medziposchodie |
Ďalší pedagogickí zamestnanci: |
|
ThLic. Štefan Kosturko
|
učiteľ NBK |
Marta Rusnáková
|
vychovávateľka
|
Magdaléna Ninisová |
vychovávateľka |
Mgr. Mária Fiľová |
pedagogická asistentka |
Mária Tokárová |
pedagogická asistentka
|
Alexandra Kánová
|
pedagogická asistentka
|
Odborní zamestnanci školy |
|
Mgr. Mariana Blažečková |
Školský špeciálny pedagóg |
Nepedagogickí zamestnanci: |
|
Mgr. Zuzana Štúberová |
účtovníctvo, administratíva |
Jozef Klimko |
školník a kurič |
Anna Martincová |
upratovačka |
Lucia Ďuricová |
upratovačka |
4. Celoslovenské testovania žiakov základných škôl (§ 155 zákona č. 245/2008 Z. z.)
Celoslovenské testovania žiakov základných škôl sa uskutočnia:
a) TESTOVANIE 9 - riadny termín sa uskutoční dňa 19. marca 2025 (streda) z predmetov: matematika, slovenský jazyk a literatúra.
TESTOVANIE 9 - náhradný termín je 2. apríla 2025 (streda), prihlasovanie žiakov na Testovanie 9 sa uskutoční v termíne 11. – 29. novembra 2024.
Externé TESTOVANIE na získanie nižšieho stredného vzdelania zabezpečí ministerstvo na základe § 155 ods. 1 „Školského zákona“ pre osoby, ktoré dosiahli primárne vzdelanie a skončili povinnú školskú dochádzku. Žiadosť sa podáva orgánu miestnej štátnej správy v školstve najneskôr do 30. 11. 2022. Externé testovanie sa uskutoční v dňoch 19. – 20. marca 2025.
b) Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníkov ZŠ je potrebné uskutočniť v termíne od 2. septembra 2024 do 25. októbra 2024vo všetkých základných školách v SR okrem základných škôl pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Výsledky žiakov zadajú školy do ISTŽ – https://www.testovanieziakov.sk, a to najneskôr do 31. decembra 2024.
5. Termíny konania prijímacích skúšok na stredné školy a termíny zverejnenia zoznamu uchádzačov
Podľa výsledkov prijímacieho konania pre školský rok 2024/2025 Podľa § 66 ods. 5 a § 68 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z., určuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky termíny konania prijímacích skúšok na stredné školy pre školský rok 2024/2025 a termín zverejnenia zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania pre školský rok 2024/2025.
Tabuľka 1: Prehľad termínov konania prijímacích skúšok na stredné školy na školský rok 2024/2025 – gymnáziá, stredné odborné školy, školy umeleckého priemyslu a konzervatóriá.
Odbory vzdelávania |
|
|
||
overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania |
|
v prípade potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj |
|
v prípade potreby vzhľadom na počet uchádzačov aj |
vyžaduje sa |
28. apríl 2025 2025 |
29. apríl 2025 a 25. apríl |
7. máj 2025 |
9. máj 2025 a 12. máj 2025 |
nevyžaduje sa |
30. apríl 2025 |
2. máj 2025 |
5. máj 2025 |
6. máj 2025 |
Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 16. mája 2025 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.). Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 21. mája 2025 (23:59 hod.) písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.
Tabuľka 2: Prehľad termínov na overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania na stredných športových školách
Fáza |
Termín |
1. overenie športového nadania |
24. marec až 16. apríl 2025 pre všetky druhy športov |
Overenie zdravotnej spôsobilosti
Podľa § 65 ods. 9 zákona č. 245/2008 Z. z. sa na strednú športovú školu prijímajú uchádzači až po overení zdravotnej spôsobilosti. Podľa § 63 ods. 9 zákona č. 245/2008 Z. z. uchádzač pripája k prihláške na strednú športovú školu aj vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo. Overenie zdravotnej spôsobilosti uchádzača o štúdium na strednej športovej škole sa vykonáva prostredníctvom vyjadrenia lekára v špecializačnom odbore 8 telovýchovné lekárstvo. Tým, že vyjadrenie je prílohou vyhlášky, lekár toto posúdenie vykonáva ešte pred podaním prihlášky.
Ďalší termín na vykonanie prijímacej skúšky
Ďalší termín na vykonanie prijímacej skúšky na nenaplnený počet miest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka okrem stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom (§ 66 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z.), je 17. jún 2025, z organizačných dôvodov sa môže prijímacia skúška skončiť 18. júna 2025. Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania 20. júna 2025 (v čase od 0:00 do 23:59 hod.). Uchádzač alebo zákonný zástupca neplnoletého uchádzača najneskôr do 25. júna 2025 (23:59 hod.) písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie.
Od školského roka 2023/2024 dochádza k zmenám v prijímacom konaní, ktoré vyplývajú z novely školského zákona č. 182/2023 Z. z. V prijímacom konaní na stredné školy sa doručujú len rozhodnutia zákonným zástupcom uchádzačov alebo plnoletým uchádzačom, ktorí neboli prijatí alebo písomne potvrdili prijatie na strednú školu. Nezasielajú sa, ak uchádzač bol prijatý, ale prijatie písomne nepotvrdil, t. j. pre informovanie zákonných zástupcov uchádzačov alebo plnoletých uchádzačov o prijatí resp. neprijatí na strednú školu sa vo väčšej miere stane relevantným zverejnený zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijatia.
PRÍLOHA 2
Základná škola, Školská 604/17, 976 68 Heľpa
SYSTÉM HODNOTENIA ŽIAKOV
Školský rok 2024/2025
I. Všeobecné informácie
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.
Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania. Systém hodnotenia žiakov je vnútorný dokument školy, ktorý zhromažďuje všetky údaje o hodnotení a klasifikovaní žiakov na Základnej škole Heľpa.
Klasifikácia a hodnotenie žiakov vychádza z Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy č.2011-3121/12824:4-921 platného od 1.mája 2011.
Systém hodnotenia je rozdelený na tri časti:
· Systém hodnotenie prospechu pre I. stupeň - (ISCED 1)
· Systém hodnotenia prospechu pre II. stupeň - (ISCED 2)
· Systém hodnotenia správania žiakov
Systémom hodnotenia sa riadia všetci pedagogickí zamestnanci. So systémom hodnotenia sú oboznámení všetci žiaci školy aj rodičia. K systému hodnotenia sa môžu vyjadriť rodičia na zasadnutí RZ, a to prostredníctvom triednych dôverníkov. Opodstatnené návrhy budú prerokované na pedagogickej rade. Systém hodnotenia bol prerokovaný a schválený v pedagogickej rade. Systém hodnotenia nadobúda účinnosť 1. septembra 2023.
II. Kritériá kontroly a hodnotenia žiaka ISCED 1, primárne vzdelávanie
A. Všeobecné informácie
Systém hodnotenia žiakov je vnútorný dokument školy, ktorý zhromažďuje všetky údaje o hodnotení a klasifikovaní žiakov v Základnej škole Heľpa.
Klasifikácia a hodnotenie žiakov vychádza z Metodického pokynu č. 22/2011 z 1. mája 2011 na hodnotenie žiakov základnej školy a Vyhlášky 223/2022. Systémom hodnotenia sa riadia všetci pedagogickí zamestnanci. So systémom hodnotenia sú oboznámení všetci žiaci školy aj rodičia. K systému hodnotenia sa môžu vyjadriť rodičia na zasadnutí rodičovskej rady a to prostredníctvom triednych dôverníkov.
B. Kritériá hodnotenia a klasifikácia žiakov v roč. 1 – 4
(ISCED1 – primárne vzdelávanie)
Základným dokumentom, z ktorého vychádzame pri hodnotení žiakov primárneho vzdelávania je Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy s účinnosťou od 1. mája 2011 a Vyhláška 223/2022.
Podkladom pre celkové hodnotenie žiaka sú:
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Priebežne sa hodnotí:
V jazykovej zložke :
V literárnej zložke
V zložke písanie
3. ročník
Jazyková zložka
Hodnotenie osvojených jazykových vedomostí a zručností zamerané na zvládnutie osvojeného učiva:
Počet diktátov 10, max. počet plnovýznamových slov 30 - 40
Pravopisné cvičenia sa zaradia podľa potreby a hodnotiť sa budú stupnicou pre písanie diktátov.
Slohová zložka
Hodnotenie písomných prejavov (vlastná tvorba žiakov – slohové práce) – 2-krát za hodnotiace obdobie
Čítanie a literárna výchova
4.ročník
Počet diktátov 10, max.počet plnovýznamových slov 40 - 50;
Pravopisné cvičenia sa zaradia podľa potreby a hodnotiť sa budú stupnicou pre písanie diktátov. Počas roka bude každý žiak minimálne 2x skúšaný ústne.
Sloh – 1x verbálny prejav – reprodukcia udalosti zo života detí / dodržanie časovej postupnosti, tvorenie jednoduchých viet/
-1x písomný prejav – opis osoby / vystihnutie vonkajších znakov osoby, snaha o vystihnutie charakterových vlastností/
Čítanie: ústne skúšanie zamerané na techniku čítania a porozumenie textu, tempo čítania, melódiu vety
– 10x za školský rok.
Kritériá kontroly a hodnotenia diktátov:
Počet a zameranie kontrolných diktátov v 1. ročníku ZŠ
počet: 1
Zameranie: opakovanie učiva z 1. ročníka ZŠ
Počet a zameranie kontrolných diktátov v 2. ročníku:
počet: 10 Zameranie:
Počet a zameranie kontrolných diktátov v 3. ročníku ZŠ:
počet: 10
Zameranie:
Počet a zameranie kontrolných diktátov v 4. ročníku ZŠ:
počet: 10 Zameranie:
Stupnica hodnotenia kontrolných diktátov:
0 – 1 chyba = 1
2 – 4 chyby = 2
5 – 7 chýb = 3
8 – 10 chýb = 4
11 a viac chýb = 5
Rozsah kontrolných diktátov v jednotlivých ročníkoch:
Poznámka: navrhovaný rozsah slov platí aj pri prepise a odpise textu,
Kontrolné práce zo slovenského jazyka a literatúry sú hodnotené klasifikačným stupňom podľa platnej klasifikačnej stupnice pre SJL s percentuálnym hodnotením:
100 – 90 % - 1
89 – 75 % - 2
74 – 50 % - 3
49 – 25 % - 4
24 – 0 % - 5
Kontrolné práce sú štatisticky vyhodnocované. Pri kontrolných prácach sa vyhodnocuje: priemerná známka, priemerný počet bodov a percentuálna úspešnosť.
Každá učiteľka má vo svojej kompetencii zadávať ďalšie čiastkové testy, úlohy, cvičenia a päťminútovky a podľa vlastnej potreby hodnotiť zvládnutie preberaných gramatických javov v časovom limite 10-20 minút. Výsledky hodnotenia písomných prác učiteľka oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu do 10 dní. Ak žiak z dôvodu absencie nepíše niektorú z písomných prác, učiteľka môže dať žiakovi na napísanie tejto práce náhradný termín.
ANGLICKÝ JAZYK
Prvé skúsenosti žiaka s anglickým jazykom by mali byť spojené prevažne s pozitívnym vnímaním cudzieho jazyka.
V prvom ročníku má hodnotenie motivačnú funkciu, pretože jazykové zručnosti sa začínajú len rozvíjať. Dieťa musí prejsť adaptačnou fázou vyrovnávania sa s cudzím jazykom.
Zameriavame sa na kreativitu, sociálne správanie, rečové zručnosti a vyjadrovacie schopnosti. A úplne sa vyhýbame písomnému prejavu. V prvom ročníku je hodnotenie anglického jazyka slovné (VDV – veľmi dobré výsledky, DV – dobré výsledky, UV – uspokojivé výsledky, NV – neuspokojivé výsledky)
Hodnotiaca škála - prijatá bodová stupnica a percentuálna stupnica
100% – 90% – 1 ( výborný )
89% – 75% – 2 ( chválitebný )
74% – 50% – 3 ( dobrý )
49% – 25% – 4 ( dostatočný )
24% – 0% – 5 ( nedostatočný )
4.ročník
Na hodinách učiteľ sústavne pozoruje aktivitu alebo pasivitu žiaka, pripravenosť na vyučovanie, tvorivosť a pripravenosť žiaka na vyučovaciu hodinu, domáce úlohy.
- hodnotí sa u žiaka práca s textom: čítanie a preklad, porozumenie obsahu textu, odpovede na otázky týkajúce sa textu, vyhľadanie informácií z textu a ich spracovanie.
testy – vstupná previerka formou A,B,C na zopakovanie učiva predchádzajúceho ročníka
malé písomné práce - priebežne
ústne odpovede: učivo danej lekcie: slovná zásoba, čítanie so správnou výslovnosťou s porozumením, diskusia o prečítanom, rozhovor, situačný rozhovor, opis obrázka- podľa témy. Hodnotí sa vhodnosť jazykových prostriedkov, bohatosť slovnej zásoby, plynulosť rečového prejavu, gramatická správnosť a výslovnosť.
Projektové práce: počas celého roka žiaci vypracovávajú osobný projekt buď na papier alebo formou prezentácie v programe PowerPoint.
V projektovej práci sa hodnotia nasledujúce oblasti:
Pri prezentácii sa hodnotí plynulosť jazykového prejavu, zrozumiteľnosť a celková kultúra vystupovania.
V prípade, že žiak nevypracuje projekt, je hodnotený známkou nedostatočný
Hodnotiaca škála - prijatá bodová stupnica a percentuálna stupnica
100% – 90% – 1 ( výborný )
89% – 75% – 2 ( chválitebný )
74% – 50% – 3 ( dobrý )
49% – 25% – 4 ( dostatočný )
24% – 0% – 5 ( nedostatočný )
MATEMATIKA
Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä merateľné učebné výsledky žiakov v predmete matematika (MAT) v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, schopnosť osvojené vedomosti používať, zručnosti a návyky, usilovnosť. Podklady na hodnotenie v predmete MAT získava vyučujúci najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:
Pri hodnotení pristupujeme ku každému žiakovi individuálne. Neporovnávame výsledky detí medzi sebou, ale hodnotíme každého žiaka podľa jeho možností a schopností. Snahou každého učiteľa je pozitívne hodnotenie, ktoré má veľký motivačný charakter. Žiakov postupne vedieme k tomu, aby sa vedeli ohodnotiť sami, ale dokázali ohodnotiť aj výkon svojho spolužiaka.
Charakteristika klasifikačných stupňov:
-vedomosti o prirodzených číslach a počtových výkonoch sú pevné, presné, úplné,
-sústavné myslenie žiakov je samostatné, dokáže vytvárať vzťahy medzi pojmami, vedomosti vie aplikovať v nových situáciách, presný písomný aj ústny prejav
-vedomosti o prirodzených číslach sú pevné, presné, sústavné
-vedomosti o počtových výkonoch nie sú dostatočne pevné, ale sú presné, úplné, sústavné
-myslenie je samostatné, vedomosti vie uplatniť vo všetkých nových situáciách
-vedomosti o prirodzených. číslach sú sústavné s nevýraznými chybami -čítať, zapisovať, usporiadať prirodzené čísla
-vedomosti o počtových výkonoch sú tiež sústavné a celistvé, ale nie sú pevné ani presné
-žiak pri počítaní spamäti je pomalý
-pri písomnom počítaní sa objavujú omyly, ktoré však po upozornení vie samostatne opraviť
-myslenie je málo samostatné a pri úlohách na aplikáciu učiva -slovné úlohy potrebuje pomoc učiteľa
-vedomosti o prirodzených číslach sú s nedostatkami, vedomosti o počtových výkonoch sú tiež s mnohými medzerami
-sám chyby nenájde, a vie si ich opraviť len s pomocou učiteľa
-myslenie je málo samostatné, dokáže riešiť len jednoduché slovné úlohy a len s pomocou učiteľa
-zložené slovné úlohy nedokáže riešiť
Pri ústnej odpovedi žiakov zisťujeme a hodnotíme osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou učebných osnov. Po ústnej odpovedi oznámi učiteľka žiakovi známku ihneď.
Pri hodnotení písomných prác a testov sa postupuje podľa tabuľky hodnotenia kontrolných prác.
Pred každou písomnou prácou žiaci minimálne 1 hodinu opakujú tematické celky ktoré sa v nej vyskytujú.
Kontrolné práce s časovou dotáciou väčšou ako 20 min sú štatisticky vyhodnocované. Pri kontrolných prácach sa vyhodnocuje: priemerná známka, priemerný počet bodov a percentuálna úspešnosť.
Pri hodnotení kontrolných a písomných prác sa využíva stupnica :
100 – 90% 1
89 – 75% 2
74 – 50% 3
49 – 25% 4
24 – 0% 5
INFORMATIKA
v obsahovom a výkonovom štandarde; výsledná klasifikácia závisí od miery jeho zvládnutia a hodnotí sa podľa kritérií vnútroškolskej stupnice,
Pri projektoch sa hodnotí:
Písomné práce sa klasifikujú známkou podľa klasifikačnej stupnice:
100 – 90 % - 1
89 – 75 % - 2
74 – 50 % - 3
49 – 25 % - 4
24 – 0 % - 5
PRVOUKA
Kritéria hodnotenia:
Písomné práce (testy) sa v oboch ročníkoch klasifikujú známkou podľa klasifikačnej stupnice:
100 – 90 % - 1
89 – 75 % - 2
74 – 50 % - 3
49 – 25 % - 4
24 – 0 % - 5
PRÍRODOVEDA
3. a 4. ročník
Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka.
Na hodine prírodovedy hodnotíme žiakov známkou.
V prírodovede sa budeme zameriavať na hodnotenie:
100 – 90% 1
89 – 75% 2
74 – 50% 3
49 – 25% 4
24 – 0% 5
Pri hodnotení žiackych projektov vychádzame z nasledovných kritérií:
Projekty žiakov hodnotíme slovne, výstavkou najlepších projektov a najlepšie aj motivačnou známkou: známkou 1.
VLASTIVEDA
3. a 4. ročník
Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka.
Pri hodnotení výsledkov práce žiaka sa postupuje v súlade s:
100 – 90% 1
89 – 75% 2
74 – 50% 3
49 – 25% 4
24 – 0% 5
HUDOBNÁ VÝCHOVA
Hodnotenie hudobnej výchovy je špecifické, pretože musí zohľadniť špecifický prínos hudobnej výchovy k vzdelanostnému rastu a formovaniu osobnosti žiaka. Dôležitá je motivačná funkcia hodnotenia, a to najmä pri menej nadaných žiakoch. Preto učiteľ musí brať ohľad na predpoklady, ambície, vkus a predchádzajúce výkony žiaka, teda brať do úvahy aj komparačnú funkciu hodnotenia, správne odhadnúť pomer danosti, snahy a záujmu o hudbu a hudobnú výchovu, až potom úroveň hudobných činností a vedomostí.
Učiteľ u žiaka hodnotí primerane veku:
činností,
Klasifikujeme známkou podľa klasifikačnej stupnice:
VÝTVARNÁ VÝCHOVA
Špecifikom výchovy prostredníctvom výtvarných činností a výtvarného vyjadrovania je, že sa v rámci jej procesu očakáva vlastný prístup žiaka k aplikácii technik, nástrojových a koordinačných zručnosti, ale najmä v oblasti vytvárania svojich osobných symbolických reprezentácií skutočnosti (obrazov, objektov, priestorových riešení, akčných a procesuálnych vyjadrení svojej fantázie, predstáv a reality vonkajšieho sveta).
Hodnotenie má v prvom rade funkciu pozitívne motivovať žiaka a usmerniť jeho osobnostný vývoj.
Učiteľ u žiaka primerane veku hodnotí:
Klasifikujeme známkou podľa klasifikačnej stupnice:
TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA
Overovanie výkonov žiakov a ich hodnotenie sa uskutočňuje podľa všeobecných metodických pokynov formou primeranou veku.
Kritériá hodnotenia vo vzťahu k výkonovým štandardom
Hlavným kritériom je individuálne zlepšenie v pohybových zručnostiach, vedomostiach, psychomotorických schopnostiach, v snahe o lepšie výkony, ale i angažovanosť v telesnej výchove. Za týchto okolností prevládajúcim znakom v smere k žiakovi je pozitívne hodnotenie.
PRACOVNÉ VYUČOVANIE
Hodnotenie má v prvom rade funkciu pozitívne motivovať žiaka. Pri hodnotení žiaka má prednosť pozorovanie jeho výkonu s predchádzajúcim výkonom, nie porovnávanie s výkonom spolužiakov. Pracovné vyučovanie má na prvom stupni ZŠ medzi ostatnými predmetmi významné postavenie. Je to špecifický predmet, v ktorom sa hodnotí duševná a manuálna činnosť. U žiakov hodnotíme, ako sa im podarilo zhotoviť rôzne jednoduché výrobky a úžitkové predmety. V samostatnom pracovnom procese sa formujú a hodnotia začiatočné i už nadobudnuté technické vedomosti, zručnosti a návyky. Žiak je z predmetu klasifikovaný známkou.
REGIONÁLNA VÝCHOVA
Pri priebežnom hodnotení – pochvala, ocenenie divákmi, umiestnenie na súťažiach. Žiakov budeme viesť k vzájomnému hodnoteniu a sebahodnoteniu. Žiakom vytvoríme dostatok príležitosti na vyjadrenie svojich názorov - ako sa im hodina páčila, v čom by privítali zmenu. Na konci roka budeme žiakov hodnotiť slovne – aktívne absolvoval, absolvoval, neabsolvoval. Uskutočníme vystúpenia žiakov resp. predvedieme prezentácie dosiahnutých výsledkov na verejnosti, a to v rámci školy, na folklórnych slávnostiach v regióne Horehronie i mimo neho. Pôjde predovšetkým o vystúpenia DFS Heľpančok, výstavy ručných prác, tvorivé dielne, varenie tradičných jedál, prezentácie mladých bádateľov v rámci projektu „Literárny chodníček do dávnej minulosti“ a pod.
NÁBOŽENSKÁ VÝCHOVA
Spôsob hodnotenia : známkou, stupnica 1, 2, 3.
pracovné listy (3 za každý štvrťrok)
ročníkový projekt (jeden na tému Advent a Vianoce v kresťanskej rodine, druhý na tému Veľká noc)
ETICKÁ VÝCHOVA
Spôsob hodnotenia: absolvoval, neabsolvoval
Kritériá hodnotenia:
Etická výchova
Na hodine etickej výchovy žiakov učiteľ hodnotí slovne. Pri praktických aktivitách je vhodné slovné hodnotenie praktických zručností s dôrazom na samostatnosť a správnosť tvorby záverov z riešenia úloh. Optimálne je slovné hodnotenie so stručným komentárom k výkonu žiaka. Úroveň kombinovaných verbálnych, písomných, výtvarných, literárnych prejavov a komunikatívnych zručností je vhodné kontrolovať a hodnotiť prostredníctvom prezentácie projektov.
Ústne skúšanie
-žiak správne aplikoval vhodné vedomosti a zručnosti do praxe
-žiak aktívne využíval správne pojmy pri práci a hodnote
-žiak samostatne vytváral autentické závery pri riešení
-žiak vhodne odôvodňoval vlastný názor
Skupinová práca
-žiak aktívne pracoval v skupine
-žiak správne riešil pridelenú úlohu,
-žiak tvorivo dopĺňal svojimi názormi prácu spolužiakov,
-žiak vhodne hodnotil prácu iných,
-žiak priateľsky vystupoval pri práci,
-žiak ohľaduplne pristupoval ku spolužiakom
HODNOTENIE ŽIAKOV ZDRAVOTNÝM ZNEVÝHODNENÍM
Individuálne začlenených žiakov a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami budeme hodnotiť podľa Metodických pokynov pre hodnotenie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pri určení metód a foriem práce hodnotenia týchto žiakov sa riadime odporúčaniami poradenských zariadení. Integrovaní žiaci sú vzdelávaní podľa individuálneho vzdelávacieho programu a plánu.
CELKOVÉ HODNOTENIE A SEBAHODNOTENIE ŽIAKOV
PRIMÁRNEHO VZDELÁVANIA
Hodnotenie je prítomné v každej komunikácii učiteľa so žiakom. Učiteľ na výkon žiaka reaguje – komentuje ho, pochváli, napomenie i pokarhá. Celkový proces hodnotenia na 1. stupni dotvára sebahodnotenie žiakov, ako i korektné hodnotenie spolužiakov preferované pri ústnych odpovediach, praktických či grafických prejavoch, pri hodnotení prezentácií, projektov, referátov... Sebahodnotenie vedie žiakov k vyššej angažovanosti, k zlepšeniu komunikácie, k lepšiemu vzájomnému pochopeniu, zlepšuje motiváciu žiaka, poskytuje učiteľovi cenné informácie o žiakovi, pomáha mu nájsť silné i slabé stránky žiaka. V procese hodnotenia je prepojenosť vzťahu učiteľa a žiaka najvýraznejšia. Žiak na skúšanie, hodnotenie a klasifikáciu reaguje, preto je potrebné, aby učiteľ s týmito metódami pracoval premyslene a zodpovedne s uplatňovaním primeranej náročnosti i pedagogického taktu.
A. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov základnej školy v predmete
SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA
Postup pri hodnotení klasifikáciou
V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra sú hodnotené tri zložky predmetu: jazyk, sloh a literatúra.
Predmetom klasifikácie v predmete slovenský jazyk a literatúra sú výsledky, ktoré žiak dosiahol v rámci jednotlivých zložiek predmetu: jazyková, slohová a literárna zložka, ktoré sú v súlade s požiadavkami učebných osnov a vzdelávacích štandardov ŠkVP. Hodnotí sa schopnosť používať osvojené vedomosti, zručnosti a návyky v konkrétnych situáciách.
Predmetom klasifikácie v predmete slovenský jazyk a literatúra je obsahová kvalita a jazyková správnosť ústnej odpovede, t. j. rozsah slovnej zásoby, gramatická správnosť, štylistická pôsobivosť a stupeň rečovej pohotovosti. V písomnom prejave má žiak preukázať komplexnosť ovládania spisovného jazyka, mieru tvorivosti a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra sú učebnými osnovami presne stanovené zamerania a počty povinne klasifikovaných kontrolných diktátov a písomných prác (kontrolné slohové práce), ktoré má žiak absolvovať v príslušnom ročníku.
Predmet slovenský jazyk a literatúra bude hodnotený ústnou aj písomnou formou. Pri ústnej forme kontroly úrovne osvojenia poznatkov bude uprednostňované prezentovanie poznatkov žiakmi na základe dobrovoľnej odpovede žiaka, alebo určenia konkrétneho žiaka učiteľom. Bude sa zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Písomnou formou bude kontrolované a hodnotené osvojenie si základných poznatkov prostredníctvom písomky alebo didaktického testu na konci tematického celku. Zručnosti pri praktických aktivitách budú hodnotené slovne so stručným komentárom k výkonu žiaka. Samostatná práca žiakov a schopnosti práce s textom budú hodnotené priebežne verbálnou formou. Úroveň kombinovaných verbálnych, písomných, grafických prejavov a komunikatívnych zručností bude kontrolovaná a hodnotená prostredníctvom prezentácie projektov podľa kritérií na základe dohody učiteľa so žiakmi.
Písomné prejavy zo SJL:
V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra sú učebnými osnovami(UO) presne stanovené zamerania a počty povinne klasifikovaných kontrolných diktátov, ktoré má žiak absolvovať v príslušnom ročníku, a to:
Počet, zameranie a klasifikácia kontrolných diktátov:
Stupnica: výborný (1).............0 - 1 chyba
chválitebný (2)...... 2 - 3 chyby
dobrý (3) ............... 4 – 7 chýb
dostatočný (4)....... 8 - 10 chýb
Ročník |
Počet diktátov |
Rozsah |
Téma |
5. |
4 |
50 – 60 plnovýznamových slov |
Opakovanie učiva 4. ročníka |
Podstatné mená |
|||
Prídavné mená |
|||
Slovesá |
|||
6. |
4 |
61 – 70 plnovýznamových slov |
Opakovanie učiva 5. ročníka |
Prídavné mená |
|||
Slovesné spôsoby |
|||
Zhrnutie učiva 6. ročníka |
|||
7. |
4 |
71 – 80 plnovýznamových slov |
Opakovanie učiva 6. ročníka |
Cudzie slová |
|||
Číslovky |
|||
Zhrnutie učiva 7. ročníka |
|||
8. |
4
|
81 – 90 plnovýznamových slov |
Opakovanie učiva 7. ročníka |
Zvieracie podstatné mená m. r. |
|||
Neživotné podstatné mená na –r,-l /L sg., N pl. |
|||
Zhrnutie učiva 8. ročníka |
|||
9. |
4 |
91 – 100 plnovýznamových slov |
Opakovanie učiva 8. ročníka |
Interpunkcia |
|||
Písanie čiarky v jednoduchom súvetí |
|||
|
|
|
Zhrnutie učiva 9.ročníka |
Písomné práce
V každom ročníku po prebraní a zopakovaní učiva napíšeme, polročnú a koncoročnú kontrolnú prácu. Žiaci sa klasifikujú známkou, dodržiavajú sa nasledovné kritériá hodnotenia písomných testov:
100% - 90% …………… výborný
89% - 75% ………….... chválitebný
74% - 50% ………….… dobrý
49% - 25%…………..... dostatočný
24% - 0%………….… nedostatočný
Učiteľ má v svojej kompetencii zadávať ďalšie čiastkové testy, úlohy, cvičenia a päťminútovky a podľa vlastnej potreby hodnotiť zvládnutie preberaných gramatických javov v časovom limite 10-20 minút. Výsledky hodnotenia učiteľ oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu do 10 dní. Ak žiak z dôvodu absencie nepíše niektorú z písomných prác, učiteľ môže dať žiakovi na napísanie tejto práce náhradný termín.
RORNÍK |
POČET P Kontrolné slohové práce RÁC |
|
5.ročník |
1(sloh. práca) |
rozprávanie s prvkami opisu |
6 .ročník |
2 (sloh. práce) |
statický opis predmetu, rozprávanie s priamou rečou |
7.ročník |
2 (sloh. práce) |
umelecký opis, dynamický opis |
8.ročník |
2 (sloh. práce) |
charakteristika osoby, úvaha |
9.ročník |
2 (sloh. práce) |
slávnostný prejav, životopis |
Kontrolnú slohovú prácu hodnotíme
Vnútorná forma = 20 bodov max.
OBSAH /max 4 body/
KOMPOZÍCIA /max 4 body/
JAZYK /max. 4 body/
PRAVOPIS /max. 4 body/
4 body 0 – 4 chyby
3 body 5 – 8 chýb
2 body 9 – 12 chýb
1 bod 13 – 16 chýb
0 bodov 17 a viac chýb
(poznámka: o rovnakej chybe a interpunkcii a neznámych javoch a rovnosti chýb platí to isté čo pri diktátoch)
ŠTÝL (/max. 4 body)
Známky zapisujeme slovne s podpisom vyučujúceho. Pri písaní konceptu aj životopisu môže žiak použiť Pravidlá slovenského pravopisu. Hodnotenie pravopisu v slohových prácach závisí od rozsahu práce (porovnateľne s počtom slov v diktáte).
Pri hodnotení individuálne začlenených žiakov postupujeme podľa metodických pokynov z 28. apríla 2009 na hodnotenie žiakov ZŠ a v zmysle Vyhlášky 223/2022 Z. z.
V kontrolnom diktáte vpisujú len sledovaný pravopisný jav, v prípade veľkého počtu chýb sa počet chýb iba vyčísli, ale známka nedostatočný sa neudeľuje.
Pri písomných previerkach môže individuálne začlenený žiak používať gramatické tabuľky, prehľady skloňovania; zjednodušujú sa zadania úloh a pristupuje sa aj k redukcii úloh.
Známky získané pri kontrole prostredníctvom týchto foriem majú pri celkovom hodnotení a klasifikácii najväčšiu váhu. Žiaci majú možnosť výslednú známku pri súhrnnom hodnotení a klasifikácii ovplyvniť aj známkami, ktoré majú menšiu váhu. Získať ich môžu za: vypracovanú domácu úlohu podľa zadania, za vlastnú tvorbu, aktivitu na vyučovaní, súťažiach, za vypracovanie referátov, za príspevky do školského časopisu ...
Vyučujúci na hodinách vyžaduje:
- aktívnu účasť na hodinách
- pripravenosť na vyučovanie,
- nosenie pomôcok,
- prejav zmysluplného názoru,
- zadanú prácu vypracovať pravidelne doma,
- schopnosť viesť dialóg a argumentovať,
- dlhodobo pozorovateľný záujem o proces vyučovania,
- dôraz na kreativitu,
- schopnosť komunikovať,
- adekvátny štýl prejavu.
Literárna zložka
A/ Písomné práce
V každom ročníku píšu žiaci po prebraní a zopakovaní učiva v jednotlivom tematickom celku písomnú prácu v časovom limite 20-25 minút. Ich počet závisí od počtu tematických celkov v ročníku a môžu mať rôznu podobu. Úlohy a otázky v písomných prácach sú hodnotené bodmi. Celkové hodnotenie písomných prác sa bude hodnotiť známkou 1 až 5 na základe percentuálnej úspešnosti a počtu získaných bodov v písomnej práci. Ak žiak z dôvodu absencie nepíše niektorú z písomných prác, učiteľ môže dať žiakovi na napísanie tejto práce náhradný termín. Termíny písomných prác vyučujúci žiakovi vopred oznámi. Učiteľ písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka.
B/ Umelecký prednes
Učiteľ klasifikuje v priebehu školského roka prednes 2 textov poézie alebo prózy, ktoré určí vyučujúci.
CUDZIE JAZYKY – ANJ, RUJ, ŠPJ
Predmetom hodnotenia a klasifikácie v predmete cudzí jazyk je cieľová komunikačná úroveň žiaka v jednotlivých ročníkoch v súlade s platnými učebnými osnovami a vzdelávacími štandardami. Hodnotenie a klasifikácia v cudzom jazyku sleduje základné všeobecné, sociolingvistické a komunikačné kompetencie, ktoré sa prejavujú v čítaní, písaní, počúvaní a samostatnom ústnom prejave a dialógoch.
Hodnotenie žiaka zahŕňa nasledovné formy a metódy, overovania požiadaviek na jeho vedomosti a zručnosti:
1. písomné – didaktické testy, previerky zo SZ, tvorivé písanie – projekty
2. ústne – rozhovor, situačný rozhovor, opis obr., čítanie s porozumením, reprodukcia
Náročnosť sledovaných javov musí zodpovedať náročnosti definovanej v učebných osnovách vo vzdelávacích štandardoch a v Školskom vzdelávacom programe.
Kritéria hodnotenie ústneho prejavu :
- plynulosť prejavu
- rozsah slovnej zásoby
- aplikácia jazykových prostriedkov ( morfológia a syntax )
- výslovnosť a intonácia
- úroveň porozumenia textu
- plynulosť, výslovnosť a intonácia čítania textu
- reprodukcia pochopeného textu
Kritéria hodnotenia písomného prejavu :
- rozsah slovnej zásoby
- morfologické a syntaktické štruktúry
- členenie textu
- relevantnosť danej témy
Intervaly: didaktické testy po prebratí tematického celku, minim. 6x/ročne
previerky zo SZ – priebežne, (slúžia na spätnú väzbu, rekvencia podľa potreby)
tvorivé písanie, projekty – po vybratom TC minim. 2x/ročne
Didaktické testy hodnotíme podľa prijatej percentuálnej stupnice
- hodnotiaca škála:
100% - 90% - 1 (výborný)
89% - 75% - 2 (chválitebný)
74% - 50% - 3 (dobrý)
49% - 25% - 4 (dostatočný)
24% - 0% - 5 ( nedostatočný)
MATEMATIKA
- predmet kontroly: dosiahnuté vedomosti, zručnosti a osvojené základné poznatky stanovené výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu
- metódy a formy kontroly: kontrola verbálnych, písomných a grafických prejavov žiaka
- nástroje: štvrťročné písomné práce (školské úlohy), kontrolné práce, päťminútovky, testy, ústna odpoveď
- intervaly: štvrťročné písomné práce – štvrťročne,
kontrolné práce – priebežne, po prebratí tematických celkov päťminútovky – priebežne, podľa potreby (slúžia na spätnú väzbu, ich klasifikácia má najmenšiu váhu) testy – priebežne, podľa potreby minimálne dva.
- kritériá, ukazovatele hodnotenia:
- úroveň verbálnych prejavov žiaka: ústne odpovede – cielené skúšanie žiaka pri tabuli, krátke odpovede počas vysvetľovania, precvičovania a overovania učiva. Žiak bude takto hodnotený minimálne raz za hodnotiace obdobie.
- úroveň písomných prejavov žiaka – hodnotené známkou podľa bodovej stupnice
- úroveň grafických prejavov žiaka - hodnotené známkou podľa bodovej stupnice: presné meranie, pomenovanie geometrických útvarov, geometrické zapisovanie údajov (postup pri rysovaní, označovanie priamok a útvarov), priestorová orientácia, úhľadnosť, estetickosť (čistota práce, hrúbka čiar).
- hodnotiaca škála: prijatá bodová stupnica (viď príloha č.1) a percentuálna stupnica:
100% - 90% - 1 (výborný)
89% - 75% - 2 (chválitebný)
74% - 50% - 3 (dobrý)
49% - 25% - 4 (dostatočný)
24% - 0% - 5 ( nedostatočný)
Počet písomných 45-minútových prác (štvrťročná, polročná, trištvrteročná, koncoročná) je stanovený minimálne na počet 4. Testy zaradené podľa uváženia učiteľa v rozsahu 10 min. a päťminútovky a bleskovky majú pre žiakov motivačný charakter a ich počet je na uvážení vyučujúceho pedagóga.
MATEMATICKÉ A FINANČNÉ MINIMUM
Predmet sa bude hodnotiť slovne. Priebežné hodnotenie: pochvala, bodovanie, vzájomné hodnotenie, sebahodnotenie. Celkové hodnotenie: aktívne absolvoval, absolvoval, neabsolvoval. Hodnotiť sa bude predovšetkým aktívny prístup žiaka k riešeniu jednotlivých tvorivých úloh s cieľom zvýšiť vlastnú úroveň matematickej a finančnej gramotnosti a kritického myslenia. Odporúča sa využívať vo vysokej IKT školy vrátane programov zameraných na matematickú a finančnú gramotnosť žiakov a v čo najväčšej miere spájať teóriu s praxou bežného života spoločnosti.
INFORMATIKA
Hodnotiť sa budú ústne odpovede, praktické zadania úloh, referáty a projekty. Pri praktických aktivitách využívať slovné hodnotenie praktických zručnosti s dôrazom na samostatnosť a správnosť vypracovaných praktických zadaní.
- kritériá, ukazovatele hodnotenia:
- verbálne prejavy – vysvetliť a zaradiť pojmy programy WORD, EXCEL, Power Point
- prezentačné práce – porozumenie zadanej úlohy, estetickosť, náročnosť, použitie funkcií, vyhľadávanie informácií
- prídavné zariadenia – vymenovať a práca s nimi
Hodnotiaca stupnica:
100% – 90% – 1 (výborný)
89% – 75% – 2 (chválitebný)
74% – 50% – 3 (dobrý)
49% – 25% – 4 (dostatočný)
24% – 0% – 5 (nedostatočný)
Motivačné hodnotenie – známkovaná aktivita žiakov známkou výborný za výnimočnú prácu
Kontrolné hodnotenie – hodnotenie praktickej samostatnej práce, hodnotenie projektov.
a) súhrnné hodnotenie, ktoré sa odvíja od základného učiva definovaného v obsahovom a výkonovom štandarde; výsledná klasifikácia závisí od miery jeho zvládnutia a hodnotí sa podľa kritérií vnútroškolskej stupnice,
b) hodnotenie projektov a praktických cvičení, ktoré preverujú schopnosť žiaka uplatňovať získané vedomosti a zručnosti pri riešení konkrétnych úloh.
Pri projektoch sa hodnotí:
FYZIKA
Žiaci sú hodnotení priebežne. Kontrolu vedomostí realizujeme formou testov – 4 testy za školský rok a krátkymi písomnými prácami priebežne.
Žiak je ústne skúšaný aspoň raz za klasifikačné obdobie.
Dôležitosť sa prikladá tvorbe a prezentácii projektov (za školský rok 2 projekty).
Stupnica na hodnotenie testov:
100 - 90% výborný,
89 - 75% chválitebný,
74 - 50% dobrý,
49 - 25% dostatočný,
24 - 0% nedostatočný
Hodnotenie projektov
Sú hodnotené ústne, ale podľa zváženia vyučujúceho môžu byť ohodnotené aj známkou, ak sú splnené nasledovné kritériá:
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 2 body, spolu 8 bodov. Stupnica je nasledovná:
8 - 7 bodov výborný,
6 - 5 bodov chválitebný,
4 - 3 body dobrý,
2 - 1 bod dostatočný
Projekty:
ROČNÍK |
TEMATICKÝ CELOK |
6. |
Vlastnosti kvapalín a plynov Vlastnosti pevných látok |
7. |
Skúmanie premien skupenstva látok Teplo |
8. |
Optika Práca s energiou |
9. |
Magnetické vlastnosti látok Vedenie elektrického prúdu v kovových vodičoch |
Pri celkovom hodnotení žiaka v predmete musí prevažovať počet známok z ústnych
odpovedí nad písomnými.
TAJOMSTVÁ FYZIKY
Predmet sa bude hodnotiť slovne. Priebežné hodnotenie: pochvala, bodovanie, vzájomné hodnotenie, sebahodnotenie. Celkové hodnotenie: aktívne absolvoval, absolvoval, neabsolvoval. Hodnotiť sa bude predovšetkým aktívny prístup žiaka k riešeniu jednotlivých tvorivých úloh s cieľom zvýšiť vlastnú úroveň v oblasti realizácie bádateľských aktivít a experimentovania v prírodných, ako aj laboratórnych podmienkach. Odporúča sa využívať vo vysokej IKT školy vrátane programov zameraných na fyziku, v čo najväčšej miere overovať teoretické poznatky z fyziky prostredníctvom bádateľských aktivít v prírodnom prostredí školy. Odporúča sa vyučovať v ekotriede školy, školskom laboratóriu, pričom vo vysokej miere využívať učebné pomôcky zamerané na fyziku, chémiu a matematiku, ktorými škola disponuje.
CHÉMIA
- predmet kontroly: dosiahnuté vedomosti, zručnosti a osvojené základné poznatky stanovené výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu v jednotlivých ročníkoch ŠkVP
- metódy a formy kontroly: kontrola verbálnych, písomných a grafických prejavov žiaka
- nástroje: kontrolné práce, krátke previerky, laboratórne práce a praktické cvičenia, ústna odpoveď, aktivita žiaka (samostatná práca)
- intervaly: kontrolné práce – priebežne, po prebratí tematických celkov minimálne 2x
testy – priebežne, podľa potreby podľa uváženia pedagóga - minimálne 2x
laboratórne práce a praktické cvičenia – priebežne, podľa potreby minimálne 5x, v 9. roč. 3x
projekty a jednoduché pokusy – priebežne podľa potreby minimálne 2x
ústna odpoveď – minimálne 2-krát za polrok
aktivita žiaka - priebežne
- kritériá, ukazovatele hodnotenia: úroveň verbálnych prejavov žiaka
úroveň písomných prejavov žiaka
úroveň grafických prejavov žiaka
- hodnotiaca škála: - bodová stupnica pri všetkých písomných aj ústnych prejavoch vychádza z spoločnej stupnice pre všetky predmety
Hodnotenie laboratórnych prác a projektov
Laboratórne práce – 5 laboratórnych prác v 7. – 8. ročníku, v 9. roč. 3 laboratórne práce
Laboratórne práce nebudú hodnotené známkou.
Laboratórne práce
Ciele:
- uplatňovať zásady bezpečnej laboratórnej práce
- získavať zručnosť pri zisťovaní zloženia látok
- prakticky realizovať niektoré chemické reakcie
- vo výpočtoch, meraní objemu, hmotnosti a v ostatných kvantitatívnych činnostiach dosahovať primeranú presnosť
- porovnať výsledky jednoduchých výpočtov na základe chemickej rovnice s výsledkami praktickej prípravy chemických látok
- získavať zručnosť pri príprave roztokov požadovaného zloženia
- ovládať vybrané techniky práce s chemickými výrobkami v domácnosti a v záhradke
- ovládať jednoduché techniky zisťovania kyslosti a zásaditosti vodných roztokov
- získavať zručnosť pri zostavovaní jednoduchých chemických aparatúr
- získavať zručnosť pri konzervovaní zeleniny a ovocia
- získavať zručnosť pri príprave ovocných štiav a muštov
- formulovať jednoduché závery a písať záznamy z pozorovania priebehu pokusov a z laboratórnych prác
Projektová práca:
Vyhodnotenie projektu v súhrne 18 bodov
a/ prezentácia vlastnej práce a získaných výsledkov – prezentácia projektu, obhajoba spôsobu a formy práce, obhajoba záverov a spôsobov riešení problémov,
b/ hodnotenie projektu: splnenie cieľa
estetický vzhľad
zaujímavosť
náročnosť práce
praktickosť a funkčnosť
prezentácia projektu
Jednotlivé zložky hodnotenia bodujeme v škále 1-3 body. Sumár bodov tvorí známku na základe bodovej stupnice. Pri skupinovej práci berieme skupinu ako jednotlivca.
Ročník |
Téma |
8. |
Významné prvky a zlúčeniny |
9. |
Zlúčeniny uhlíka
|
Pri celkovom hodnotení žiaka v predmete musí prevažovať počet známok z ústnych odpovedí nad písomnými.
TECHNIKA
V predmete sa hodnotí kvalita vedomostí a zručností, pričom sa prihliada na systematickosť práce a pripravenosť žiaka na vyučovanie. Klasifikujú sa teoretické vedomosti, praktický výkon ( práca na úlohe zadanej na PC, konštrukčnej úlohe alebo práca na výrobku). Žiak je hodnotený klasifikáciou minimálne dvakrát za polrok.
Metódy hodnotenia: Ústne skúšanie, písomné skúšanie, praktické skúšanie.
Proces hodnotenia sa zameriava na nasledovné oblasti:
Formy hodnotenia:
Stupnica tematických testov:
100 - 90% výborný,
89 - 75% chválitebný,
74 - 50% dobrý,
49 - 25% dostatočný,
24 - 0% nedostatočný.
Hodnotenie projektov a referátov sú hodnotené ústne, ale podľa zváženia vyučujúceho môžu byť ohodnotené aj známkou, ak sú splnené nasledovné kritériá:
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 2 body, spolu 8 bodov. Stupnica je nasledovná:
8 - 7 bodov výborný,
6 - 5 bodov chválitebný,
4 - 3 body dobrý,
2 - 1 bod dostatočný.
DEJEPIS
Písomné práce
Po jednotlivých tematických celkoch žiaci napíšu písomnú prácu v trvaní 20-25 min. Počet písomných prác za klasifikačné obdobie je závislý od počtu tematických celkov. Termíny písomných prác vyučujúci žiakom vopred oznámia. Otázky budú mať bodové hodnoty, výsledky sa budú hodnotiť známkou podľa počtu získaných bodov za správne odpovede v súlade s vnútroškolskou stupnicou. Ak žiakovi z dôvodu absencie chýba niektorá z písomných prác, vyučujúci môže žiakovi dať náhradný termín na písanie chýbajúcej práce.
Na získanie spätnej väzby alebo preverenie systematickej prípravy na vyučovanie môžu žiaci napísať krátku (max. 10 min.) písomnú previerku hodnotenú známkou. Táto písomná previerka bude preverovať vedomosti žiakov z najnovšieho učiva a učiteľ ju žiakom nemusí vopred oznámiť. Písomné práce i previerky môžu mať formu testu.
Ústne odpovede
Ústne odpovede z jednotlivých prebratých tém - žiak by mal mať minimálne dve ústne odpovede za jeden polrok. Termíny ústnych odpovedí vyučujúci vopred neoznamuje. Žiak bude hodnotený známkou podľa presnosti, plynulosti, istoty vo vyjadrovaní v danej téme, úrovne zvládnutia učiva (systematická príprava na vyučovanie dejepisu).
Aktivity
Aktivity na hodine – pod aktivitou sa rozumie krátke ústne odpovede žiakov na otázky učiteľa počas vyučovacej hodiny.
Samostatná aktivita – vypracovanie krížovky, referátu, vyhľadanie doplnkovej historickej literatúry /encyklopédia, obrazová publikácia/, ktorá sa týka preberaného učiva na báze dobrovoľnosti. Dôležitým kritériom je dodržanie stanovenej témy, ústne odprezentovanie projektu, dodržanie termínu.
Aktivity sú hodnotené známkou, majú len doplňujúci charakter.
Práca s knihou
Práca s knihou bude mať dve formy: vyhľadávanie správnych odpovedí na konkrétne otázky z učebnice dejepisu a ich písomná formulácia alebo zhotovenie časovej priamky z určitého časového úseku slovenských či svetových dejín. Táto forma práce bude hodnotená známkou.
Celkové hodnotenie
Výsledné hodnotenie žiaka bude súhrnom vyššie uvedených kritérií. Výsledná známka nebude získaná aritmetickým priemerom priebežných známok. Odrazí sa v nej aj aktívna práca žiaka na hodinách, systematickosť učenia sa, úroveň písomných prejavov (úprava zošita, vypracované poznámky, domáce úlohy), účasť na dejepisnej olympiáde, prejavený záujem nad rámec stanovených povinností.
GEOGRAFIA
Podkladom pre celkové hodnotenie žiaka sú:
- hodnotenia za ústne odpovede – jedenkrát za štvrťrok, v prípade potreby je možné odpovedať aj viackrát. Pri tejto forme kontroly zisťujeme a hodnotíme najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu a prácu s mapou. Výsledky hodnotenia sa žiak dozvedá hneď.
- hodnotenia písomných prác – písomnou formou hodnotiť a kontrolovať vedomosti na konci tematického celku, alebo po skupine podobných učebných tém, podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu. Výsledky písomných prác oznámi žiakom učiteľ a predloží ich k nahliadnutiu.
Hodnotenie: 100 – 90% - výborný
89 – 75% -chválitebný
74 – 50% - dobrý
49 – 25% - dostatočný
24 – 0% - nedostatočný
- motivačné hodnotenia - sú výsledkom samostatnej práce žiaka na projektoch, referátoch a záujmových úlohách zadaných učiteľom. Žiaci na základe inštrukcií učiteľa spracujú zadanú tému, prípadne ju aj prezentujú. Učiteľ oznámi výsledky hodnotenia prác po zhliadnutí, prípadne po prezentácii projektu. Zoznam projektov:
Ročník |
Tematický celok |
|
|
|
|
V. |
Objavovanie Zeme a vesmíru |
Cestujeme a spoznávame Zem |
VI. |
Afrika |
Ázia |
VII. |
Prírodné pomery Európy |
Charakteristika štátu v Európe |
VIII. |
Prírodné krásy SR |
Kraje na Slovensku |
IX. |
Austrália, Oceánia, Polárne oblasti |
Amerika |
|
|
|
BIOLÓGIA
Podkladom pre celkové hodnotenie žiaka sú:
- hodnotenia za ústne odpovede – 1 krát za štvrťrok, v prípade potreby je možné odpovedať aj viackrát. Pri tejto forme kontroly zisťujeme a hodnotíme najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Výsledky hodnotenia sa žiak dozvedá hneď.
- hodnotenia písomných prác – písomnou formou hodnotiť a kontrolovať vedomosti na konci tematického celku, alebo po skupine podobných učebných tém, podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu. Výsledky písomných prác oznámi žiakom učiteľ a predloží ich k nahliadnutiu.
Hodnotenie: 100 – 90% - výborný
89 – 75% -chválitebný
74 – 50% - dobrý
49 – 25% - dostatočný
24 – 0% - nedostatočný
- hodnotenie praktických aktivít – pri praktických aktivitách hodnotíme praktické zručnosti (vrátane správnosti nákresov a schém podľa potreby) s dôrazom na samostatnosť a správnosť tvorby záverov z riešenia úloh. V nižších ročníkoch sa odporúča pristupovať k tvorbe záverov na základe stručnej osnovy danej učiteľom. Témy praktických aktivít sú zapracované v časovo tematických plánoch.
Počet praktických aktivít v jednotlivých ročníkoch počas celého školského roka:
5. – 7. ročník – 5 praktických aktivít
8. a 9. ročník – 3 praktické aktivity
Praktické aktivity nebudú hodnotené známkou.
- motivačné hodnotenia - sú výsledkom samostatnej práce žiaka na projektoch, referátoch a záujmových úlohách zadaných učiteľom. Žiaci na základe inštrukcií učiteľa spracujú zadanú tému, prípadne ju aj prezentujú. Učiteľ oznámi výsledky hodnotenia prác po zhliadnutí, prípadne po prezentácii projektu.
Zoznam projektov:
ROČNÍK |
TEMATICKÝ CELOK |
5. |
Život v lese Život vo vode a na brehu |
6. |
Život s človekom v ľudských sídlach Vnútorná stavba tela bezstavovcov |
7. |
Človek a jeho telo Zdravie a život |
8. |
Základné životné procesy Životné prostredie organizmov a človeka |
9. |
Geologické procesy História Zeme |
OBČIANSKA NÁUKA
Predmet je klasifikovaný. Prevažuje ústne skúšanie. Krátke písomné previerky sa píšu po prebratí tematického celku a sú hodnotené nasledovnou stupnicou:
100 - 90% výborný,
89 - 75% chválitebný,
74 - 50% dobrý,
49 - 25% dostatočný,
24 - 0% nedostatočný.
Projekty a referáty sú hodnotené ústne, ale podľa zváženia vyučujúceho môžu byť ohodnotené aj známkou, ak sú splnené nasledovné kritériá:
Za každý sledovaný jav žiak (skupina) môže získať 2 body, spolu 8 bodov. Stupnica je nasledovná:
8 - 7 bodov výborný,
6 - 5 bodov chválitebný,
4 - 3 body dobrý,
2 - 1 bod dostatočný.
Učiteľ prihliada na teoretické vedomosti, úroveň osvojenia si základných informácií, ako i na záujem o problematiku a najmä schopnosti aplikovať získané vedomosti v praxi.
ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA
Žiaci budú hodnotení podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. Predmet sa klasifikuje.
Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov budú vychádzať zo:
Hodnotené bude:
Výchovno–vzdelávacie výsledky sa klasifikujú podľa týchto požiadaviek:
Stupeň 1 (výborný) Žiak ovláda poznatky, samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí.
Stupeň 2 (chválitebný) Žiak ovláda poznatky, s menšími podnetmi učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti.
Stupeň 3 (dobrý) Žiak má v osvojení poznatkov a pri ich využívaní medzery. Kľúčové kompetencie využíva s menšími nedostatkami, potrebuje podnet učiteľa pri riešení jednotlivých úloh. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť.
Stupeň 4 (dostatočný) Žiak má závažné medzery a nedostatky v poznatkoch a v ich využívaní. Pri riešení úloh sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.
Stupeň 5 (nedostatočný) Žiak si neosvojil vedomosti, má závažné medzery, a preto ich nedokáže využívať. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.
ČLOVEK A HODNOTY
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov základnej školy vo výchovných predmetoch
Hodnotenie má v prvom rade funkciu pozitívne motivovať žiaka a usmerniť jeho osobnostný vývoj. Učiteľ berie ohľad na schopnosti žiaka, na jeho nadanie, záujem, ambície a vkus. Pri hodnotení žiaka má prednosť porovnávanie jeho výkonu s jeho predchádzajúcimi výkonmi, nie porovnávanie s výkonom spolužiakov. Nie je nutné známkovať každú prácu a každý výkon žiaka. Je na voľbe učiteľa, ktoré úlohy bude hodnotiť, aby poskytli žiakovi i prostrediu dostatočný obraz o jeho kvalitách aj vývoji.
VÝTVARNÁ VÝCHOVA
- predmet kontroly: dosiahnuté zručnosti, prístup a samostatnosť žiaka
- metódy a formy kontroly: kontrola grafických prejavov žiaka, postojov, zručností
- nástroje: obrazy, objekty, priestorové riešenia, vyjadrenie fantázie, predstáv a reality
- intervaly: nie je nutné známkovať každú prácu a každý výkon žiaka, žiak by mal byť hodnotený v rámci každého metodického radu
- kritériá, ukazovatele hodnotenia: priebeh vytvárania postojov (prístup, otvorenosť, cieľavedomosť, záujem)
priebeh získavania zručností (technické zručnosti, formálne zručnosti, mentálne spôsobilosti)
priebeh získavania vedomostí (znalosť materiálov, techník, pochopenie výtvarného diela)
schopnosť realizácie výsledného artefaktu
- hodnotiaca škála:
stupeň hodnotenia: opis kritérií
Výborný: Žiak je iniciatívny, tvorivý, ovláda zručnosti, preukazuje veku primerané mentálne spôsobilosti, dokáže interpretovať svoje zážitky, preukazuje vedomosti z oblasti vizuálnej kultúry, je tolerantný k prejavom iných, vie zrealizovať artefakt primerane svojmu veku.
Chválitebný: Žiak spĺňa kritériá 1. stupňa hodnotenia, ale je menej iniciatívny, tvorivý a samostatný
Dobrý: Žiak realizuje úlohy priemerne, chýba mu iniciatívnosť, tvorivosť, tolerancia, nerozširuje svoju flexibilnosť, neosvojuje si nové vyjadrovacie prostriedky, podlieha predsudkom a stereotypom.
Dostatočný: Žiak realizuje úlohy na nízkej úrovni, bez vlastného vkladu, s ťažkosťami aplikuje získané zručnosti a poznatky v nových oblastiach.
Nedostatočný: Žiak nespĺňa kritériá, nemá záujem o výtvarné aktivity, neguje vyučovací proces.
HUDOBNÁ VÝCHOVA
Budeme hodnotiť postoj žiaka k hudbe, jeho formujúce sa názory na svet, ktorý ho obklopuje, jeho estetické úsudky, snahu vzdelávať sa v hudbe a zlepšovať svoje hudobné prejavy.
- Pri hodnotení, priebežnej i súhrnnej klasifikácii, sa uplatňuje primeraná náročnosť a pedagogický takt voči žiakovi, jeho výkony sa hodnotia komplexne, berie sa do úvahy vynaložené úsilie žiaka a v plnej miere sa rešpektujú jeho ľudské práva.
- Dôležitá je motivačná funkcia hodnotenia, a to najmä pri menej nadaných žiakov. Preto učiteľ musí brat ohľad na predpoklady, ambície, vkus a predchádzajúce výkony žiaka, teda brat do úvahy aj komparačnú funkciu hodnotenia, správne odhadnúť pomer danosti, snahy a záujmu o hudbu a hudobnú výchovu, až potom úroveň hudobných činnosti a vedomostí.
Hodnotenie hudobnej výchovy vyžaduje osobný, diferencovaný prístup učiteľa k žiakovi.
Forma hodnotenia:
– ťažiskovou formou hodnotenia je slovné hodnotenie výkonu a vedomosti žiaka na základe pozorovania,
– hodnotenie známkou. Nie je nutné známkovať každý výkon žiaka.
1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný.
metódy, formy a prostriedky:
• sledovaním stupňa rozvoja individuálnych osobnostných predpokladov a nadania,
• sústavným pozorovaním hudobných prejavov žiaka a jeho pozornosti na vyučovaní –
neodporúča sa vyžadovať sólový hudobný výkon žiaka, úroveň hudobných činnosti sledujeme v skupinách,
• hodnotením reakcie žiaka na hudbu slovom, pohybom, prípadne výtvarným prejavom,
• ústnym preverovaním úrovne vedomostí o hudbe (odporúča sa od 5. ročníka ZŠ) hlavne pri hudobných činnostiach,
• v prípade mimoriadne nadaného alebo zaostalého žiaka rozhovormi so žiakom a zákonnými zástupcami žiaka.
Kritériá hodnotenia:
Kritériá hodnotenia sú vypracované v súlade s kompetenciami a je potrebné, aby učiteľ pri hodnotení mal tieto kompetencie (uvedené v učebných osnovách predmetu) a ich postupné dosahovanie na zreteli.
Učiteľ u žiaka hodnotí primerane veku:
a) priebeh vytvárania postojov:
– záujem o hudobné činnosti a o hudobné umenie v rámci edukačných úloh,
– schopnosť spolupracovať pri kolektívnych hudobných prejavoch a edukačných úlohách,
– schopnosť posúdiť svoj výkon (hudobné prejavy a vedomosti) a výkon spolužiakov,
b) priebeh získavania zručnosti a spôsobilostí:
– žiak spieva na základe svojich dispozícií intonačné čisto, rytmicky presne so zodpovedajúcim výrazom, pritom využíva získané spevácke, intonačne a sluchové zručností a návyky,
– orientácia v grafickom zázname jednohlasnej melódie,
– hra a tvorba jednoduchých rytmických sprievodov k piesňam na detských hudobných nástrojoch a hrou na telo,
– orientácia v znejúcej hudbe na základe dominujúcich výrazových prostriedkov hudby a ich funkcií,
– pochopenie veku primeraných hudobných diel a schopnosť zážitky verbalizovať a zdôvodniť,– integrácia a transfer hore uvedených zručnosti a spôsobilostí pri realizácií hudobnodramatických činnosti,– aktivita a prístup k hudobným činnostiam a k poznávaniu umenia,
c) priebeh získavania hudobných vedomostí:
– vedomosti z oblasti hudobnej kultúry a prvkov hudobnej náuky súvisiacich s preberanými edukačnými úlohami,
– poznanie najvýraznejších slovenských folklórnych regiónov, ich typické piesne a tance, slovenské zvykoslovie,
– poznanie mien najvýznamnejších slovenských a svetových hudobných skladateľov a ich najznámejšie diela, vedieť ich zaradiť do štýlových období.
Orientačný opis naplnenia kritérií vo vzťahu ku škále hodnotenia hudobnej výchovy
Stupeň hodnotenia
výborný žiak splna kritériá (a – c) na vynikajúcej úrovni:
• je usilovný, vytrvalý, pracuje primerane svojmu
veku, prevažne samostatne, tvorivo a pohotovo uplatňuje osvojené zručnosti, vedomosti, návyky v úlohách,
• úspešne ich rozvíja v skupinovom a individuálnom prejave,
• dokáže vyjadriť veku primerané postoje, názory na hudobné umenie,
• má aktívny záujem o hudobné umenie,
• individuálny spev nie je podmienkou, pokiaľ sa úspešne a aktívne realizuje v ostatných hudobných činnostiach,
chválitebný žiak splna kritériá:
• je menej samostatný, iniciatívny a tvorivý,
• menej využíva svoje schopnosti v individuálnom a kolektívnom prejave,
• potrebuje sústavnú pomoc učiteľa,
dobrý žiak realizuje edukačné úlohy priemerne:
• chýba mu iniciatívnosť a tvorivosť,
• je málo aktívny a snaživý, potrebuje sústavnú pomoc a povzbudenie učiteľa,
dostatočný žiak realizuje edukačné úlohy na nízkej úrovni, bez vlastného vkladu,
nedostatočný žiak nespĺňa kritériá.
Neodporúča sa používať stupne dostatočný a nedostatočný v celkovom hodnotení žiaka.
TELESNÁ A ŠPORTOVÁ VÝCHOVA
Za najdôležitejšie pri hodnotení žiaka v telesnej a športovej výchove sa považuje nielen to, aké dôsledky zanechala táto činnosť na zlepšení jeho zdravia, pohybovej gramotnosti a výkonnosti, telesnej zdatnosti, ale vo väčšom rozsahu aj to, či žiak získal k tejto činnosti vzťah, či sa na nej so záujmom zúčastňoval, či sa stala súčasťou jeho životného štýlu.
Preto za základné ukazovatele hodnotenia žiaka sa považuje:
Hodnotenie vzťahu žiaka k telesnej a športovej výchove realizuje učiteľ nielen na základe dlhodobého sledovania prejavov žiaka na vyučovaní, pri ktorej si všíma najmä jeho aktivitu, snahu, samostatnosť a tvorivosť, ale aj na základe jeho aktivity a angažovanosti v školskej i mimoškolskej záujmovej telovýchovnej a športovej činnosti. Úroveň poznatkov v telesnej výchove a športe posudzuje priebežne v procese a môže si na to vytvárať i pomocné vedomostné testy. Na hodnotenie zvládnutia obsahu učebných programov používa učiteľ pomocné posudzovacie škály, využíva testy špeciálnej pohybovej výkonnosti a pridržiava sa štandardov.
Súhrnné hodnotenie žiaka je vyjadrené na vysvedčení známkou. Odporúča sa však priebežne počas vyučovania využívať najmä slovné hodnotenie, pretože umožňuje presnejšie vyjadriť klady a nedostatky žiakov, je dôležitým a často aj silnejším motivačným činiteľom.
NÁBOŽENSKÁ VÝCHOVA
Spôsob hodnotenia : známkou, stupnica 1, 2, 3.
pracovné listy (3 za každý štvrťrok)
ročníkový projekt (jeden na tému Advent a Vianoce v kresťanskej rodine, druhý na tému Veľká noc)
ETICKÁ VÝCHOVA
Spôsob hodnotenia: absolvoval, neabsolvoval
Kritériá hodnotenia:
MEDIÁLNA VÝCHOVA
Predmet mediálna výchova sa neklasifikuje. Hodnotenie je realizované slovnou formou. Pri priebežnom hodnotení – pochvala, povzbudivé slová, atribúcia kladných vlastností a postojov. Žiakov vedieme ku vzájomnému hodnoteniu a sebahodnoteniu. Žiaci majú tiež príležitosť vyjadriť sa, ako sa cítili, ako sa im hodina páčila a v čom by privítali zmenu. Na konci roka hodnotenie slovné – aktívne absolvoval, absolvoval, neabsolvoval. Na hodine MEV sa odporúča pokračovať v projekte: „Dobrý deň, priatelia o chvíľu vysielame“. Hodnotenie na konci hodnotiacich období: aktívne absolvoval, absolvoval, neabsolvoval.
MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA
Pri priebežnom hodnotení – pochvala, atribúcia kladných vlastností a postojov. Žiakov vedieme ku vzájomnému hodnoteniu a sebahodnoteniu. Žiaci majú tiež príležitosť vyjadriť sa, ako sa cítili, ako sa im hodina páčila a v čom by privítali zmenu. Na konci roka hodnotenie slovné – aktívne absolvoval, absolvoval, neabsolvoval. Odporúča sa uskutočniť triedny alebo školský multikultúrny deň vychádzajúci z predchádzajúcej najmenej štvrťročnej skupinovej práce žiakov. Podporovať prácu s mediálnymi obsahmi s dôrazom na kritické myslenie žiakov. Spolupracovať s koordinátorom pre problematiku globalizácie, multikultúrnej, mediálnej výchovy a výchovy k ľudským právam.
CELKOVÉ HODNOTENIE A SEBAHODNOTENIE ŽIAKOV NIŽŠIEHO STREDNÉHO VZDELÁVANIA
Hodnotenie je prítomné v každej komunikácii učiteľa so žiakom. Učiteľ na výkon žiaka reaguje – v každom výkone hľadá najprv to pozitívne ale ho skomentuje, napomenie i pokarhá.
Veľký dôraz sa kladie na sebahodnotenie žiakov, ako i korektné hodnotenie spolužiakov preferované pri ústnych odpovediach, praktických či grafických prejavoch, pri hodnotení prezentácií, projektov, referátov... Sebahodnotenie vedie žiakov k vyššej angažovanosti, k zlepšeniu komunikácie, k lepšiemu vzájomnému pochopeniu, zlepšuje motiváciu žiaka, poskytuje učiteľovi cenné informácie o žiakovi, pomáha mu nájsť silné i slabé stránky žiaka. V procese hodnotenia je prepojenosť vzťahu učiteľa a žiaka najvýraznejšia. Žiak na skúšanie, hodnotenie a klasifikáciu reaguje, preto je potrebné, aby učiteľ s týmito metódami pracoval premyslene a zodpovedne s uplatňovaním primeranej náročnosti i pedagogického taktu.
Spôsob hodnotenia, ktorí sme prijali je vyhovujúci nielen pre vyučujúcich ale aj pre žiakov a rodičov. Známky žiaka sú evidované v elektronickej forme, zapisujú sa aj do papierovej žiackej knižky žiaka, ktorá je dobrovoľná. Žiak má právo poznať každú známku, ktorú získa za svoju odpoveď alebo písomnú prácu.
Žiak, ktorý mal na konci 2. polroku najviac z dvoch predmetov prospech “nedostatočný” môže so súhlasom riaditeľa školy vykonať opravné skúšky. Keď bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, je klasifikovaný z predmetu, z ktorého mal robiť opravnú skúšku, stupňom prospechu “nedostatočný”.
Žiak je klasifikovaný na základe komisionálnej skúšky, ktorú povolí alebo nariadi riaditeľ školy ak:
Pravidlá, pokiaľ nemožno žiaka klasifikovať inou známkou ako nedostatočný podľa Metodického pokynu č. 22/2011, Článok 4
a)monitoruje priebežne základné rizikové faktory pre situáciu, ak žiak nedosahuje vzdelávacie výsledky primerané svojim schopnostiam a osobnostným predpokladom alebo vzdelávacie výsledky žiaka nevytvárajú predpoklad na úspešné zvládnutie obsahu vzdelávania (ďalej len „školský neúspech“);
Základnými rizikovými faktormi školského neúspechu sú najmä:
IV. Systém hodnotenia správania žiakov bližšie upravuje školský poriadok
Všeobecné zásady hodnotenia:
Podklady budeme získavať:
Sebahodnotenie
Žiak sa prostredníctvom učiteľovho hodnotenia postupne učí, aké sú obmedzenia a perspektívy jeho výkonu. Žiak sa snaží popísať čo sa mu darí, čo ešte nevie, a ako bude pokračovať ďalej. Cieľom sebahodnotenia a jeho porovnania s hodnotením učiteľa je motivovať žiaka do ďalšieho vzdelávania.
Informovanie zákonného zástupcu o hodnotení žiaka:
(Vyhláška 223/2022)
Na informovanie zákonného zástupcu o priebežných výsledkoch žiaka sa používa žiacka knižka, ktorá sa vedie v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe; ak informovanie prostredníctvom žiackej knižky z objektívnych dôvodov nie je možné, zákonného zástupcu možno preukázateľne informovať aj inak.
Na žiadosť zákonného zástupcu predloženú do piatich pracovných dní odo dňa vyhodnotenia písomnej práce sa mu sprístupňuje písomná práca žiaka k nahliadnutiu.
Pri hodnotení správania žiaka podľa § 55 ods. 15 zákona sa zohľadňuje dodržiavanie pravidiel správania sa žiaka uvedených v školskom poriadku počas hodnotiaceho obdobia, udelené pochvaly a iné ocenenia a uložené napomenutia a pokarhania.
Pri hodnotení správania žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami podľa § 55 ods. 15 zákona sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby; jeho správanie sa hodnotí v spolupráci so školským podporným tímom, ak v základnej škole pôsobí, alebo so zariadením poradenstva a prevencie.
Celkové hodnotenie žiaka prerokúva pedagogická rada.
Pochvaly a iné ocenenia, napomenutia a pokarhania sa zaznamenávajú do katalógového
listu žiaka.
Pochvalu možno udeliť:
a) od triedneho učiteľa,
b) od riaditeľa alebo
c) od zriaďovateľa základnej školy.
od riaditeľa možno žiakovi uložiť po objektívnom prešetrení previnenia sa proti
školskému poriadku s písomným odôvodnením.
prerokovaní s riaditeľom.
Ak ide o žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pri uložení výchovných opatrení podľa odseku 5 sa zohľadňujú aj jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
PRÍLOHA 3 Hodnotenie žiakov z Ukrajiny zaradených v Základnej škole Heľpa
Hodnotenie žiakov v základnej škole sa vykonáva podľa ustanovení § 55 až 58 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“) a podľa ustanovení o hodnotení žiakov v školskom vzdelávacom programe konkrétnej školy. Hodnotenie žiakov zaradených na vzdelávanie podľa § 146 ods. 4 školského zákona so statusom osoby, ktorej bolo poskytnuté dočasné útočisko alebo sa konanie o poskytnutie dočasného útočiska začalo (ďalej len „odídenec“) prípadne osobe, ktorej bol udelený azyl alebo že sa konanie o udelenie azylu začalo (ďalej len „azylant“), je potrebné čo najviac individualizovať, teda prispôsobiť špecifickým potrebám žiakov, prichádzajúcich z iných krajín do Slovenskej republiky.
1. Priebežné hodnotenie (Podľa § 55 ods. 2 školského zákona) Počas adaptačného procesu žiakov, so statusom odídencov alebo azylantov, v čase osvojovania si vyučovacieho jazyka školy odporúčame slovné hodnotenie. Ak sa trieda, v ktorej je začlenený žiak so statusom odídenca alebo statusom azylanta, hodnotí klasifikačnými stupňami, iná forma hodnotenia pre tohto žiaka sa zapíše do zápisnice pedagogickej rady aj s predpokladanou dĺžkou obdobia, kedy je tento žiak hodnotený inak ako „bežní“ žiaci príslušnej triedy vo vyučovacom predmete. Podporný systém hodnotenia žiaka so statusom odídenca alebo statusom azylanta nastavia pedagogickí zamestnanci v úzkej spolupráci s odbornými zamestnancami alebo so školským podporným tímom, prípadne s odbornými zamestnancami zariadenia poradenstva a prevencie. Žiak prichádzajúci z oblasti, kde je vojnový konflikt, nemá so sebou s najväčšou pravdepodobnosťou žiadne doklady o doterajšom štúdiu. Ak v pôvodnej kmeňovej škole existoval on-line systém hodnotenia, slovenská škola môže požiadať kmeňovú školu na Ukrajine o jeho poskytnutie a spolu so žiakom a zákonným zástupcom si odkomunikuje doterajšie vzdelávacie výsledky žiaka. Systém hodnotenia v Ukrajine aj s prevodom na „slovenský systém“ hodnotenia klasifikáciou je zverejnený na str. 4: https://ukrajina.minedu.sk/data/att/22496. Pri hodnotení žiaka so statusom odídenec alebo statusom azylanta postupuje podľa ustanovenia § 55 ods. 5 školského zákona a podľa čl. 11 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy v znení metodického pokynu č. 40/2021, t. j. ako pri hodnotení žiaka po prestupe na školu s iným vyučovacím jazykom.
· Pri hodnotení vyučovacieho jazyka: Žiak 1. ročníka základnej školy, ktorého materinský jazyk je iný ako vyučovací jazyk navštevovanej základnej školy, sa hodnotí počas dvoch hodnotiacich období z vyučovacieho jazyka s prihliadnutím na úroveň prospechu z ostatných vyučovacích predmetov.
· Žiak 2. až 9. ročníka základnej školy sa počas dvoch hodnotiacich období hodnotí takým stupňom prospechu, ktorá zodpovedá prospechu z vyučovacieho jazyka na poslednom vysvedčení.
· Po uplynutí dvoch hodnotiacich období sa uplatňujú v ďalších dvoch hodnotiacich obdobiach z vyučovacieho jazyka miernejšie kritériá, napr. miernejšia stupnica hodnotenia diktátov zo slovenského jazyka. Pri hodnotení všetkých ďalších vyučovacích predmetoch:
· Pri hodnotení žiaka sa v prvom a druhom školskom roku hodnotia jeho odborné vedomosti, a nie úroveň jeho jazykovej správnosti.
· Prispôsobovanie hodnotenia žiaka so statusom dočasného útočiska alebo so statusom žiadateľa o azyl hodnoteniu triedy alebo školy je potrebné začať postupne uplatňovať v predmetoch, v ktorých sa žiak vzdelával aj v domovskej krajine (anglický jazyk, iný cudzí jazyk, matematika...). Pri hodnotení detí so statusom dočasného útočiska alebo so statusom žiadateľa o azyl, ktorí boli zaradení do niektorého ročníka strednej školy, odporúčame primerane aplikovať body uvedené vyššie pre hodnotenie detí cudzincov v základných školách.
2. Súhrnné hodnotenie (Podľa § 55 ods. 3 a ods. 4, § 9 až 12 školského zákona) Pri určení súhrnného hodnotenia v jednotlivých vyučovacích predmetoch žiaka so statusom odídenca alebo statusom azylanta, učiteľ predmetu zváži všetky podklady, ktoré o žiakovi v priebežnom vzdelávaní získal, ako aj okolnosti, ktoré vplývajú na psychický a duševný stav tohto žiaka, napr. v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Odporúčame úzku spoluprácu školského podporného tímu, odborných zamestnancov a pedagogických zamestnancov so zákonným zástupcom dieťaťa so statusom odídenca alebo statusom azylanta. Súhrnné hodnotenie každého žiaka vždy musí vypovedať nielen o vedomostiach, ale musí zohľadňovať aj všetky okolnosti dotýkajúce sa procesu vzdelávania sa, rodinnej a spoločenskej situácie, zažitej skutočnosti, osobného nastavenia sa žiaka.
3. Celkové hodnotenie (Podľa § 55a školského zákona)
Žiak so statusom odídenca alebo statusom azylanta, sa pri celkovom hodnotení hodnotí rovnako ako ostatní žiaci s trvalým pobytom v Slovenskej republike, a to v závislosti od individuálneho nastavenia hodnotenia žiaka podľa týchto usmernení https://www.minedu.sk/data/att/21849.pdf (základné školy), https://www.minedu.sk/data/att/21958.pdf (stredné školy). Ak tento žiak v 4. ročníku základnej školy prospel vo všetkých predmetoch, na vysvedčení bude mať uvedený text v doložke – „Žiak získal primárne vzdelanie“. Na vysvedčení sa uvádza úroveň Slovenského kvalifikačného rámca a úroveň Európskeho kvalifikačného rámca. Ak tento žiak v 9. ročníku prospel vo všetkých vyučovacích predmetoch, na vysvedčení bude mať uvedený text v doložke – „Žiak získal nižšie stredné vzdelanie“. Na vysvedčení sa uvádza úroveň Slovenského kvalifikačného rámca a úroveň Európskeho kvalifikačného rámca.
Príloha č. 4
Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením
začleneného v základnej škole
PRÍLOHA 5 Osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky (Usmernenie)
Vzdelávanie cudzincov
1. Osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky
1.1 Povinná školská dochádzka (ďalej len „PŠD“) v zákone č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) Základný rámec plnenia PŠD upravuje § 20 školského zákona. Podľa § 20 ods. 1 a 2 školského zákona
(1) Povinná školská dochádzka sa plní v základných školách, v stredných školách a v školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami podľa tohto zákona, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len „zápis“). Zápis sa koná od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku.“.
1.2 Miesto plnenia PŠD
Miesto plnenia PŠD určuje § 20 ods. 5 školského zákona: „ Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (ďalej len „spádová škola“), ak zákonný zástupca pre svoje dieťa nevyberie inú základnú školu. Žiak môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie.“. Určujúcim kritériom pre určenie osobitného spôsobu plnenia PŠD je trvalý pobyt žiaka v Slovenskej republike (ďalej len „SR“), nie jeho občianstvo.
1.3 Spôsob plnenia PŠD
Ak má žiak trvalý pobyt v SR, podľa § 54 ods. 12 školského zákona môže plniť PŠD v SR:
· dennou formou štúdia alebo
· formou individuálneho vzdelávania.
1.4 Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky
Formy osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky sú ustanovené v § 23 školského zákona:
a) individuálne vzdelávanie, ktoré sa uskutočňuje bez pravidelnej účasti na vzdelávaní v škole podľa tohto zákona (ďalej len „individuálne vzdelávanie“),
b) vzdelávanie v školách mimo územia Slovenskej republiky,
c) vzdelávanie v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu, ak zastupiteľský úrad iného štátu oznámil ministerstvu školstva, že vydal súhlas na zriadenie školy, ktorá sa nevedie v sieti škôl a školských zariadení podľa osobitného predpisu,
d) vzdelávanie v školách, v ktorých sa uskutočňuje výchova a vzdelávanie podľa medzinárodných programov na základe poverenia ministerstva školstva,
e) individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy,
f) podľa individuálneho učebného plánu,
g) vzdelávanie v Európskych školách.“.
1.5 Podrobnosti o osobitnom spôsobe plnenia PŠD
Na osobitné formy spôsobu plnenia školskej dochádzky v školách mimo územia SR sa vzťahujú ustanovenia § 25 ods. 1 až 5, 7 až 9 školského zákona. Na osobitnú formu spôsobu plnenia školskej dochádzky v školách zriadených iným štátom na území SR so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu, ak zastupiteľský úrad iného štátu oznámil Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, že vydal súhlas na zriadenie školy, ktorá sa nevedie v sieti škôl a školských zariadení podľa osobitného predpisu, sa vzťahujú ustanovenia § 25 ods. 1, 2, 4, 5, 7 až 9 školského zákona. Žiak, ktorý má trvalý pobyt v Slovenskej republike, je žiakom školy na území SR na základe rozhodnutia riaditeľa školy o prijatí žiaka do školy (ďalej len „rozhodnutie o prijatí“). Škola, ktorej riaditeľ školy vydal rozhodnutie o prijatí, je kmeňová škola žiaka. Pred plánovaným odchodom zákonného zástupcu spolu so žiakom alebo pred odchodom plnoletého žiaka mimo územia SR požiada zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak písomne riaditeľa kmeňovej školy o povolenie vzdelávania mimo územia SR.
V žiadosti uvádza:
· meno, priezvisko a bydlisko žiaka,
· rodné číslo žiaka,
· adresu bydliska v zahraničí a
· názov a adresu školy, ktorú bude žiak v zahraničí navštevovať, ak je vopred známa.
Riaditeľ kmeňovej školy vydá rozhodnutie o povolení plniť školskú dochádzku mimo územia SR podľa § 5 ods. 3 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 596/2003 Z. z.“) s určením dátumu začiatku povolenia plniť školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky. V odôvodnení rozhodnutia odporúčame uviesť, že rozhodnutie o povolení plniť školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky stráca účinnosť dňom pokračovania plnenia školskej dochádzky v kmeňovej škole v SR. Kmeňová škola poskytuje žiakovi, na základe žiadosti zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka, učebnice a pracovné zošity. Kmeňová škola žiakovi neposkytuje učebné texty. Ak ide o vzdelávanie podľa § 23 písm. b) školského zákona, zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak do 30 dní po príchode žiaka do krajiny pobytu predloží riaditeľovi kmeňovej školy doklad s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu v zahraničí. Zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak predloží tento doklad vždy k 15. septembru príslušného školského roka, ak žiak pokračuje vo vzdelávaní v škole mimo územia Slovenskej republiky. Ak zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak nepredloží príslušný doklad v ustanovenej lehote, kmeňová škola začne evidovať dochádzku žiaka ako neospravedlnenú absenciu, a to do času takého konania zákonného zástupcu alebo plnoletého žiaka, v ktorom sa preukáže riadne plnenie povinnej školskej dochádzky. Riaditeľ kmeňovej školy je povinný zanedbávanie povinnej školskej dochádzky oznámiť obci, v ktorej má zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak trvalý pobyt, podľa § 5 ods. 11 zákona č. 596/2003 Z. z., a príslušnému orgánu štátnej správy (ÚPSVaR).
1.6 Ukončovanie vzdelávania pri osobitnom spôsobe plnenia PŠD
Podľa § 25 ods. 5 školského zákona „Žiak, ktorý vykonáva osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky podľa § 23 písm. b) a c), môže na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka alebo žiadosti plnoletého žiaka vykonať komisionálne skúšky. V žiadosti zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak uvedie ročníky, za ktoré sa majú komisionálne skúšky vykonať.“. Citované znenie § 25 ods. 5 školského zákona je účinné od 1. 9. 2015, kedy k zmene došlo zákonom č. 188/2015 Z. z. Dovtedy školský zákon upravoval povinnosť vykonať KS „spravidla za každý rok“. Podľa § 25 ods. 9 školského zákona „Žiak, ktorý nepožiadal o vykonanie komisionálnych skúšok podľa odseku 5, vykoná komisionálne skúšky po ukončení osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky. Podľa výsledkov komisionálnych skúšok riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka.“. Ak ide o žiaka, ktorý - absolvoval aj ukončil PŠD v zahraničí, - získal nižšie stredné vzdelanie a - má záujem pokračovať v štúdiu na strednej škole v Slovenskej republike, nekoná KS v základnej škole, ale je potrebné požiadať okresný úrad v sídle kraja o uznanie dokladu o vzdelaní vydaného školou v zahraničí (viď bod 3). Ak žiak - ukončí osobitný spôsob plnenia PŠD v zahraničí,
- pokračuje v ďalšom ročníku na území Slovenskej republiky (napr. 5. až 7. ročník základnej školy plnil PŠD v zahraničí, ale ďalší ročník bude navštevovať v kmeňovej základnej škole v SR)
- ak nepožiadal o vykonanie KS podľa § 25 ods. 5 školského zákona, povinnosť vykonať skúšku „po ukončení“ osobitného spôsobu plnenia PŠD v tomto prípade vyplýva priamo z § 25 ods. 9 školského zákona, čo znamená, že nie je potrebné predkladať žiadosť o vykonanie KS zákonným zástupcom žiaka alebo plnoletým žiakom. Podľa výsledkov KS riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka. Žiak môže byť zaradený do ročníka, v ktorom bol zaradený v zahraničí, ale môže byť zaradený aj o ročník nižšie alebo vyššie. Na účely vykonania KS sa odporúča, aby zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak doručil riaditeľovi kmeňovej školy kópiu posledného vysvedčenia najneskôr do dvoch týždňov od ukončenia osobitného spôsobu plnenia školskej dochádzky. Odporúča sa, aby túto skutočnosť mala škola uvedenú v školskom poriadku a zároveň, aby to riaditeľ uviedol aj v odôvodnení rozhodnutia o povolení osobitného spôsobu plnenia PŠD. Ak je vysvedčenie, ktoré zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak predkladá kmeňovej škole, v inom jazyku, ako je vyučovací jazyk školy, zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak zabezpečí jeho úradný preklad do slovenského jazyka na vlastné náklady; uvedené sa netýka vysvedčenia vydaného školou z Českej republiky. Riaditeľ kmeňovej školy, na základe predloženého vysvedčenia porovná vyučovacie predmety školy v zahraničí s učebným plánom kmeňovej školy a na základe tohto porovnania v rozhodnutí podľa § 5 ods. 3 písm. f) zákona č. 596/2003 Z. z. o povolení vykonať KS určí:
· termín konania KS (najneskôr 15 dní pred konaním KS),
· obsah KS na základe vzdelávacích štandardov z vyučovacích predmetov alebo časti predmetov, ktoré neboli súčasťou vzdelávacieho programu školy v zahraničí, napr. slovenský jazyk a literatúra, vlastiveda, geografia – časť o SR, dejepis – zameranie na históriu Slovenska, jazyk národnostnej menšiny a literatúra a slovenský jazyk a slovenská literatúra alebo slovenský jazyk a literatúra v školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny,
· rozsah KS a
· formu KS; v rámci určenia formy môže ísť o dištančnú formu alebo prezenčnú formu. Vykonanie dištančnej formy KS odporúčame zo závažných dôvodov, najmä z dôvodu sťaženej dostupnosti ku kmeňovej škole, a to po dohode zákonného zástupcu žiaka alebo plnoletého žiaka s riaditeľom kmeňovej školy. KS podľa § 25 ods. 9 školského zákona sa vykonáva za ročník uvedený na vysvedčení zo školy v zahraničí, to znamená, že ak sa žiak vrátil do kmeňovej školy po ukončení plnenia školskej dochádzky v zahraničí s vysvedčením napr. za 8. ročník, KS overuje plnenie vzdelávacích štandardov daného predmetu 8. ročníka, aj keď žiak nevykonal KS za predchádzajúce ročníky. V žiadosti môže zákonný zástupca alebo plnoletý žiak uviesť aj iné ročníky, za ktoré chce KS vykonať. Ak vyučovací predmet (alebo jeho časť, tematický okruh) žiak neabsolvoval v škole v zahraničí a v učebnom pláne kmeňovej školy je „nižšie“ ako v ročníku, v ktorom žiak vykonáva KS, môže riaditeľ kmeňovej školy rozhodnúť o vykonaní KS aj z tohto vyučovacieho predmetu alebo jeho časti (napr. geografia sa v kmeňovej škole vyučuje len do 7. ročníka a žiak vykonáva KS v 8. ročníku). Na KS môže byť prítomný zákonný zástupca žiaka, ktorý ale nesmie zasahovať do jej priebehu. V jeden deň môže žiak vykonať KS najviac z dvoch predmetov. Pri organizácii KS škola dodržiava všetky ustanovenia o KS podľa školského zákona, vrátane povinnosti viesť povinnú dokumentáciu o KS. Po vykonaní KS vydá kmeňová škola vysvedčenie s uvedením hodnotenia len v predmete/predmetoch, z ktorých žiak vykonal KS.
V doložke vysvedčenia sa uvádza:
· „Žiak je na tomto vysvedčení hodnotený z predmetov, z ktorých nebol hodnotený na vysvedčení vydanom v školskom roku ... školou ... za ... ročník.“
· Ak je vysvedčenie vydané za posledný ročník vzdelávacieho programu pre prvý stupeň základnej školy, žiak získa primárne vzdelanie. Na vysvedčení v štvrtom ročníku sa do doložky uvedie aj: „Žiak získal primárne vzdelanie.“
· Ak je vysvedčenie vydané za posledný ročník vzdelávacieho programu pre druhý stupeň základnej školy alebo po ukončení 1. ročníka päťročného vzdelávacieho programu strednej školy, do ktorého bol prijatý po ukončení 8. ročníka, alebo 4. ročníka osemročného vzdelávacieho programu strednej školy, žiak získa nižšie stredné vzdelanie poskytované základnou alebo strednou školou. Na vysvedčení sa do doložky uvedie aj: „Žiak získal nižšie stredné vzdelanie.“
· Na konci ročníka, v ktorom žiak splnil PŠD, sa v doložke uvedie: „Žiak splnil povinnú školskú dochádzku.“
1.7 Individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy
Na individuálne vzdelávanie v zahraničí pre žiakov základnej školy sa vzťahujú ustanovenia § 25 ods. 1, 2, 4, 6 až 8 školského zákona. Podľa ustanovenia § 25 ods. 6 a 8 školského zákona „ Žiaci, ktorí vykonávajú osobitný spôsob školskej dochádzky podľa § 23 písm. e), vykonajú skúšku zo všetkých povinných vyučovacích predmetov učebného plánu príslušného ročníka kmeňovej školy okrem predmetov s prevahou výchovného zamerania za každý príslušný školský rok, najviac však za všetky ročníky po ukončení štvrtého ročníka základnej školy a deviateho ročníka základnej školy. Žiak, ktorý vykonáva osobitný spôsob plnenia školskej dochádzky podľa § 23 písm. e), alebo žiak, ktorý požiadal o vykonanie komisionálnych skúšok podľa odseku 5, vykoná komisionálne skúšky. Termín, obsah a rozsah komisionálnych skúšok určí riaditeľ školy, v ktorej sa majú komisionálne skúšky vykonať, najneskôr 15 dní pred ich konaním. Na základe výsledkov komisionálnych skúšok vydá škola žiakovi vysvedčenie.“.
1.8 Evidencia žiaka plniaceho PŠD osobitným spôsobom v školskom informačnom systéme Správca školského informačného systému (ďalej len „ŠIS“), ktorý, je napr. ASC agenda, Eškola a iné) vyznačí žiakovi v ŠIS začiatok PŠD osobitným spôsobom podľa dátumu uvedenom na rozhodnutí podľa § 5 ods. 3 písm. d), j) alebo k) zákona č. 596/2003 Z. z. Počas vzdelávania v rámci osobitného spôsobu PŠD podľa § 23 písm. b), c) alebo e) školského zákona, vedie škola evidenciu o žiakovi tak, že na konci školského roka „posúva“ žiaka do vyššieho ročníka, aj keď nevykonal KS za príslušný ročník. Ak zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak nesplní povinnosť o doručení dokladu podľa § 25 ods. 3 školského zákona s uvedením názvu a adresy školy, ktorý potvrdzuje, že žiak navštevuje príslušnú školu v zahraničí, riaditeľ kmeňovej školy nahlási zanedbávanie povinnej školskej dochádzky obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt podľa § 5 ods. 11 zákona č. 596/2003 Z. z. a príslušnému orgánu štátnej správy (ÚPSVaR). V ŠIS správca vyznačí žiakovi koniec PŠD osobitným spôsobom po jeho ukončení. Škola vedie evidenciu žiaka, ktorému bolo povolené plnenie PŠD osobitným spôsobom v ŠIS najdlhšie do 10. roku plnenia povinnej školskej dochádzky, a to aj vtedy, keď o žiakovi nemá informácie. Po ukončení školského roka, v ktorom by žiak mal splnených 10 rokov PŠD a žiak neukončil PŠD komisionálnou skúškou, ukončí jeho evidenciu v ŠIS a zároveň informuje o tejto skutočnosti obec, v ktorej má zákonný zástupca žiaka trvalý pobyt podľa § 5 ods. 11 zákona č. 596/2003 Z. z. a príslušný orgán štátnej správy (ÚPSVaR). 6 1.9 Návrat žiaka do kmeňovej školy Pri návrate zo zahraničia v priebehu PŠD, teda po ukončení osobitného spôsobu PŠD podľa § 23 písm. b), c) alebo e) školského zákona, vykoná žiak KS. Podľa výsledkov KS riaditeľ školy zaradí žiaka do príslušného ročníka. Zohľadňuje však jeho vek a iné doterajšie vzdelávacie prostredie, a obvykle je vhodné zaradiť žiaka do ročníka, do ktorého podľa veku patrí. Ak žiak ovláda slovenský jazyk nedostatočne, riaditeľ školy spolu s učiteľom slovenského jazyka, školským psychológom alebo školským špeciálnym pedagógom a so zákonným zástupcom žiaka alebo s plnoletým žiakom vypracuje plán na podporu rozvoja jeho jazykových zručností (doučovanie učiteľom, doučovanie spolužiakmi, účasť na krúžku danej tematiky a pod.). Odporúča sa, aby riaditeľ základnej školy, ak o to zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak požiadal, rozhodol o umožnení vzdelávania takéhoto žiaka podľa individuálneho učebného plánu podľa § 26 školského zákona. Hodnotenie z vyučovacieho jazyka školy u žiaka, ktorý ho ovláda nedostatočne z dôvodu dlhodobého pobytu v zahraničí, sa počas dvoch hodnotiacich období odporúča uskutočniť slovne alebo vyjadrením „absolvoval“. Po uplynutí dvoch hodnotiacich období sa odporúča uplatňovať v ďalších dvoch hodnotiacich obdobiach z vyučovacieho jazyka miernejšie kritériá, ak žiak naďalej dostatočne neovláda slovenský jazyk. Odporúča sa, aby riaditeľ základnej školy, ak o to zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak požiadal, rozhodol o umožnení vzdelávania takéhoto žiaka podľa individuálneho učebného plánu podľa § 26 školského zákona.
Cudzincov na účely školského zákona upravuje § 146 školského zákona. Podľa § 146 ods. 1 a 2 školského zákona „Cudzinci sú na účely tohto zákona deti
a) osôb, ktoré sú občanmi iného štátu alebo osôb bez štátnej príslušnosti, s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky,
b) žiadateľov o udelenie azylu na území Slovenskej republiky podľa osobitného predpisu,
c) Slovákov žijúcich v zahraničí,
d) ako žiadatelia o udelenie azylu podľa osobitného predpisu,
e) ako cudzinci, ktorí sa nachádzajú na území Slovenskej republiky bez sprievodu zákonného zástupcu.
Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o udelenie azylu a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie, ubytovanie a stravovanie v školách podľa tohto zákona za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.“
Slovákov žijúcich v zahraničí definuje § 2 písm. a) zákona č. 474/2005 Z. z. o Slovákoch žijúcich v zahraničí a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého Slovákom žijúcim v zahraničí je „osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a
1. je štátnym občanom Slovenskej republiky, alebo
2. nie je štátnym občanom Slovenskej republiky, ale uchováva si národné povedomie, a on alebo jeho predok v priamom rade má slovenskú národnosť,“.
2.1 Proces prijímania žiakov – cudzincov na vzdelávanie Pri prijímaní žiaka – cudzinca do školy zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak predloží riaditeľovi školy v školskom obvode, v ktorom má žiak – cudzinec s povoleným pobytom (prechodný pobyt alebo trvalý pobyt):
· žiadosť o prihlásenie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole a
· vysvedčenie zo školy, v ktorej sa doposiaľ vzdelával. Na overenie úrovne znalostí štátneho jazyka u žiaka – cudzinca môže nariadiť riaditeľ školy KS na základe § 57 ods. 1 písm. d) školského zákona. Jej cieľom a výsledkom nie je klasifikácia, ale slovné hodnotenie úrovne ovládania štátneho jazyka žiakom – cudzincom pre potreby školy. Výsledky KS sú podkladom k čo najlepšiemu nastaveniu výchovnovzdelávaciemu procesu žiaka – cudzinca v škole na území SR. Je na rozhodnutí riaditeľa školy, či má záujem o vykonanie KS pre žiaka – cudzinca na tento účel. Riaditeľ školy v rámci rozhodnutia o prijatí rozhodne aj o tom, ktoré vyučovacie predmety bude žiak absolvovať v ktorom ročníku, napr. výchovy môže absolvovať v ročníku podľa veku, ale predmety, v ktorých je potrebné dostatočné ovládanie štátneho jazyka, môže absolvovať v nižšom ročníku. Podľa § 146 ods. 4 školského zákona „Deti žiadateľov o udelenie azylu, deti azylantov, deti cudzincov, ktorým sa poskytla doplnková ochrana, zaraďuje do príslušného ročníka riaditeľ školy po zistení úrovne ich doterajšieho vzdelania a ovládania štátneho jazyka najneskôr do troch mesiacov od začatia konania o udelenie azylu, deti odídencov najneskôr do troch mesiacov od začatia konania o poskytnutie dočasného útočiska. Z dôvodu nedostatočného ovládania štátneho jazyka možno dieťa podmienečne zaradiť do príslušného ročníka podľa veku, a to najviac na jeden školský rok.“. Podľa úrovne ovládania štátneho jazyka a potreby na jeho zdokonalenie v spolupráci s okresným úradom v sídle kraja môže riaditeľ školy zorganizovať, ak je to potrebné, pre žiaka – cudzinca jazykový kurz. Viac informácií je dostupných na:
https://www.statpedu.sk/sk/vzdelavanie/vzdelavanie-deti-cudzincov/. https://www.statpedu.sk/files/sk/o-organizacii/projekty/erasmus-slovencina-deticudzincov/erasmus-vzdelavanie_deti_cudzincov.pdf
V prípade nedostatočného ovládania štátneho jazyka možno dieťa podmienečne zaradiť do príslušného ročníka podľa veku, a to najviac na jeden školský rok. Takéto zaradenie sa odporúča prerokovať so zákonným zástupcom žiaka – cudzinca, z dôvodu predchádzania negatívnych reakcií, a to s písomným záznamom o prerokovaní v pedagogickej rade a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka o preradení. Príslušnú dokumentáciu (informovaný súhlas, zápis z prerokovania so zákonným zástupcom, doklady dokazujúce nedostatočné ovládanie štátneho jazyka) zakladá riaditeľ školy do osobnej zložky žiaka a archivuje ju podľa registratúrneho poriadku školy. Preradenie žiaka – cudzinca do nižšieho ročníka alebo vyššieho ročníka a odôvodnenie uvedie riaditeľ školy v katalógovom liste žiaka.
Hodnotenie žiaka – cudzinca zo štátneho jazyka sa počas dvoch hodnotiacich období odporúča uskutočniť slovne alebo vyjadrením „absolvoval“. Po uplynutí dvoch hodnotiacich období sa odporúča uplatňovať v ďalších dvoch hodnotiacich obdobiach zo štátneho jazyka miernejšie kritériá, ak žiak naďalej dostatočne neovláda štátny jazyk. Odporúča sa, aby riaditeľ základnej školy, ak o to zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak požiadal, rozhodol o umožnení vzdelávania takéhoto žiaka podľa individuálneho učebného plánu podľa § 26 školského zákona. Pri hodnotení1 ) žiaka – cudzinca v prvom školskom roku a druhom školskom roku na území SR sa v iných vyučovacích predmetoch ako je štátny jazyk odporúča sa prihliadať na možnú mieru pochopenia štátneho jazyka, jeho vecné vedomosti, a nie úroveň jazykovej správnosti jeho slovného prejavu.
Ak žiak absolvuje celý vzdelávací program v škole v zahraničí a nekonal KS v základnej škole v SR, ale chce pokračovať v štúdiu na strednej škole v SR, môže požiadať okresný úrad v sídle kraja o uznanie dokladu o vzdelaní podľa § 36 ods. 3 zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Okresný úrad v sídle kraja rozhodne v správnom konaní o uznaní tohto dokladu na účely pokračovania v štúdiu v Slovenskej republike. Riaditeľ školy môže požiadať Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní o „vykonanie prevodu známok“, ak ide napr. o vysvedčenie na konci druhého roka za časť vzdelávania, ktoré žiak absolvoval v zahraničí.
Poznámka: Odporúča sa riaditeľom škôl brať do úvahy dve úrovne ovládania vyučovania – sociolingválnu a akademickú úroveň. Cieľom základného a rozširujúceho kurzu štátneho jazyka je naučiť žiakov komunikovať v slovenčine, dorozumievať sa v bežných komunikačných situáciách. Ide o slovenský jazyk ako cudzí jazyk (t. j. ako keď sa Slovák učí napr. angličtinu) –to je sociolingválna úroveň. Žiak ale musí zvládnuť slovenský jazyk nielen ako komunikačný jazyk, ale zároveň v tomto jazyku aj učivo vyučovacích predmetov – to je akademická úroveň. Úroveň jednotlivých kompetencií (čítanie, písanie, hovorenie, počúvanie s porozumením) nemusí byť u toho istého žiaka rovnaká, napr. v bežných komunikačných situáciách sa jeho ústny prejav blíži k prejavu ostatných žiakov, ale môže zaostávať v písaní. Jeho školská úspešnosť môže byť ovplyvnená nedostatočnou slovnou zásobou v slovenskom jazyku (porozumenie odborným textom z jednotlivých vyučovacích predmetov) a nízkou úrovňou písania (slohové práce). Kým sociolingválnu kompetenciu dokáže žiak zvládnuť obvykle za 6 mesiacov, akademickú úroveň jazyka dokáže niekedy zvládnuť až za 5 a viac rokov. Aj toto by mali riaditelia brať do úvahy a len veľmi výnimočne zaraďovať žiaka – cudzinca do nižšieho ročníka. Ak žiaka (najmä na druhom stupni základnej škole alebo v strednej škole) po roku zaradí riaditeľ školy do nižšieho ročníka, žiak má často problémy s vytvorením si kamarátskych vzťahov, prehlbujú sa pocity frustrácie, často to vedie k pasivite alebo k dominantnému až agresívnemu správaniu, žiak PŠD ukončí v nižších ročníkoch a pod.)