Úspešnosť v projektovej činnosti Základnej školy Heľpa – ďalší krok k zážitkovému vyučovaniu prírodovedných i humanitných predmetov
„Dieťa je najprirodzenejším bádateľom a skúmateľom svojho prostredia. Jeho fantázia nepozná hranice a často si potrebuje overiť svoje predstavy. Najkrajší pocit zažíva, keď jeho názory sú potvrdené, dokázané" Vychádzajúc z tohoto pravdivého a aktuálneho tvrdenia, sa naša škola zapojila do dvoch celoslovenských projektov.
Uvarme si rozprávku o krásnom spolužití
Vedenie školy v úzkej spolupráci s Mgr. Máriou Kemkovou vypracovalo projekt na základe výzvy Nadácie Slovenskej sporiteľne. Išlo o prvý ročník grantového programu Inovatívna základná škola 2017. Nadácia dlhodobo podporuje finančné vzdelávanie na Slovensku. Hlavnými oblasťami podpory sú zvyšovanie finančnej gramotnosti a inovatívne metódy vyučovania. Náš projekt s názvom Uvarme si rozprávku o krásnom spolužití bol nadáciou podporený v plnej výške. Prostredníctvom projektu od septembra v škole uskutočňujeme aktivity podnecujúce rozvoj mentálnych, vôľových a emocionálnych vlastností žiakov. Žiaci plánujú, nakupujú, varia, s porozumením čítajú recepty, prepočítavajú náklady, hospodária. Učia sa správne stolovať, starší žiaci aj šiť jednoduché prestieranie a zástery. Uvedené aktivity podporujú socializáciu žiakov a poskytujú mnoho podnetov pre rozvoj ich osobností. Jednotlivé tvorivé práce významne pôsobia na rozvoj komunikačných schopností žiakov, vedú k získavaniu kontaktov, nadobúdaniu vedomostí a zručností, podporujú tímovú spoluprácu, rozvíjajú a obohacujú celkový obzor žiaka. Žiaci pracujú v skupinách a po mesiaci môžeme konštatovať, že tímovou spoluprácou sme významne eliminovali hendikep žiakov vyplývajúci z ich sociálneho zázemia. Všetky aktivity smerovali a smerujú aj k tomu, aby žiaci získavali finančnú, čitateľskú a mediálnu gramotnosť spojením teórie a praxe. Žiaci na vybratých predmetoch - regionálna výchova, matematika, etická výchova, anglický jazyk a pod. "varia rozprávku o krásnom spolužití". Učia sa hospodáriť, spolupracovať, tolerovať názor iného, dodržiavať pravidlá, obsluhovať sporák, pečiacu rúru, umývačku riadu, šijací stroj. Zábavnou formou získavajú vedomosti a zručnosti, ktoré využijú pri výbere strednej školy, ale i v bežnom živote, vo vlastnej domácnosti. Nadobudnuté poznatky spracujú formou vlastnej kuchárskej knihy, prezentácií v programe Power Point, ako i prezentovaním výsledkov svojej práce na verejnosti a na pôde zvolenej základnej školy – Základnej školy v Čiernom Balog.
Biodiverzita okolo nás
Občianskemu združeniu Dedinská únia heľpianskych aktivistov v Heľpe bol podporený projekt z Nadácie EPH. Projekt „ Biodiverzita okolo nás“ sa realizuje v úzkej súčinnosti so Základnou školou Heľpa. Od začiatku školského roka žiaci pod vedením svojich učiteľov spoznávajú okolitú prírodu, získavajú a následne zaznamenávajú informácie o živočíšnych a rastlinných druhoch, o živej a neživej prírode v obci Heľpa vo vybratých lokalitách (lúka, les, pole, vodné prostredie, EKO trieda). Počas septembra žiaci preskúmali spomínané lokality, kde zaznamenali a odfotografovali množstvo živočíchov a rastlín. Tieto budú teraz bližšie skúmať, určovať a klasifikovať. S mimoriadnym záujmom sa stretla výskumná práca, ktorá bola zameraná na zloženie vody a pôdy. Žiaci výskum realizovali pomocou prenosných laboratórií ECOLABBOXOV, ktoré škola vďaka projektu získala. Okolitú prírodu žiaci i naďalej pozorujú prostredníctvom získaných ďalekohľadov. Hvezdársky ďalekohľad dáva predpoklad na založenie astronomického krúžku a spestrenie vyučovania prírodovedných predmetov. Obohatením je i nová meteorologická stanica, ktorá je umiestnená v EKO triede. Dokumenty a fotografie z pozorovaní žiaci inštalovali na informačné panely v priestoroch školy.
Škola je zapojená do nasledovných projektov:
Modernizácia Základnej školy v Heľpe spočíva aj vo vytvorení bezprašného zdravého životného prostredia. Klasické čierne tabule, na ktoré sa písalo prašnými kriedami, sme vymenili za biele keramické magnetické tabule. Žiaci na ne píšu špeciálnymi popisovačmi a napísané zotierajú špeciálnymi magnetickými stierkami.
Elektronizácia školy
Každá trieda je vybavená interaktívnou tabuľou, dataprojektorom, notebookom s príslušenstvom. Pre ľahšiu manipuláciu a rýchlejšiu prípravu na vyučovaciu hodinu, príslušná technika ku každej tabuli sa nachádza v špeciálnych skrinkách vyrobených „namieru“ na tento účel.
Škola získala vďaka úspešnému projektu aj 20 tabletov, ktoré podporia rozvoj IKT zručností a pomôžu rozšíriť všeobecný prehľad školákov o dianí doma i vo svete. Tablety budú umiestnené v špeciálnom mobilnom kufri, ktorý umožní nabiť odrazu všetkých dvadsať tabletov, čím ich pripraví na bezproblémovú práci v rámci edukačného procesu. Kufor vzhľadom na jeho konštrukciu a mobilitu bude bezproblémové presúvať do jednotlivých tried z kmeňovej IV. B triedy.